"חנה הילדה קיבלה בילדותה את החינוך המקובל לנערות יהודיות באותה התקופה. היא חלמה להיות גננת. היא ביקשה לעסוק בחינוך. בבגרותה היא נדדה מעיר ילדותה ולמדה בסמינר של המחנך העברי הנודע יחיאל הלפרין. הלימודים התקדמו היטב וחנה סיימה את הקורסים שלה בהצטיינות. 
חנה הגננת ביקשה להעז אך מעט חששה. חנה ביקשה לעשות משהו אחר אך לא הייתה בטוחה מספיק בעצמה. בתמיכת חברים היא העזה והצליחה. 
שנים לאחר מכאן אמרה חנה :"כשהלכתי על בלי-מה על מנת ליסד תיאטרון עברי , עשיתי זאת מתוך אהבה עמוקה לשפה , שלא הייתה עדיין מדוברת בעם. הלכתי שלא על מנת לקבל פרס. הכבוד הזה אשר חולקים לי היום , מגיע בחלקו הגדול לתיאטרון אשר בתוכו למדתי , מתוכו עבדתי ויצרתי ואיתו שאפתי" .
אלו היו דבריה של מלכת התיאטרון חנה רובינא ביום העצמאות תשט"ז 1956 עם קבל פרס ישראל לתיאטרון. עולם החינוך אולי הפסיד גננת מעולה אבל עולם התרבות הרוויח ענקית רוח שעסקה בחינוך דרך התרבות. 
בשמחה עצומה ובחיל ורעדה אנו נכנסים הערב להיכל פיס לתרבות בית שמש. מקום שדרכו ניקח אחריות על התרבות המקומית והייחודית שלנו ומקום שממנו בו נוביל גם עשייה חינוכית האומרת שיש מקום לכל עולמות התרבות. 
ראינו כולנו את הבכורה המדהימה כאן בשבוע שעבר. למעלה מחמש מאות איש צפו בהצגה "עבדאלה שוורץ" . אין לי ספק שגם אבי קושניר וענת וקסמן המקסימים הבינו שאין כמו בית שמש.   
 הערב כולנו יחד חנכנו היכל. נעצור רגע על המילה "היכל" . משתמשים במילה זו בעולמות שונים: לבית הכנסת , לאולם הספורט , לאולם התרבות. המילה "היכל" מבטאת את התפיסה שלנו כאן בעיר בית שמש . המילה "היכל" מבטאת את תפיסת הגם וגם ולא את תפיסת האו או . בבית שמש לא צריך לבחור בין קדמה למסורת , אצלנו זה גם וגם . 
בתוך התהליכים שהעיר בית שמש עוברת המקום הראשון לו הנחנו אבן פינה היה ההיכל הזה. היכל התרבות הזה הוא מרכיב בתעודת הזהות של העיר. אמנם בית שמש בת שבעים אבל מרגישה בת שש עשרה... עיר שכל עתידה לפניה. עוד ישבו תושבים ותושבות ברחובות בית שמש ואיש ומשענתו בידו , ורחובות העיר מלאו אירועי תרבות ותושבות ותושבים נהנים מאירועיה. 
חנוכת היכל התרבות היא חלק מתהליך נרחב שהעיר עוברת , תהליך גדוש בשינויי מיקרו ועד לשינויי מאקרו. 
בשבת הקרובה נקרא בפרשת "חיי שרה" על המפגש בין יצחק לרבקה – יצחק יצא לשוח בשדה לפנות ערב. על פי המדרש זהו רגע הולדת תפילת מנחה. החיבור בין יצחק לתפילת מנחה הוא בסיס למחלוקת במסכת ברכות האם התפילות נקבעו לזכר האבות או כנגד הקורבנות. לעניות דעתי המחלקות בגמרא בעצם משלימה. זה לא או או זה גם וגם. האבות מסמלים את העם , הקורבנות מסמלים את הכהן. הכפילות מחברת בין תפילת היחיד לתפילת הקהילה. היכולת להשלים מסע כמו שאנחנו משלימים הערב הוא רק דרך השילוב בין כוח היחיד לכוח הציבור זו הדרך להגיע להצלחה. 
"ה' שפתיי תפתח ופי יגיד תהילתך"
אני מבקשת לעמוד כאן ולהדגיש את גיבורי התהילה : את החזון של היכל התרבות התחילו שני ראשי ערים לפני – דני וקנין וח"כ משה אבוטבול. תודות תושבי העיר בית שמש ותודתי שלוחה אליכם. עליהם נאמר "היינו כחולמים" – הם התחילו את המחשבה , התניעו את התהליך והתמודדו עם כל המהמורות שהיו בראשיתו. 
יחד איתי , גם אם לא פיזית , עומד כאן חבר המועצה שלום אדרי. אני שולחת מפה תנחומים לשלום ולכל בני המשפחה על לכתה של אמו היקרה אסתר ז"ל. שלום צריך היה לעמוד כאן אתנו ולחגוג את ההתרגשות האדירה הזאת. אני מודה לשלום באופן אישי , על החזון והמאמץ ועל כל מה שעשה ויעשה בעתיד למען העיר בית שמש. 
אני רוצה להודות לגזבר העירייה אריה ברדוגו שלקח את בניית ההיכל כפרויקט אישי. למדתי שכדי שדברים יתקדמו צריך לתת אותם לאנשים עסוקים מאד. תודה אריה על תשומת הלב הבלתי נגמרת. 
עוד מבקשת להודות למירי שלם. תודה שהיא בבחינת הבטחה לעתיד. ראינו את הקהל העצום שהיה כאן בהצגה הראשונה. מירי הפכה את הבניין המדהים הזה למקום חי ונושם. יצרה רפרטואר מגוון – תיאטרון , מוזיקה מזרחית, הופעות באנגלית , תאטרון לנשים . העיר בית שמש היא בית ושמש לכולם , והתרבות שמירי יצרה היא תרבות ושמש לכולם. תודה מירי. 
עוד אבקש להודות למפעל הפיס – למנכ"ל בני דרייפוס  , ולמנהל אגף ההקצאות קובי בנבנישתי שהיה שותף לכל שלב מקטן ועד גדול , ובשבוע שעבר כשהיה ברור שהפרויקט הושלם התחלנו לדבר על הפרויקט הבא – הבריכה העירונית. למשרד השיכון לדורתיו , משרד התרבות – תודה לך מכובדי השר חילי טרופר , לידידי יו"ר משכ"ל ויו"ר מרכז שלטון מקומי ראש העיר מודיעין –מכבים –רעות חיים ביבס . כולם שותפים לדרך. שותפים ביחד ברצון ליצור טוב משותף. 
 לכולנו אני מבקשת לומר – זכרו את חנה , חנה רובינא שהעזה והצליחה. 
מה שאנחנו רואים כאן הערב זה שלנו . אין לי ספק שההיכל יצליח ויהפוך להיות מוקד תרבותי באזור. אבל הוא קודם כל שלנו תושבי העיר. הגיעו למופעים והצגות . שתפו בתחושותיכם , אם יש לכם רעיונות למופעים תציעו. אין לי ספק כי צוות ההיכל חושבים כל העת מחוץ לקופסא , אבל האחריות להצלחת ההיכל היא של כולנו. 
בית שמש היא בית , שמש והרבה מאד תרבות איכותית לכולם ! 
חג שמח ובהצלחה".

תמונה דוברות העירייה.