צילום Pixabay

במדינת ישראל קיים גוף חוקי ומוסדר הנועד לקידום התחרות התקינה בין עסקים שונים לצורך יעילות, דינמיות, הורדת מחירים והקצאה יעילה ומיטבית של משאבים שונים. עקרון קיום התחרות בין עסקים הוא הבסיס לכלכלת שוק יציבה ותקינה תוך תמיכה מלאה בחופש הבחירה של האדם.

הגוף המפקח על קיום תחרות תקינה בין עסקים ועל כל הנוגע לתחום משפטי המכונה הגבלים עסקיים הוא רשות התחרות.

הסדר כובל

אחת מהעבירות הנפוצות ביותר בקרב עסקים שונים היא הסדר כובל שעסק אחד עורך מול עסק אחר, זאת לצורך הגבלת אחד מהצדדים וכך להפחתת התחרות ביניהם. עורכי דין רונן מנשה וקובי רון, בעלי משרד עורכי דין פלילי, עושים קצת סדר.

עבירת הסדר כובל מתקיימת, בין היתר, במקרים הבאים:

  • הסדר לגבי מחיר – כאשר האנשים שמנהלים עסקים מסכמים ביניהם את המחיר שיידרש או ישולם.
  • הסדק לגבי הרווח שיופק – כאשר האנשים שמנהלים עסקים מסכמים ביניהם את הרווח שיופק ממוצר מסוים או מפעילות מסוימת.
  • הסדר לגבי חלוקת שוק – כאשר האנשים שמנהלים עסקים מסכמים ביניהם לחלק ביניהם את השוק בו פועלים לפי מיקום גיאוגרפי או לפי סוג האנשים.

 

מקרה מפורסם של הסדר כובל מהשנים האחרונות

אחד המקרים המפורסמים של הסדרים כובלים מהשנים האחרונות הוא המקרה של חברת תנובה שהודתה בכך שערכה הסדרים כובלים עם רשתות השיווק שופרסל ומגה, שבמסגרתם הסכימה עם רשתות השיווק להעלות את המחיר לצרכן של מוצריה.

נוסף על כך, תנובה הודתה כי היא תיאמה עם אותן רשתות לערוך מבצע אחיד על מוצר מסוים של שלוש הספקיות הגדולות בתחום מוצרי החלב בתקופה בה המוצר הוא הנמכר ביותר, כך שלא תתקיים תחרות אמיתית בין שלוש ספקיות החלב.

תנובה שילמה 25 מיליון ₪ פיצוי לצרכנים ושני נושאי משרה בכירים לשעבר בתנובה שילמו קונס אישי בגובה עשרות אלפי שקלים.

מהו העונש בגין עבירת הסדר כובל

הן המחוקק והן בתי המשפט אינם רואים בעין יפה את עבירות ההגבלים העסקיים, ובשנים האחרונות אנו עדים להחמרה בענישה של מבצעי עבירות הגבלים עסקיים. כיום, לאחר תיקון חדש לחוק שהתקבל בתחילת השנה, העונש הקבוע בחוק לגבי מי שהיה צד להסדר כובל הוא 5 שנות מאסר.

במקרים של חקירה או כתב אישום בעבירות של הגבלים עסקיים, מומלץ לקבל ייעוץ וליווי מעורך דין פלילי המתמחה בעבירות הגבלים עסקיים.