ניתן לחלק אותם לשתי קטגוריות:  קיפוד אמיתי, למשפחה זו שייכים הקיפודים כמו שאנחנו מכירים, הם בעלי קוצים ויכולת להתקדרר לכדור בשעת סכנה ובכך להגן על עצמם. קיפודים אלו נולדים עם קוצים לבנים ורכים ולקראת גיל חודש וחצי הקוצים מתקשים. הסוג השני הוא קיפוד שעיר קיפודים אלו הם חסרי קוצים. הם בעיקר פעילי יום לאומת הקיפוד האמיתי שפעיל בעיקר בלילה. כל הקיפודים ניזונים בעיקר מחרקים, פגרים, לטאות קטנות, חסרי חוליות, פירות ושורשים.

בארץ ישנם 3 סוגים שונים של קיפודים וכולם קיפודים אמיתיים.

קיפוד מצוי

קיפוד מצוי

נפוץ כמעט בכל הארץ, זהו המין הגדול ביותר של קיפודים החי בארץ. קיפוד זה מצוי בעיקר באזורים מיושבים כמו ערים או מושבים ולא בטבע, הוא פעיל לילה ובלילה אחד מסוגל ללכת כ 300 מטר. בחורף באזורים קרים קיפוד מצוי נכנס לתרדמת חורף.

קיפוד החולות

קיפוד חולות

זהו המין הקטן ביותר הקיים בישראל. כשמו הוא אוהב להתחפר באדמה חולית, בארץ ניתן למצוא אותו ברצועות חוף החל מאיזור קיסריה ודרומה וגם במדברים עד גבול באר שבע. קיפוד זה פעיל בעיקר בשעות הערב והבוקר המוקדמות.

קיפוד מדבר

קיפוד מדבר

הוא בעל רגליים ארוכות ואוזניים גדולות יחסית. בארץ קיפוד המדבר מצוי בבקעת הירדן, ערבה וכל הנגב. הוא פעיל בשעות הלילה ובלילה אחד יכול לעבור עד 15 קילומטר בחיפוש אחר מזון. מזונו העיקרי הוא טרמיטים, חיפושים וחרקים למינהם.