בשורה קשה לעולים לירושלים: הכבדה צפויה בפקקים בכניסה לעיר בתחילת שנת הלימודים הבאה, עם ביטול ההסעות לכ-160 ילדים ממטה יהודה הלומדים בבתי ספר ייחודיים. ההורים, שיצאו למאבק ציבורי ושהודיעו על הגשת עתירה נגד ההחלטה, מתקוממים. לדבריהם "מדובר באבסורד. יש כאן יישובים שאוטובוס מגיע אליהם פעם בשלוש שעות אבל במקום להשקיע מאמצים בשיפור מערך התחבורה הציבורית, המועצה האזורית מטה יהודה בוחרת לבטל הסעות משותפות ולשלוח אותנו להיתקע בפקקים".    

המאבק הציבורי של תושבי מטה יהודה מחריף. 41 משפחות התאגדו יחד ועתרו לבג"צ, באמצעות עו"ד ברק בר שלום, בדרישה לעצור את ההחלטה לביטול ההסעות המשותפות לכ-160 תלמידים הלומדים בבתי ספר ייחודיים מחוץ למועצה. במקביל, חברו ההורים לארגון '15 דקות – לשיפור התחבורה הציבורית בישראל', במטרה להוביל לשינוי ההחלטה שעשויה לגרום לתוספת של רכבים פרטיים, שיציפו את הכניסה לירושלים בשעות העומס בבקרים – וכל זאת בזמן שהכניסה לעיר עומדת להיכנס לתקופה של עבודות תשתית רב שנתיות במהלכה יסגרו נתיבי נסיעה מרכזיים למכוניות פרטיות.

לידיעה קודמת בנושא: לחצו כאן

מנכ"לית '15 דקות', שמרית נוטמן: "ביטול הסעות התלמידים יוביל לכך שהורים יסיעו את ילדיהם אל בתי הספר ויחמירו את עומסי התנועה הבלתי נסבלים בכניסה לירושלים. ראוי שמשרד התחבורה, עיריית ירושלים והמועצה האזורית מטה יהודה ימצאו את הדרך בה התלמידים יגיעו אל בתי הספר באמצעות תחבורה ציבורית. אין מקום בירושלים לעוד כלי רכב פרטיים".

עבור רבים מעשרות היישובים במועצה, פתרון של תחבורה ציבורית לירושלים אינו ישים משום שתדירות האוטובוסים בהם נמוכה במיוחד. כך, למשל, בנס הרים, יידרשו התלמידים שהתקבלו לבתי הספר הייחודיים בירושלים לצאת למסע בדרכים כבר באוטובוס של השעה 5:41 לפנות בוקר ולהחליף בדרך שלושה אוטובוסים כדי שיוכלו להבטיח הגעה בזמן לשיעור הראשון בבוקר. המסע חזרה צפוי להיות מאתגר לא פחות ובהיעדר פתרונות ציבוריים ראויים קיים חשש כי ילדים עשויים לבחון אופציה של נסיעה בטרמפים.

"מה שהכי מקומם בהחלטה הזו", מוסיפים ההורים, "זה שימשיכו לצאת הסעות מהיישוב לטובת מי שלמד בירושלים בשנים עברו, והילדים שלנו לא יוכלו לעלות עליהן, גם לא בתשלום. יש כאן מקרים של משפחות שבהן אח אחד יזכה לנסוע בהסעה ואילו האח הצעיר יצטרך לקום באמצע הלילה ולהיגרר בתחבורה ציבורית שמזכירה עולם שלישי – או לסמוך על ההורים שיעמדו איתו בפקק".

הדיון בעתירה יתקיים ב-14.7.

תגובת המועצה האזורית מטה יהודה טרם נמסרה.