כפי שפורסם כאן ביום שישי שעבר כחלק ממדיניות ראש המועצה, ניב ויזל, להנגיש את המידע לתושב בתקופת חירום זו, הוחלט על הרחבת צינורות המידע לציבור. במועצה קיימים 57 ישובים ומספר התושבים עומד על 61 אלף תושבים, על מנת שהמידע יגיע בצורה מסודרת ובאופן מיידי לתושבים.  לכן, הוקם מערך מתנדבים בשם אמ"יצים- אחראי מידע לציבור. ייעודם של המתנדבים הוא להוות חוליה מקשרת בין הרשות לתושבים ומשימתם החשובה ביותר היא לסייע לכל התושבים להיחשף למידע הרלוונטי עבורם. לדברי ראש המועצה, ניב ויזל: "המיזם מוכיח את עצמו כחלק ממערך ההסברה שלנו במועצה להורדת התחלואה". מיהם המתנדבים והמתנדבות מאחורי המיזם? בשבוע שעבר ערכנו היכרות עם שתי נשים - מנחושה ומשדות מיכה.

והפעם - מושב נחם וקיבוץ הראל על מפת המלחמה בקורונה

עפרה זריבץ', תושבת מטה יהודה מקיבוץ הראל. היא בת 43, נשואה ואם לשני ילדים, בימים כתיקונם היא עובדת במזכירות הקיבוץ.

סיפור הצטרפותה לצוות האמי"צים נטוע אי שם בסיפור טראומתי אחר: "לפני שנה וחצי, הקיבוץ שלנו חווה את השריפה השתוללה בכל הקיבוץ ופונינו מהקיבוץ. היינו מחוץ לקיבוץ בערך כחודש ימים. בזמן הזה, עבדתי לילות כימים והקדשתי את כל כולי לקיבוץ, לאנשיו ולצרכיהם, במסגרת תפקידי. התמניתי להיות הדוברת של הקיבוץ והיה חשוב לי להעביר את ההודעות בצורה ברורה ומובנת עד כמה שניתן. מאז הרגשתי צורך להמשיך ולחזק את הקשר בין המועצה שלנו לבין אנשי הקיבוץ. גיליתי שיש לנו מועצה חזקה ותומכת מאוד עם אנשים בעלי לב רחב ורצון עז לעזור עד כמה שניתן. זאת הבמה שלי להגיד לכולם, תודה!".

על תגובות התושבים ומידת שיתוף הפעולה עם ההנחיות היא מספרת: "הציבור צמא מאוד לכל פיסת מידע שיש, במיוחד בזמנים קשים של מצבי חירום. אני חושבת שמאוד חשוב להנגיש לציבור את המידע שאנו מקבלים מהמועצה כי באמת יש הרגשה של אכפתיות, עשייה ונתינה מצד המועצה וחשוב שהציבור ידע מזה וידע שיש אוזן קשבת ושיש למי לפנות.הציבור מנסה כמה שיותר להקשיב להנחיות. חשוב לדעת שאנו נמצאים בטריטוריה שהיא חדשה לכולנו. זה אומר לשנות דפוסי חיים שלא קלים בכלל (כמו ללכת עם מסיכה על הפנים כל הזמן). אנו עושים ככל שביכולתנו לעקוב אחר ההוראות (שלפעמים לא ממש מובנות כלל), כל אירועי התרבות שלנו, למשל, נעשו ונעשים לאחר מחשבה רבה על איך לשמור על הכללים ויחד עם זאת, כן לשמור על קשר יציב ומחבק עם כלל הקהילה. זה לא קל בכלל, אך צוות התרבות שלנו הצליח בהצלחה רבה לעשות זאת דרך מפגשי זום, מפגשים מצומצמים, חגיגת החגים בצורה שלא תעבור על הכללים".

לדבריה, האתגר הגדול בתפקיד זה, הוא "קודם כל, להנגיש לציבור מידע שמשתנה כל הזמן, זה ממש קשה כי עולות המון שאלות שלפעמים אין לנו תשובה עליהן וזה גורם ללחץ נפשי גדול, הן לנו, שאין לנו דרך לעזור, והן לציבור שנשאר עם שאלה ללא מענה. העניין היותר בעייתי הוא איך להנגיש לציבור מידע שלפעמים אסור לפרסם, כמו למשל שמות של אנשים שנמצאים בבידוד/חולים מאומתים אך אינם מעוניינים לפרסם את שמם. מצד אחד, אנו רוצים לשמור על כל הקהילה ומצד שני, אנו רוצים ומחויבים לכבד את הפרטיות וזה לפעמים מתנגש. שוב, כולנו נמצאים בטריטוריה שחדשה לנו וזה מצב לא קל. אני מקווה שנעבור את זה כמה שיותר מהר".

 

אורלי נגר (צילום: באדיבות המועצה)

 

אורלי נגר בת 53 נשואה לשמואל, אמא לחמישה ילדים, סבתא לנכד בן 3 חודשים. בימי שגרה היא מתנדבת כיו"ר ועד מקומי בנחם, מנהלת חשבונות בחברה למבנים ניידים-עינב כהן ובנוסף משווקת מוצרי בריאות ויופי.

 על החלטתה להירתם למשימת האמי"צים היא מספרת: "מזה שנים רבות אני מעורבת בפעילות ציבורית למען תושבים במושב ויודעת שאחד הכלים החשובים ליצירת חיבור ושייכות בקהילה היא פתיחות, תקשורת והעברת מידע יישובי ומועצתי. משימת האמי"צים היא כלי נהדר להעברת מידע לתושבים בכלל ובתקופת הקורונה בפרט, בה תנועת התושבים מוגבלת והידיעות נמצאות בתנועה מתמדת ומשתנה. האמיצ"ים קשובים לפניות ושאלות ונותן מענה גם לנו, כהנהגת היישוב, מענה לתהיות וספקות בתקופה זו".

אורלי חולקת שבחים לבני המשוב שלה בכל הקשור להתמודדותם עם המשבר הנוכחי: "הציבור תמיד שמח לקבל אינפורמציה ובתקופת זו ,מידע נגיש וזמין רק מועיל ומקל. בנחם הקהילה נהדרת ונשמעת להנחיות, מבינים את חשיבות הערבות ההדדית. כיישוב דתי, יש לנו 4 בתי כנסת והמתפללים נשמעים להנחיות שניתנו בנעימות וברגישות ע"י רב היישוב, הרב נחום גמליאל. יש לנו שתי קבוצות וואצאפ במושב. אחת לצרכי קהילה וחברה והשנייה להודעות ועדכונים בלבד. מידע מועצתי והודעות יישוביות מועברות לשתיהן, לעתים גם מתקיימים דיונים קהילתיים סביב נושאים שונים. כאשר תושבים חלו בקורונה, הרוב הגדול שיתף בקבוצות הווצאפ וכך תושבים ידעו אם עליהם להיכנס לבידוד".

לדבריה, החלק המאתגר בתפקיד הוא "הימצאותם של חולים במושב שלא חשפו את זהותם. היה קושי וחשש ואפילו כעס וחוסר הבנה מצד הקהילה לגבי תושבים שלא שיתפו בנוגע להיותם חולי קורונה, עלו דיונים סביב הזכות לחיסיון הרפואי ושמירה על פרטיות לעומת הזכות של תושבים לשמור על עצמם. זוהי דוגמא לדיונים העולים בוואצאפ הקהילתי הדורשים שימת לב תמידית, תיווך בין עמדות ודעות שונות, גישה נכונה ונעימה לכלל התושבים ושמירה על אווירה טובה".