מיקומה האסטרטגי של ישראל בין אפריקה לאירופה הופך אותה לנקודה חשובה בציר הנדודים של עופות רבים. נדידת הסתיו מתחילה בקיץ, מגיעה לשיאה בחודשי אוקטובר-נובמבר ומסתיימת סביב חודש דצמבר. בכדי ליהנות מתצפית מקסימלית ומחוויה מושלמת, ההמלצה היא להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או לקראת שעות אחר הצהריים כאשר הציפורים מתמקמות לקראת עצירה לילית. לפניכם רשימה של מספר מקומות מומלצים כיעדי צפייה בתופעה המיוחדת. לאחר תקופה ממושכת בבתים ובזמן שעונת הנדידה נמצאת בשיאה, אין זמן מתאים יותר לארוז מזוודה ולנדוד אחר הציפורים הנודדות בישראל.

 

אגם החולה

בין רמת הגולן לרכס הרי נפתלי, נמצא עמק החולה שבליבו ישנו פארק טבע וצפרות. אגמון החולה מהווה את אחד מצירי נדידת הציפורים המרכזיים באזור, כאשר תקופת השיא של הנדודים מתרחשת באביב ובסתיו. המאבק להצלת ביצת החולה החל בשנות ה-50 והוביל להכרזה של החולה כשמורת טבע הראשונה בישראל בשנת 1964. נתונים שמופיעים באתר האגמון מראים, כי לאורך השנים נצפו בשמי האזור למעלה מ-400 מיני ציפורים הכוללים עגורים, שקנאים, חסידות, עופות דורסים, עופות מים וציפורי שיר. מעבר לציפורים ולעופות המיוחדים, ניתן למצוא בשמורה אגם משוחזר עם ביצה בשוליו, מגדל תצפית וגשר צף על פני המים עם עמדות תצפית לעבר האגם, מגוון רחב של בעלי חיים ביבשה ובמים ושלל צמחים. השמורה מציעה מסלול הליכה רגלי מעגלי באורך קילומטר וחצי ומסביב לאגמון ניתן למצוא מספר שבילים ומסלולים קצרים נוספים שאפשר לצעוד בהם על פי העדפה אישית. בנוסף, בכניסה לשמורה יש אפשרות להשכיר אופניים או רכבי גולף ולבצע את המסלולים באמצעותם, במידה ומעוניינים בכך.

 

מעגן מיכאל

בין הר הכרמל לחוף הים, ניצבת שמורת הטבע מעגן מיכאל, המהווה בית למינים רבים של עופות, זוחלים ויונקים. בדומה לעמק החולה, גם חוף הכרמל ממוקם על ציר נדידה מרכזי של ציפורים נודדות מאירופה לאפריקה ובחזרה. במקום הוקם בית ספר שדה של החברה להגנת הטבע, המרכז פעילויות חינוכיות ותיירותיות בנושאי הצפרות, זואולוגיה וטבע, אשר עוסקות בחינוך והסברה בנושאי צפרות, שיקום נחלים ושימור חוף הים. הכניסה לפארק הינה בכפוף להשתתפות בסיור מודרך של בית הספר חוף הכרמל. הסיורים מתבצעים בבריכות הדגים, לאורך נחל תנינים והחוף במגוון תצורות: סיורי תצפית, סיורי צפרות, הדרכות והרצאות.

 

התחנה לחקר ציפורי ירושלים

גם בזמן חופשה אורבנית בעיר הקדושה, אפשר למצוא רגע של טבע בתחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע. התחנה לחקר ציפורי ירושלים היא אתר טבע ייחודי, המושך מאות אלפי ציפורים ומתאימה לביקור בכל עונות השנה, בייחוד בתקופות נדידת הציפורים. לעומת נקודות תצפית אחרות, התחנה לחקר ציפורי ירושלים מספקת חוויה ייחודית לילדים ולהורים עד כדי מרחק נגיעה מהציפורים ומהעופות המיוחדים. התחנה מציעה פעילויות טיבוע ציפורים, סיורים מודרכים באתרי טבע באזור (עמק הצבאים, גן הורדים וכדומה), סיורי תצפית, אירועי נטיעה ושלל הדרכות נוספות.

 

פארק הצפרות באילת

יעד נוסף בו ניתן לספוג קצת טבע ולצפות בציפורים נודדות, אך בסוף היום לחזור למלון מפנק ולקנח בסיבוב קניות קצר או בביקור במסעדה איכותית הוא אילת. יתרה מכך, הפיכתה של העיר ל'אי ירוק' המתיר כניסת תיירים, אף מחזק את מעמדה כעיר נופש מרכזית בארץ. גם אילת, בדומה לנקודות תצפית אחרות, ממוקמת על ציר הנדידה המרכזי בין אירופה לאפריקה. אילת הופכת להיות נקודה חשובה לאורך ציר זה בשל העובדה שהיא ממוקמת בקצה מדבר סהרה, אותו הציפורים חייבות לחצות בכדי להגיע ליעדן באפריקה. עובדה זו הופכת אותה לנקודת העצירה האחרונה, בה יכולות הציפורים לנוח ולאכול רגע לפני חציית המדבר או מייד לאחריו. באופן רשמי, הפארק נחנך בשנת 1993 בחסות רשות הטבע והגנים ומאז ועד היום עוסק בפעילויות שימור והתפתחות מחקר בתחום. הפארק מיועד לכל המשפחה וניתן לצפות בו בציפורים נודדות, לקחת חלק בסדנאות, לשמוע הרצאות ולטייל בטבע. בין אם אתם רוצים לנדוד אחר הציפורים בכל הנקודות השונות בארץ או לבחור בנקודה אחת מייצגת, בשנה בה רבים מאיתנו ויתרו על חופשות הקיץ או החגים, ייתכן שביקור באילת בתקופת הנדידה יספק חופשת פרידה מושלמת מהקיץ ומימי השמש החמים שעוד מגיחים מדי פעם בעיר.