באילו מהביטויים הבאים אתם משתמשים בשיחה עם אנשים? אדם מבוגר, זקן או אזרח ותיק? מלאה או שמנה? בעלי צרכים מיוחדים, אנשים עם מוגבלויות או נכים? שחור, כהה עור או אפרו-אמריקאי?  

"פוליטיקלי קורקט", או בעברית "תקינות פוליטית", היא גישה שמטרתה למנוע שימוש בביטויי אפליה, גזענות או חשש לפגיעה רגשית על רקע של דת, נטייה מינית, לאום, מגדר ועוד. התומכים בה יאמרו שתרומתה במודעות הציבור, בתיקון עוולות חברתיות, ושטוב לחשוב לפני הדיבור. המתנגדים יאמרו שזוהי צביעות, עיוות המציאות וסתירת חופש הביטוי.

ההיסטוריה של מכבסת המילים

בעבר לא היתה כלל בעיה של תקינות פוליטית. ההיררכיה האנושית היתה ברורה, וכל איש הכיר את מעמדו החברתי וקיבל שם תואר שנגזר עליו ממנו או ממשלח ידו. לא התייחסו לאנשים באופן פרטי, אלא רק על פי המעמד בחברה. אפשר לבקר את ההיררכיות והתיוגים החברתיים הללו ולומר שהם לא נכונים או לא מוצדקים, אבל אלה היו פני הדברים, והמין האנושי הסכים עם המציאות וקיבל אותה כדבר טבעי.

סוף המאה ה-18, המהפכה הצרפתית, היתה סמל ואחריה התחולל שינוי בסדרי החברה והממשל. הטבע האגואיסטי התפתח לממדי ענק והרחיק אנשים זה מזה עד כדי התפוגגות הרגשת השיוך החברתי.

שוויון נהיה שם המשחק החדש. כתוצאה מכך נעשינו לכאורה עדינים, מתחשבים ובעיקר צבועים שכבר לא אומרים ישירות את מה שאנחנו חושבים על הזולת. לא באמת מחקנו את הפערים בינינו, אלא המצאנו שפה נוחה לנהל שיח - "פוליטיקלי קורקט".

להוריד את המסכות 

אין כל רע לחיות בשוויון או לרצות בכך, הבעיה היא אחרת: אנחנו לא שווים כלל מבחינת הטבע. לא שווים בגנים שלנו, בתכונות האופי שנולדנו איתן, בצבע העור, במנת המשכל, בשכר שאנחנו מרוויחים, בהשקפת העולם הייחודית לנו.

על פי חכמת הקבלה, בתת-ההכרה הקולקטיבי של האנושות כולנו שואפים לשוויון, נמשכים בעל כורחנו אל המצב האחד והשלם שכל הבריאה מובלת אליו. כדי לחיות בשוויון ממשי, עלינו להידמות למערכת הטבע המקושרת בהרמוניה ובאיזון. רק בתלות ובערבות הדדית כזאת יישאר כל פרט יקר וחשוב בשלמותו, אבל שווה לכולם ללא יוצא מן הכלל.  

החברה האנושית עשירה ומגוונת יותר מכפי שנדמה לנו. אלא שבמקום לתקן את מערכת היחסים הקלוקלת בינינו, אנחנו מתקנים את השפה שלנו. "התקינות הפוליטית" היא כיסוי לפחד האמיתי שלנו, היא חוסמת את האפשרות שלנו לגלות עד כמה אנחנו אגואיסטיים, רעים ואכזריים כלפי האחרים, ומגבילה את היכולת של האנושות להתפתח.

 

 שוויון במבחן המציאות

בעזרת חכמת הקבלה נצליח לרסן את הטבע האגואיסטי שלנו, שהוא כוח שלילי עצום, המאיים בכל עת להתפרץ כנגד הזולת ולפעול לרעתנו.

חכמת הקבלה מלמדת שהרגשת שוויון ואהבה אמיתית ושלמה יכולים להיבנות רק כקומה נוספת על פני אי שוויון ושנאה, נוסחה הנקראת "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י', י"ב).

בכל שלב בחיינו האגו חושף בפנינו פרוסה נוספת שלו, הבאה לידי ביטוי בתחושות ריחוק, דחייה ושנאה כלפי האחרים. אין צורך לטשטש או לשנות את השנאה, היא חלק אורגני מהבריאה, כל שמוטל עלינו הוא להתחבר בינינו מעל השנאה, וכך לעורר את הכוח החיובי, את כוח ה"תורה" - כוח החיבור והאהבה, אשר ביכולתו להביא לאיזון, לשוויון ולצדק חברתי.

ככל שנשקיע מאמצים להתקשר איש אל רעהו - בעזרת הידברות, מעגלי שיח ופעולות חיבור משותפות – כך נעורר את כוח החיבור והאהבה שיאפשר לנו להיות "כאיש אחד בלב אחד". מעל הפשעים והשנאה נבנית רקמה עדינה של אהבה שמתקבעת ומשתמרת. אהבה היא תכלית ההתפתחות שלנו. לא מדובר על חיבור לבבי זמני אלא על חוק טבע מחויב המציאות, שבסופו נתחבר כולנו למערכת אחת שלמה. ולא יהיה עוד צורך בתקינות פוליטית...

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם" העולמי, ומעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT  ובאתר kab.co.il . לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת "קבלה לעם" התקשרו לטלפון 1-700-509-209.