צילום אילוסטרציה: PIXABAY

בעבר מס שבח היה מס זניח ביותר שרוב האזרחים קיבלו ממנו פטור אך כיום כבר אין את הפטור הזה. החל משנת 2014 נכנס לתוקף מס השבח בגרסתו המחודשת וכי יותר אזרחים המחזיקים ביותר מדירה אחת ומוכרים אותה ברווח נדרשים לשלם את מס השבח על פי חוק. עדיין ישנם מקרים בהם האזרחים פטורים ממס שבח וחישובים שצריך להיעשות בצורה נכונה החל מהשנה בה החוק נכנס לתוקפו אולם לא כולם בקיאים בחוקים וחוששים לשלם מיסים הרבה מעבר למה שהם צריכים.

לשם כך חשוב להמשיך לקרוא וללמוד על הנושא ואם אינכם בטוחים לגבי המקרה שלכם תוכלו ליצור עמנו קשר באתר או בטלפון ואנו במשרד עורכי הדין של עמית ורד נשמח לעמוד לשירותכם.

על מה משלמים מס שבח?

מס שבח הוא מס על רווח הון. בדרך כלל מס זה תקף על רווחים שעושים בבורסה מקנייה ומכירה של מניות ברווח, אולם חוק מס שבח תקף גם במקרה של מכירת דירה ברווח. אם קניתם דירה במחיר מסוים ומכרתם אותה ברווח לאחר כמה שנים, הרי שתצטרכו לשלם מס שבח מרווחי המכירה. כמובן שמתחשבים גם בהוצאות הנלוות למכירת הדירה כמו שיפוץ, שכר טרחה של עורך דין ועוד. על איך מתבצע החישוב של מס השבח שאתם צריכים לשלם נרחיב בהמשך אך לא לפני שנסביר מעט על הרפורמה של שנת 2014.

הרפורמה בשנת 2014:

אז כפי שאמרנו – עד שנת 2014 רוב האזרחים היו פטורים ממס שבח. הפטורים הובאו מתוך מקום שבו משפחה תצטרך לשדרג את מקום מגוריה לאורך השנים בשל התרחבות המשפחה או להעתיק את מקום מגוריה בשל ענייני עבודה או סיבות אחרות. משום כך אנשים בעלי דירה ראשונה המוכרים את הדירה ברווח וזאת כדי לעבור מקום מגורים ולרכוש דירה חדשה גדולה יותר – יהיו פטורים ממס שבח. החל משנת 2014 היו תיקונים רבים לחוק והרבה אזרחים כן צריכים לשלם מס שבח אבל גם זה בהתאם לתיקונים בחוק. אלה שמחזיקים בדירה מעל 18 חודשים וברשותם דירה אחת – עדיין יהיו פטורים, אולם במידה והם מחזיקים ביותר מדירה אחת הם יצטרכו לשלם מס שבח.

כיצד מחושב מס שבח?

סך התשלום עבור מס השבח הוא כ-25% מרווחי ההון על הדירה. אם קניתם את הדירה החל שנת 2014 ולאחר כל ההוצאות הנלוות של מכירת הדירה (אגרות, מיסים, שכר טרחה עורך דין, השבחת הנכס וכו') עדיין יש רווח על הדירה אז 25% מאותו הרווח ישולם כמס שבח. לדוגמה: אם רכשתם את הדירה ב1.5 מיליון שקלים והיו להם 100 אלף שקלים הוצאות מסביב לצורך שיפוץ ומכירת הדירה ומכרתם אותה ב1.8 מיליון שקלים – הרי שיש לכם רווח של 200 אלף שקלים. מתוך הרווח הזה 25% - כ50 אלף שקלים, יהיו מס השבח שתצטרכו לשלם. מה קורה במידה ורכשתם את הדירה לפני שנת 2014? יהיה חישוב לינארי יחסי של הרווחים החל משנת 2014.

לדוגמה נניח שקניתם את הדירה ב800 אלף שח בשנת 2002, ומכרתם את הדירה בשנת 2017 ב1.5 מיליון שקלים. הרווח הוא כביכול 700 אלף שח משנת 2002 ועברו כ-15 שנים מאז רכישת הדירה ו3 שנים מאז נכנס החוק לפעולה. נעשה את הרווח היחסי לשנה החל מהשנה של רכישת הדירה: יצא בערך 46,700 שקלים לשנה של רווח. כפול 3 שנים זה יוצא 140 אלף שקלים רווח ב3 שנים שמ2014 עד לשנת 2017 בה מכרתם את הדירה. מתוך 140 אלף השקלים הללו תצטרכו לשלם 25% מס שבח הלו הם 35 אלף שקלים.


* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.