מתי בפעם האחרונה נעלתם מגפיים ויצאתם לטיול בין מים זורמים, פרחים מלבלבים ובאווירת חורף מיוחדת?

לאחר ימי הגשמים, זה הזמן לצאת ולגלות מחדש את נופי ארצנו בסיורים מלהיבים, מסלולים מרהיבים ואתרים היסטוריים.

החורף הזה מתלבשים חמים, כל המשפחה והילדים -  ויוצאים לבקר באתרי רשות הטבע והגנים 

 

 

לגעת באור       
סיור מודרך עם אנשי "כת היחד" שחיו בקומראן וראו בעצמם בני אור. הצטרפו למסע בזמן בקומראן, אתר המגילות הגנוזות. יחד ננער את האבק מדפי ההיסטוריה ונחיה דמויות מן העבר – רועה צאן, כוהן צדק, אנשי כת היחד,  מחפשי אוצרות, ועוד.
בסיור ניכנס למוזיאון ולחדר ההקרנה שבמבואה, נציץ באתר הארכיאולוגי ונצא לתצפיות מרהיבות על סביבת ים המלח ומצוק ההעתקים, שקומראן נמצא למרגלותיו.
הסיור מתאים לכל המשפחה. רמת הקושי קלה והמסלול מונגש לבעלי מוגבלות בהליכה.
בסיור בקומראן מומלץ לשלב את שביל המגילות, שנחנך לאחרונה ומתחבר לאתר.
שימו לב: הסיור בשביל המגילות קווי ונדרשת הקפצת רכבים לסוף המסלול. 
היכן: פארק (גן לאומי) קומראן
מתי: ימי שבת, בשעות 10:00, 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.


המנזר והמדבר  
סיור מרתק אל ראשיתה של הנזירות בארץ ישראל במקום שבו הכול התחיל – במדבר של העיר הקדושה.
בואו איתנו לסיור במנזר אבתימיוס ונתוודע לראשית הנזירות וחיים במדבר. נרד לקריפטה (מקום קבורה) של אבתימיוס הקדוש ונשמע על חיים מרתקים ועל מעשי ניסים. אחר כך נעלה למבנה הכנסייה החרבה להציץ בפסיפס הייחודי ששרד מהכנסייה שהייתה במקום, וניכנס לבור המים המרהיב ביופיו הצמוד אליו. 
שימו לב: הסיור מתאים לשוחרי תרבות ואוהבי קשב. משך הסיור כשעה ורבע. המסלול קל ואינו מונגש.  
היכן: מנזר אבתימיוס (באזור התעשייה מישור אדומים)
מתי: ימי שישי ושבת 21-22.1, בשעות: 09:00, 11:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 

פסיפסים חיות וחוויות
ג'ירף, פלמינגו ולביאה נפגשו בשומרוני הטוב. עדיין לא פתחנו גן חיות ולא, זו לא התחלה של בדיחה, אבל כמה מהדמויות המרתקות ביותר שתמצאו ביצירות הפסיפס הקדומות שבמקום הן דמויות בעלי חיים שחיו בארץ ישראל או היו מוכרות בה כבר לפני 2000 שנה. הצטרפו אלינו לחקר עולם הטבע הקדום בסיור מרתק באתר. במוזיאון הפסיפסים יש גם מקבץ של ממצאים ארכיאולוגיים, והם מספקים הצצה בארץ ישראל בימי בית שני.
היכן : אתר השומרוני הטוב (ליד מעלה אדומים)
מתי: ימי שישי ושבת, בשעות 9:00, 11:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

לטייל בגן עדן
הצטרפו לטיול טבע קצר ומקסים בנאת המדבר המופלאה של עין פרת. בסיור ניהנה מפריחות העונה הייחודיות לשמורה ומפינות חמד לצד בריכות צלולות, ונלמד שמאז ומתמיד הן היו מוקד משיכה למתבודדים ולנמלטים: לירמיהו הנביא מענתות, לנזיר המתבודד הראשון חריטון, ולעוד דמויות מן העבר שראו את בריכות המים, הקשיבו לשקט ונפעמו מיפי המקום ומעוצמתו. הסיורים יצאו מתחנת המידע שבסככה הצמודה למרכז השירות באתר.
היכן: עין פרת – שמורת טבע נחל פרת
מתי: ימי שישי, בשעות: 9:00, 11:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.
 

המרטיר מהעיר 
סיור מפתיע באתר ארכיאולוגי לא מוכר. האתר נפתח באופן מיוחד לסיור זה ומעניק הזדמנות פז להתוודע לראשיתה של הנזירות בארץ ישראל, שהתפתחה בצל המדבר של העיר הקדושה. בטיולנו במבנה המבוצר נסקור את אכסניית הדרכים ואת אורוות הסוסים, נעצור בשער הכניסה לחזות באבן הגולל גדולת הממדים, ואולי חדי העין יצליחו לאתר את העמדה של שומר השער. נקנח בחדר האוכל המפואר, המעוטר ברצפת פסיפס צבעונית ומדהימה, ובמערת ההתבודדות הצמודה לו, שבה החל מרטיריוס את חייו כמתבודד פשוט ואחר כך הגיע לגדולה.   
היכן: מנזר מרטיריוס (במעלה אדומים)
מתי: שישי 21.1, בשעות: 09:00, 11:00, 13:00.
ללא תשלום.


תחנת מידע ופריחה באתר עין מבוע
מעטה הנביטה הירוק שצמח בשמורת הטבע נחל פרת בחורף מתחלף בסופו באדרת צבעונית ובריכוזי פריחה. באתר עין מבוע יחכו לכם מדריכים בתחנת המידע ויפנו אתכם לריכוזי הפריחה באזור.
עוד באתר: בריכת שכשוך, מעיין פועם, נחל זורם, מסלולי טיול, שולחנות פיקניק וחורשה מוצלת. במקום מרכז שירות למבקר וחדר הקרנה.
היכן: שמורת טבע עין פרת – אתר עין מבוע
מתי: ימי שישי ובשבת, בשעות 10:00–14:00.
ללא תשלום.
 

פקח במגפיים   
הטבע שלנו יפה גם בחורף במופעיו הייחודיים: הבורות מתמלאים מי גשם, הנחלים זורמים בשצף קצף, הציפורים חורפות והצבעים והריחות מתחדדים. צאו מהבית ובואו לשמורת הטבע למפגש מרתק עם פקח ולסיור חורפי במגפיים, מעיל ומטרייה. התה עלינו!
היכן: שמורת טבע עין פרת
מתי: ימי שבת, בשעות: 10:00, 12:00, 14:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

הנביא העממי – נבי סמואל    
קהילת מתנדבי נבי סמואל של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור מרתק בגן לאומי נבי סמואל (שמואל הנביא) בעקבות אמונות ומסורות, כובשים וסיפורי קרבות. נטייל לאורכו של הרחוב ההלניסטי ובביקור בבית הלניסטי טיפוסי נזכה בהצצה ייחודית בחיי היומיום לפני 2000 שנה, וננסה לאתר את המטבח והכיריים ואת האמבטיה והשוקת המודרנית. נמשיך במעלה הרחוב וניכנס לחללים של המתחם הצלבני המשומר והמשוחזר, ואולי גם נזכה לבקר במחצבה הקדומה ולעלות לתצפית הגג המרהיבה. אחרי הסיור מומלץ ללכת לגן המקלט לצמחים מוגנים ולקנח בביקור במעיין.
עוד באתר: ניתן להזמין סיורים ללא תשלום בהדרכת מתנדבים בתיאום מראש ובימים א—ה בלבד. להזמנת סיורים ולתיאום סיורי חלאקה התקשרו למרכז חינוך והסברה שומרון: 09-9539222.
היכן: פארק (גן לאומי) נבי סמואל 
מתי: ימי חמישי בשעה 14:00.
ללא תשלום. 

 

ההר המבורך – גריזים
קהילת מתנדבי הר גריזים של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור באתר הר גריזים המתחדש – בין ברכה לקללה ובין שכבות זמן ונופי בראשית. בסיור נשמע על עולמם של השומרונים דיירי השכונה הסמוכה, נציץ לבתי מגורים מהתקופה ההלניסטית, נחפש את שרידי בית המקדש השומרוני וננסה לאתר את קבר יוסף ממרפסת העץ הצופה על העיר שכם, שלמרגלות הר הברכה והקללה.  
חדש באתר: סרט, מיצגים של האתר ממעוף הציפור, תמונות נדירות של העדה השומרונית מראשית המאה ה־20 וגם דף פעילות לכל המשפחה ובו משחק מאתגר של חידות ומשימות. חוויה להורים ולילדים. הסרט מוקרן בחדר ההקרנה במבואת המבקרים.

היכן: אתר הר גריזים
מתי: ימי שישי בשעה 10:00 

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

 

חברון הקדומה 

סיור מרתק בחברון הקדומה, בירתו הראשונה של דוד, רועה הצאן וצעיר בניו של ישי מבית לחם, שבה הוכתר ועליה מלך כ־7 שנים עד לכיבוש ירושלים והכתרתה לבירת ממלכת יהודה. בסיור באתר נראה בין עצי הזית העתיקים את שרידי "חומות הענקים", כפי שתיארו אותם המרגלים בסיפור המקראי, ובקרבת מקום נראה גם מקוואות מהגדולים שנמצאו בארץ וכן גתות, בית ייצור לכלי חרס ומבני מגורים. הצטרפו לחוויה מרתקת במקום שבו הכול החל.

שימו לב: אפשר לשלב בסיור בתל גם עלייה לציון קבר ישי ורות וביקור במערת המכפלה ובמיצג "לגעת בנצח" שבמרכז המבקרים בבית הדסה (המיצג בתשלום).
לידיעתכם: תיירות חברון מפעילה היסעית (שאטל) לתל חברון. ההיסעית תצא כל 40 דקות ממערת המכפלה בכל יום חמישי בשעות 10:00–11:20 ובשישי בשעות 10:00–10:40. 

היכן: תל חברון (תל רומיידה)

מתי: ימים חמישי ושישי, בשעות 10:00–14:00 בכל שעה עגולה.
ללא תשלום. מומלץ להירשם מראש בטלפון 050-5989787.

 

ארמון נופש מלכותי
הצטרפו אלינו לסיור מרתק בהרודיון, שהתחדש לאחרונה במכלולים שנפתחו לא מכבר לקהל המבקרים. בסיור נעבור בתיאטרון ונצפה במיצג החדר המלכותי המרהיב ביופיו, נעלה בגרם המדרגות המפואר אל מסדרון הקשתות המונומנטלי, נעצור בבית המרחץ ובבית הכנסת הקדום ונרד לצפות בתערוכה החדשה המוצגת במערכת בורות המים.

שימו לב: המסלול באתר אינו מונגש והוא ברמת קושי בינונית. מתאים לכל גיל. משך הסיור כשעה וחצי.
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון
מתי: ימי שיש ושבת, בשעות: 10:00, 12:00, 14:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

 

חוזרים לשמורה החבויה

סיור טבע משפחתי בנאת המדבר שבשמורת עינות צוקים – שכיית חמדה יפהפייה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. בסיור נשמע גם את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל, שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו. בשמורה מקום מוצל לפיקניק ובריכות מים לשכשוך.

היכן: שמורת טבע עינות צוקים

מתי: ימים שישי ושבת, בשעות 10:00, 12:00, 14:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

 


שטיח של אבן בשומרוני הטוב
צאו עם מדריך קולי audio guideלמסע תרבותי מעבר לזמן במוזיאון הפסיפסים באתר השומרוני הטוב. הסיור יפתח לכם צוהר למאבקים בין הזרמים הדתיים בימי בית שני ויעניק לכם הצצה על עולמן התרבותי ומנהגיהן של עדות שונות, כפי שהם משתקפים באומנות הפסיפס של תקופתן. הסיור נמשך כשעה והוא מתאים גם לבעלי מוגבלויות. 
היכן: מוזיאון הפסיפסים באתר השומרוני הטוב (ליד מעלה אדומים).
מתי: בכל ימות השבוע בשעות פעילות האתר.
המדריך הקולי בתשלום סמלי (10 ₪) נוסף על דמי הכניסה, הכניסה בחינם למנויי מטמון.  
 

בני האור והחושך בקומראן     
 בואו לטייל עם מדריך קולי  audio guideבגן לאומי קומראן. אנו מזמינים אתכם למסע מרתק עם מנהיג צדק ואנשי היחד, שראו בעצמם בני אור. בסיור תתוודעו לסיפורן של המגילות הגנוזות שהתגלו במערות הסמוכות לאתר והיו לתגלית החשובה ביותר במאה ה־20. הסיור נמשך כשעה והוא מתאים גם לבעלי מוגבלויות.  
היכן: פארק (גן לאומי) קומראן 
מתי: בכל ימות השבוע בשעות פעילות האתר.
המדריך הקולי בתשלום סמלי (10 ₪) נוסף על דמי הכניסה, הכניסה בחינם למנויי מטמון. 


עלייה לרגל לגריזים       
 עלו לרגל להר גריזים וצאו עם המדריך הקולי החדש  audio guideלמסע מרתק בעקבות אחת העדות הקטנות בעולם – השומרונים. התנתקו לשעה וחצי של חוויה תרבותית מעשירה ותצפיות מרהיבות, ואולי גם תצליחו לזהות את שרידי בית המקדש השומרוני. בגמר הסיור מומלץ לצפות בסרט בחדר ההקרנה. באתר שולחנות פיקניק ומרכז שירות. 
היכן: אתר הר גריזים  
מתי: ימים ראשון עד שישי בשעות פעילות האתר.
המדריך הקולי בתשלום סמלי (10 ₪) נוסף על דמי הכניסה, הכניסה בחינם למנויי מטמון. 


לפגוש מלך בהרודיון
קחו דקה ודמיינו שאתם במבצר בִּסְפר המדבר. למה לדמיין? בואו להרודיון וראו מבצר במו עיניכם. סרקו בקופת האתר את הברקוד של הסיור הקולי audio guideלטלפונים החכמים שלכם וקדימה, צאו לטייל וליהנות מחוויה בלתי נשכחת בסיור מרתק בארמונו הפרטי של המלך הורדוס. בסיורכם תבקרו בבית המרחץ, תעצרו בבית הכנסת הקדום ותרדו במערכת בורות המים המרשימה. מומלץ לבקר גם בתיאטרון ובמיצג החדש, לטפס בגרם המדרגות למסדרון הקשתות המונומנטלי ולצפות ממנו במבנה קבר המלך.
15 דקות נסיעה מירושלים ואתם שם.
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון 
מתי: בכל ימות השבוע בשעות פעילות האתר.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.