"אנחנו נהיה העיר החמישית בגודלה" אומר משה אבוטבול ראש העירייה לכתב ערוץ 2  בסקירה   על מצב הדיור החרדי בארץ. העיר החמישית בגודלה תוצאה של משהו, תוצאה לפתרון מצוקת הדיור.  ולמי יש מצוקת דיור ותר בוערת? לפי כתבתו ש שרקי המציאות  אצל החרדים היא פשט קטסטרופה.

 אין חולק על כך שיש מצוקת דיור חרדית בארץ, בני ברק צפופה מאוד, בירושלים אין די שטחים לבניה, בית שמש היא מקום מצויין לפתרון חלק מהבעיה הזו, יש קרקע זמינה, יש תכנון, יש את אבוטבול ויש את משה מונטג.  ויש עוד משהו, שאולי לא מרגישים   אותו שם בממשלה, כי הממשלה לא שמה לב אליו.  ואפילו לא אכפת לה שזה מתקיים. למשהו הזה קוראים ציבור ציוני, חילוני ודתי לאומי,  שחי כאן בעיר, בנה אותה והיום באים אליו ואומרים לו תקבל את המצב כמות שהוא או שתקום תעזוב.

אז היו כאלה ורבים, שקמו ועזבו את ביתם, מכרו את רכושם כאן ועברו למזכרת בתיה, לראשון, לחולון, למודעין ולעוד ערים אחרות.  יש גם כאלה שלא מוכנים לוותר על רכושם, על עברם, על רגשותיהם, על קשריהם לאדם ולאדמה כי אולי אבותיהם קבורים כאן.  לפי הלמ"ס  הגרו מבית שמש בשנים האחרונות  15 אלף איש. אם תיקחו את האנשים שכתובתם פעם הייתה בית שמש, ותמיינו אותם מחדש תוכלו לאכלס עיר בסדר גודל של העיר עליה מפנטז ראש עירנו.

 אין גם חולק שלחרדים הואי משלהם, דרך חיים משלהם. דרכם היא דרכם  ואיש לא ימנע מהם לחיות על פי אמונתם ודרכם.  וצריך לכבד את דרכם  אבל גם צריך להבין שדרכם שונה מדרך החיים שונה מהדרך בה הלכנו והילכנו כאן במשך דורות, בנים, נכדים, סבים וסבתות. לא יהיה זה קשה לדרוש מהם לכבד את דרכנו.

חייבים להבין ולהפנים, יש כאן שתי אוכלוסיות שלא יכולות לחיות זו  בתוך זו. אין כמעט נקודה משיקה אחת ביניהם,  אז למה לכפות עליהן להמשיך להתכתש, לריב, להסתכסך. הם יחו את חייהם ואנחנו את חיינו.  איך  עושים זאת?  הפיתרון הוא רק אחד,   

 האם  יכול ויבוא פתרון אחד על חשבון האחר? האם אפשר וחייב שתיבנה בית שמש חרדית על חורבן  הבית הרגשי של אחר?

 הגיע העת להחלטה, והחלטה הזו חייבת להיות היום. כי מחר זה מאוחר מדי, מחר  כאשר  יורד הדגל הציוני כאן  בעיר , לעולם, לעולם הוא לא יונף שוב.

 צריך להאמין לו לאיש שמוביל את הקמת העיר החמישית בגודלה בארץ, העיר לא תהיה מאוכלסת ברוב ציוני,  העיר הזו  נגזר עליה הגורל והיא  תתמלא רק חרדים. כבר ספרנו אלפי יחידות דיור שנבנו כאן לחרדים, משכונת חפציבה  ועד גולובנצ'יץ, מרמה א ועד ב כולל ג וד. כ אלה למעלה מ10 אלףים יחד שכבר  שינו את תדמיתה ומצבה של העיר והורידו אותה  למצב  סוציו אקונומי, יוסיפו לה עוד  12 אלף יחד  אין תקומה.

 בביקור ראש הממשלה  ושריו, צריך לומר ולא להתבייש,  אנחנו מכירים במצוקת הדיור החרדית,  אנחנו לא רוצים לחיות  בחיכוך מתמיד,  באיום על חופש הדעה והפולחן, הם יחיו את חייהם, כמו בבני ברק, כמו במאה שערים, כמו בביתר, ואנחנו נחייה את חיינו, כמו השכנים במודיען למודיעין עילית, כמו רמת גן לבני ברק.

 זה היום להכריז על  הפרדת העיר לשני חלקים, ייקחו הם את כל הגבעות והרמות ויבנו את עתידם, יקבעו את דרכם ואננו  נמשיך בדרכנו שלנו.  נהיה מעטים אבל  חופשיים. נהיה  מצומקים אבל מאושרים.  נהנה  קטנים  אבל  מלאים  שמחה. ואם לא היום  זה לא יקרה, אימתי?  

בתמונה אחת מסקיצות  תכניות הבינוי בד.