מדריך בטיחות לחיות מחמד (בנושא מזון)
עצמות:
השמועה הרווחת לגבי עצמות לכלבים היא שהלעיסה טובה להם לניקוי השיניים, למען האמת זה טוב לסיפורים אבל לא טוב כל כך לכלבים ולחתולים. העצמות בעת הלעיסה נשברות בחלל הפה ועלולות ליצור קצוות מחודדים העלולים לפצוע את מערכת העיקול של חיית המחמד. עצמות של עוף מבושלות הן המסוכנות ביותר אבל גם שאר מיני העצמות. בנוסף לכך אכילת עצמות עלולה לגרום לעצירות.
ענבים / צימוקים:
בענבים וצימוקים ישנו רעלן שעלול לגרום לבעיות בתפקוד הכליה עד למצב של כשל כליה.
מזון יבש לחתולים ומזון יבש לכלבים:
רבים מאיתנו מחזיקים כלבים וחתולים גם יחד, וקורה לא פעם שהכלב אוכל ממזונו של החתול ולהיפך, אכילה חד פעמית מהמזון השני לא אמורה ליצור בעיה, אולם, אכילה ממושכת של המזון עלולה לגרום לחוסר במרכיבים חיוניים ועודף במרכיבים מיותרים לבעל החיים השני בבית. ולכן מומלץ להרחיק את המזון למקום שבו הכלב לא יוכל להגיע לקערת המזון של החתול ולהיפך.
שום ובצל:
שום ובצל עלולים להרוס את תאי הדם האדומים, וע"י כך לגרום לאנמיה. החתולים שלנו רגישים מעט יותר מכלבים לשום ובצל ואצלם האנמיה עלולה להיות חריפה יותר. כמות הבצל והשום אינה גורם מכריע לחומרת האנמיה שעלולה להיווצר. ולכן יש להימנע ממאכלים המכילים שום ובצל אם הוא חי מבושל או באבקה. כמו כן רצוי להימנע ממזונות מבושלים אחרים המכילים שום ובצל.
שומן ומזון מטוגן:
כמו שלבני האדם לא מומלץ לאכול שומן בכמות גדולה כי זה נדבק לנו לורידים כך גם לבעלי החיים שלנו, מעבר להשמנת יתר עלולה להיווצר דלקת בלבלב.
מזון לתינוקות:
מזון תינוקות מרוסק המיועד לתינוק עלול להכיל בצל ולכן כדאי להימנע ממנו בקרבת החתול והכלב.
אגוזי מקדמיה:
גם באגוזי מקדמיה ישנו רעלן הפוגע במערכת העיכול והעצבים של כלבים וחתולים.
מוצרי חלב:
מוצרי חלב גורמים לרגישות למזון אצל כלבים וחתולים, להרבה מחיות המחמד שלנו חסר אנזים המפרק את לקטוז החלב, ולכן צריכת מוצרי החלב עלולה לגרום לרגישות במערכת העיכול.
חשיש או כל סוג אחר של סם:
בעלי החיים לפעמים עלולים למצוא גוש חשיש ללא ידיעת בעליהם, דבר שעלול לגרום לדיכוי במערכת העצבים ולבעיות בקצב הלב... כמעט כמו לנו!
טבק/בדלי סיגריות:
טבק ומוצריו אך בעיקר בדלי סיגריות משומשים מכילים ניקוטין אשר פוגע במערכת העצבים ועלול לגרום לפגיעה במע' העצבים איבוד הכרה- קומה ואף למוות. זכרו שבדלי הסיגריות מכילים כמות רבה במיוחד של ניקוטין שנכלא בבדל בזמן עישון הסיגריה
משקאות אלכוהוליים:
מיותר לציין שמשקאות מסוג זה רעילים לכלבים וחתולים ועלולים לגרום לאיבוד הכרה ואף למוות.
שוקולד / קפה / תה:
שוקולד, קפה ותה מכילים קפאין ותיאוברומין אשר עלולים לסכן את חיי חיית המחמד, יש להימנע מהם בכלל.
ביצה לא מבושלת:
אכילת ביצה לא מבושלת יכול לגרום לאי ספיגה של וויטמינים במערכת העיקול בעיקר וויטמינים מקבוצת B ולהקאות.(טוב ומותר מידי פעם לתת לכלב חלמון ביצה, עוזר ומשפר את איכות הפרווה של הכלב או פשוט לתת לו ביצה קשה, כמובן שעדיף אומגה 3 אם יש אופציה כזו(
תפוחי אדמה:
מעבר לכך שתפוחי אדמה מבושלים או לא מבושלים גורמים לחיית המחמד לנפיחות, ישנם רעלנים בקליפת תפוח האדמה שיכולה לסכן את בעל החיים. רצוי למנוע מהם להגיע לפח האשפה שם הם יוכלו למצוא את הקליפות (תפוח אדמה מבושל ללא הקליפה לא מהווה בעיה).
תרופות:
אקמול או דקסמול יכול לגרום לנזק בכליה ולסכן חיים. כדאי להשאיר את התרופות בארון גבוהה וסגור.
שאריות ומוצרים שהעלו עובש:
מוצרים שהעלו עובש אשר נזרקו לפח האשפה, מתמזגים עם מוצרים מקולקלים אחרים ויחד מפרישים רעלנים רבים ולא רצויים העלולים לגרום להקאות, שלשולים והרעלות למיניהן (ובכלל הכלב שלנו לא פח זבל לא כל מה שמתקלקל או שניראה בדרך להתקלקל לא נותנים לכלב!!!)
סוכר:
סוכר עלול לגרום לבעיות קשות בכבד, כמו כן ממתיק מלאכותי. יש להימנע ממוצרים המכילים סוכר או ממתיק מלאכותי.
מלח או תבלינים שונים:
צריכה גבוהה של מלח עלולה לגרום לחוסר אישון במערכת העיקול והדם אצל בעל החיים.
בשר לא מבושל:
גם אנחנו לא אוכלים בשר שאינו מבושל אז למה לתת לחיית המחמד? בשר לא מבושל מכיל בפנים חיידקים שעלולים לפגוע במערכת העיקול. בעיקר בבשר כבש חי שיכול להכיל "תולעי סרט" אבל זה לא כזה סרט להיפתר מהם, אם ראיתם בצואה או באזור פי הטבעת של הכלב כמו גרגיר אורז לבן זה בדיוק זה פנו לווטרינר.
שמרים ובצק:
השמרים והבצק גורמים לתסיסת גז במערכת העיכול ולהרעלת אלכוהול. הם רעילים לכל חיות המחמד אבל כלבים במיוחד נוטים לאכול אותם. השפעות אפשריות של הרעלה כתוצאה מאכילת בצק: התנפחות של הבטן, הקאות, בלבול, שלשול, עייפות, חוסר קואורדינציה, קשיי נשימה, רעד, תרדמת, פרכוסים.
אבוקדו:
האבוקדו מכיל חומר שנקרא פרסין שיכול לפגוע בשריר הלב. רוב החיות רגישות לחומר זה ובמיוחד ציפורים. התופעות שמאפיינות הרעלה כתוצאה מאכילת אבוקדו: הקאות, שלשולים (כלבים), עייפות, קשיי נשימה (ציפורים ומכרסמים).
עגבנייה, פטריות, בגדול ההמלצה היא לא לתת לכלבים אוכל של בני אדם כפי שמרבית האנשים לא היו מתענגים על צלחת בונזו ואפילו לא רוייאל קנין.
WOOF DOGS Israel- מאלפי כלבים ומומחים לפתרון בעיות התנהגות 0542233131