בזכות אורך חיים זה הדבורה נחשבת למאבקת ביוטית החשובה ביותר ותורמות המון לחקלאות. קיימות יותר מ20,000 מיני דבורים בעולם. ניתן למצוא את הדבורים בכל רחבי הגלובוס חוץ מאנטרקטיקה. בארץ יש כ- 1,000 מיני דבורים שונים. הנפוצים מבניהם הם דבורת הדבש והבומבוס.

דבורת הדבש

דבורת הדבש היא דבורה חברתית, כלומר יש נקבה אחת (המלכה), שהיא מטילה והשאר הן הפועלות. דבורת הדבש חיונית למשק החקלאי בארץ (ובכלל) הן להאבקה והן לייצור דבש.

דבורת הבומבוס

כמו דבורת הדבש גם מיני הדבורים מסוג בומבוס הן בעלות מבנה חברתי. דבורי הבומבוס הן גדולות מעט ורחבות יותר מדבורה ממוצעת. גם לה ישנה חשיבות גבוה בחקלאות בארץ, דבורת הבומבוס חשובה במיוחד בהאבקת צמחים סולניים כמו עגבנייה ופלפלים מה שדבורת הדבש לא מסוגלת לעשות.

במקרה של עקיצה

קודם כל נשבור מיתוס. לא תמיד כאשר הדבורה עוקצת היא מתה. הדבורה מתה לא בגלל פעולת העקיצה עצמה אלה בגלל הוצאת העוקץ מהעור. אם העור הוא גמיש ורך יחסית כמו אצל בני אדם הדבורה לא מצליחה לחלץ את העוקץ, הוא נתלש ובגלל זה היא מתה, אם היא עקצה גוף בעל עור קשה לרוב הדבורה תחלץ מזה ללא פגע.

אם נעקצתם ע"י דבורה והעוקץ נשאר בפנים דבר ראשון הוציאו את העוקץ בזהירות רבה כדי לא לפוצץ את שקיק הארס. לאחר מכן שטפו את האזור במים וסבון והניחו רטייה קרה על אזור העקיצה כדי להקל על הכאב ולהפחית נפיחות. ישנם אנשים בעלי אלרגיה לעקיצות דבורה, אם אתם חשים סחרחורת, כאבי ראש, עילפון, קשיי בליעה, נפיחות באזורי גוף נוספים, בחילה או קושי בנשימה פנו מיד לקבלת עזרה רפואית.