פסטיבל הצילום הבינלאומי יוצא לדרך ויתקיים בין התאריכים 9-21.11 בכיכר המדינה בתל אביב. הכניסה חופשית. פסטיבל הצילום הבינלאומי הינו אירוע הצילום הגדול ביותר בישראל המתקיים השנה בפעם השמינית. הפסטיבל הפך זה מכבר למוסד אמנות מוכר וידוע המקבל בשעריו מדי שנה עשרות אלפי מבקרים. הפסטיבל מהווה נקודת שיא לפעילותה השנתית של PHOTO IS:RAEL, חברה לתועלת הציבור ושלא למטרות רווח. החברה הוקמה למימוש חזון החברה לעשייה חברתית, יצירת דיאלוג, מחקר והפניית זרקור אל נושאים אמנותיים וחברתיים באמצעות שפת הצילום. הפסטיבל יתקיים במתכונת מקוונת חינמית רחבת היקף ובה ישתתפו עשרות צלמות וצלמים, אוצרות ואוצרים, מנהלי מוסדות תרבות ויוצרים ממגוון תחומים מכל רחבי העולם.

מגפת הקורונה מציבה אתגרים חברתיים וכלכליים רבים ומובילה למצב מאתגר וחדש בשדה התרבות. כמענה לתקופה, פיתחו המארגנים פורמט פסטיבל צילום חדש בטוח, נגיש וחינמי לקהל הרחב בתל אביב ובפריפריה. ושק הפסטיבל יורכב מתערוכות צילום רחבות היקף לקהל הרחב ללא עלות. השנה, לראשונה, הפך הפסטיבל לאירוע נודד במטרה להנגיש אותו לקהל נוסף בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל.

לאור מגבלת השמיים הסגורים, מוצעת לקהל הרחב והמקצועי תכנית מקוונת ועשירה, שתיתן במה לדוברים ודוברות מרחבי העולם. התוכנית הנלווית לפסטיבל מהווה רובד נוסף של עומק, מחשבה ומחקר, היא פותחת עולמות של שיח בין יוצרים, בין אנשי מקצוע בתחום התרבות בכלל והצילום בפרט והיא אבן שואבת לחובבי צילום ושוחרי תרבות כמקור ללמידה וחשיפה לנעשה בתחום. התוכנית בתמיכת משרד החוץ תהווה במה מקצועית למפגש בין אמנים, אוצרים ומנהלי מוסדות תרבות מישראל ומרחבי העולם.

נושא הפסטיבל שנבחר עוד טרם פרוץ מגפת הקורונה הינו שינוי – טרנספורמציה בפסטיבל הקרוב ננסה לבחון את המונח 'שינוי – טרנספורמציה' במגוון זוויות, פרשנויות ובדרכים מקוריות בהן ניתן לייצגו בצילום או במדיות אחרות. גם הפסטיבל עצמו שינה פניו במבנה ובעיצוב שלו לאור התקופה ויוצג כפסטיבל חוצות רחב היקף וכתערוכת חוצות ענקית במרחב העירוני.

הפסטיבל מתקיים ביוזמת PHOTO IS:RAEL, חברה לתועלת הציבור שלא למטרות רווח. החברה הוקמה בשנת 2012 למימוש חזונה ל"חברה טובה יותר בשפת הצילום", לעשייה חברתית וליצירת דיאלוג בין האמנות לקהילות שונות ברחבי הארץ. במהלך שנות פעילותה מציעה החברה פלטפורמות לתצוגה, מחקר והפניית זרקור אל נושאים אמנותיים וחברתיים באמצעות שפת הצילום. ב-PHOTO IS:RAEL מאמינים כי צילום היא שפה אוניברסלית החוצה תרבויות ומגדרים והיא מובנת לכל. זוהי שפה המאפשרת יצירת גשר בין מרכז לפריפריה ובין הקהילות המוחלשות בחברה לכלל הציבור.

מייסד ומנהל אמנותי: אייל לנדסמן; אוצרת ראשית: מיה ענר.

 

תכנית הפסטיבל

אירוע פתיחה חגיגי: הצלם הבריטי מרטין פאר (אנגליה), הוא אורח הכבוד של הפסטיבל לשנת 2020 והרצאתו תפתח את התוכנית המקוונת של הפסטיבל. ההרצאה תעסוק בשינויים שהתחוללו בבריטניה ובזהות הבריטית במהלך ארבעת העשורים בהם הוא מתעד את החברה באנגליה ובעיקר בעקבות ה'ברקזיט'. פאר יספר על תהליכים שמאפיינים את העשייה האמנותית שלו לאורך השנים ויחשוף גם פרויקטים אחרונים שיצר בתקופת מגפת הקורונה. פאר, יליד 1952, הוא אחד הצלמים החשובים הפועלים בתקופתנו, צלם מגנום מזה כ-25 שנים ונשיא 'מגנום' לשעבר, הוציא כ-120 ספרי צילום של עבודתו וערך כ-30 ספרים בעצמו. תערוכותיו הוצגו במוזיאונים ומוסדות תרבות בכל העולם והוא אף אצר תערוכות וביאנלות לצילום. בשיתוף שגרירות בריטניה

תערוכת יחיד לצלם ג’ונס בנדיקסן (נורווגיה): צלם מגנום ונשיא סוכנות 'מגנום' לשעבר. אחד מהצלמים החשובים של תקופתנו זוכה פרסי צילום בינלאומיים רבים. בפסטיבל יציג את הפרויקט האחרון נושא הפרסים שלו 'The Last Testament', אשר בו הוא תיעד שבעה גברים מרחבי העולם המאמינים שהם גלגולו של המשיח. בצילומים חוקר בנדיקסן בכנות ובאינטימיות את אותם גברים ואת קהל המעריצים או המאמינים שהולכים בעקבותיהם תוך ניסיון להבין מה מחבר בין שבעת הגברים הללו ומה המנוע החברתי של התופעה. בנדיקסן יקיים אירוע מקוון מיוחד בו יספר על הפרויקט במסגרת התוכנית המקוונת של הפסטיבל. בשיתוף שגרירות נורווגיה בישראל.

תערוכת יחיד לצלמת דיאנה מרקוסיאן (רוסיה – ארצות הברית): דיאנה מרקוסיאן, צלמת צעירה ומבטיחה ממוצא ארמני. פועלת בתחום הצילום הדוקומנטרי, הכתיבה והקולנוע, עבודותיה התפרסמו במיטב המגזינים בעולם, ביניהם 'ניו יורק טיימס', 'ניו יורקר' ו'נשיונל ג'יאוגרפיק'. בתערוכתה תציג מרקוסיאן פרויקט חשוב ומרגש בשם '1915', בו התחקתה אחר זיכרונותיהם של ניצולי הטבח הארמני 100 שנה לאחר שהתרחש. מרקוסיאן שמעה עדות מפי ניצולי הטבח, בעקבותיהם נסעה לטורקיה לצלם את מחוזות ילדותם וחזרה אליהם עם פיסות מהמולדת האבודה. באמצעות שחזור מצולם של אתרים, כפרים ונתיבי הבריחה שלהם מטורקיה, יצרה גוף עבודות משמעותי זה. מרקוסיאן תקיים בזמן הפסטיבל ותצוגת התערוכה אירועים מקוונים מיוחדים לסטודנטים ערבים ויהודים כחלק מהפעילות החברתית השנתית של PHOTO IS:RAEL והרצאה לקהל הרחב במסגרת התוכנית המקוונת. בשיתוף שגרירות ארצות הברית.

תערוכת יחיד לצלם רפאל מילק (פולין): רפאל מילק, צלם מגנום, אמן חזותי עטור פרסים יוקרתיים. עבודתו האמנותית עוסקת בסוגיות של מחאה ובשינויים גיאופוליטיים במזרח אירופה. בפסטיבל יציג מילק מיצב מיוחד שיצר מתוך עבודתו זוכת הפרסים 'Gentlemen of March The First', אשר עיבד במיוחד לחלל הייחודי של הפסטיבל. הפרויקט המקורי נוצר בשנת 2016 והתפרסם בהמשך כספר. הפרויקט עוסק בזכותו של כל אדם למחאה ובמחאות בראי ההיסטוריה, ונראה רלוונטי מתמיד לישראל של היום. מילק יקיים אירוע מקוון, בו יספר על הפרויקט ועל פרויקטים אמנותיים נוספים במסגרת התוכנית המקוונת של הפסטיבל.

תערוכה בעקבות הפרויקט וספר הצילום עטור הפרסים ECHO של צמד היוצרים מגדלנה ומקסימילאן ריגמונטי: צמד היוצרים יצא למספר מסעות למקום שאינו קיים עוד, בניסיון לתעד את האזור ההיסטורי הנטוש וולינייה שבאוקראינה, בו התקיימו חיים מלאים בכפרים וערים עד הפוגרומים בשנת 1943. גוף עבודה ייחודי זה אוגד לספר עטור פרסים הלוכד בפואטיות את ההד החמקמק של העבר ומתמקד בריק. הספר זכה במספר פרסים יוקרתיים. לראשונה תבוצע התאמה ייחודית של הספר לתערוכות חוצות על ידי האוצרת הראשית של פסטיבל הצילום הבינלאומי, מיה ענר. צמד היוצרים יקיימו אירוע מקוון בו יספרו על תהליך העבודה, הספר והמעבר לתערוכה במסגרת התוכנית המקוונת של הפסטיבל. בתמיכת מכון אדם מיקביץ.

הצלם האגדי נדב קנדר, יחשוף בפסטיבל עבודות חדשות אשר יצר בעקבות משבר הקורונה: קנדר, אשר גדל בדרום אפריקה ופועל כבר שנים רבות בלונדון צלם זוכה Prix Pictet היוקרתי שזכה להכרה עולמית בזכות שורה של דיוקנאות וצילומי נוף שהציג במוסדות אמנות מובילים ברחבי העולם. לצד פרויקטים אישיים, צילם קנדר לאורך קריירה שהחלה בראשית שנות התשעים מספר עצום של שערי עיתונים, קמפיינים שיווקיים ופרסומות. בעבודתו הוא מסרב להבחנה היררכית בין פרויקטים אישיים ומסחריים, כאשר הגישה הכמעט פיסולית שלו לצילומי פורטרט, כמו תפיסת הנוף הרומנטית שלו, מתבטאות לאורך כל גוף העבודות העשיר שיצר.

תערוכת יחיד לזוכת פרס מיתר למצוינות בצילום 2019, גלוריה אוירזבאל: גלוריה אויזרבל, ילידת לונדון, 1971, כיום חיה ועובדת במדריד. אויזרבל מחלקת את זמנה בין עשיית קולנוע ניסיוני ודוקומנטרי לצילום. הייתה שותפה בהקמת הקולנוע העצמאי 'La Enana Marrón', אשר פעל במדריד בין השנים 1999-2009 והוקדש לקולנוע ניסיוני. משנת 2009 היא חוקרת בעבודותיה את נושא הקולוניאליזם באפריקה ואת מגוון המשמעויות של פמיניזם ביבשת זו. בתערוכה תציג אויזרבל את הסדרה ׳WOMAN GO NO'AGREE׳ שצולמה בניגריה בין השנים 2017-2019 ובאמצעותה היא חוקרת את השפעת הקולוניאליזם על הקונספט של נשים וכן את חוסר האפשרות להפוך את השיח הפמיניסטי לגלובלי. בתמיכת קרן צבי ועפרה מיתר.

פרויקט לונקה: צילומים נבחרים מתוך הפרויקט התיעודי רחב ההיקף שהגו צמד הצלמים רינה קסטלנובו וג'ים הולנדר. המיזם נועד לתעד ניצולי שואה מרחבי העולם. 250 צלמים ובהם מבכירי הצלמים בעולם, התבקשו לתפוס בתמונה בודדת דיוקן של ניצולי שואה במדינות בהם הם חיים ופועלים. בפרויקט מתמשך זה, במהלך 2019 בלבד, צולמו ניצולי שואה מ-24 מדינות שונות. חלק מהצלמים הלוקחים חלק בפרויקט לונקה, ישתתפו באירוע מקוון כחלק מהתוכנית הבינלאומית שתתקיים במקביל לפסטיבל.

טרנספורמציה: תערוכת הנושא המרכזית של הפסטיבל, תציג את נבחרי הקול הקורא לשנת 2020. כ-800 אמנים מ-54 מדינות שונות נענו לקול הקורא בנושא טרנספורמציה, שיצא השנה מטעם הפסטיבל. מתוכם בחרה הועדה האמנותית 20 אמנים, שיציגו דרך וידיאו וצילום מגוון פרשנויות מקוריות למונח טרנספורמציה.

תערוכת הפיינליסטים של פרס מיתר למצוינות בצילום: פרס מיתר, פרי שיתוף פעולה בין PHOTO IS:RAEL וקרן משפחת צבי ועפרה מיתר, ניתן זו השנה החמישית לאמן שגוף עבודותיו מפגין מקוריות ומצוינות בתחום הצילום. תהליך השיפוט מתבצע על ידי חבר שופטים, הכולל אנשי מקצוע מובילים בתחומם מרחבי העולם. הזוכה בפרס יוכרז באירוע חגיגי במסגרת התוכנית המקוונת במהלך הפסטיבל. השנה, יצא הפסטיבל עם מהדורה ייחודית לפרס: פרס בשווי בפרס בשווי 20,000 דולר עבור הוצאת ספר צילום מקצועי בהוצאת BLOW UP PRESS, הוצאת בוטיק לספרי צילום מפולין. בתערוכה השנה מוצגים 20 גופי עבודות של פיינליסטים שנבחרו בצורה אנונימית על ידי חבר השופטים מתוך כ-500 גופי עבודות שהוגשו מ-47 מדינות. ועדת השיפוט חיפשה מצוינות בתחום הצילום בדגש על איכות, מקוריות ופוטנציאל ליצירת גוף עבודות לספר.

 

תערוכות חברתיות

תערוכות חברתיות פרי הפעילות החברתית של PHOTO IS:RAEL בשנה האחרונה בקרב כ-450 בני נוער ומבוגרים מכל רחבי ברחבי הארץ. המשתתפים, המגיעים ממגוון קהילות בשולי החברה, מצלמים בעצמם ומשמיעים את קולם במטרה לקדם שינוי ביחסה של החברה הישראלית לקבוצות מוחלשות. 95 התערוכות, של תוצרי הפעילות החברתית, מאפשרות לקולות שאינם נשמעים בשיח הציבורי לנוע לקדמת הבמה, ומעודדות את המשתתפות והמשתתפים בהן לאמץ עמדה אקטיבית. אוצרים: אורה ואמיר בן ויורם דורי.

תערוכה רחבת היקף תציג בהרחבה את הפרויקט החברתי 'חיבור מצולם'. עם פרוץ מגפת הקורונה, קיים הארגון תכנית ייחודית ופורצת דרך להעצמת אוכלוסיית הגיל השלישי. מטרת התוכנית היא להפיג את בדידותם וליצור מערכת תומכת של קהילות מקוונות לקשישים שנותרו מבודדים ומנותקים מרצף החיים והשגרה. בפסטיבל יוצגו תוצרי הפעילות שהתקיימה מאז אפריל 2020 בכ-80 קהילות מקוונות לכ-1200 קשישים, המצלמים בעצמם ומשמיעים את קולם דרך שפת הצילום. הקהילות מונחות על ידי עשרות מנחים מתנדבים, שעברו הכשרה ייעודית לפרויקט. בתהליך קבוצתי ופרטני, מוודאים המנחים כי לכל המשתתפים האמצעים והידע הטכנולוגי לקחת חלק בפעילות ובמטרה לקדם חיבור עם בני משפחתם והקהילה הקרובה.

כמו כן תוצגנה תערוכות יחיד של אמנים בינלאומיים בולטים מהולנד, איטליה, הונגריה, שווייץ, ליטא, רומניה, קולומביה, אוסטריה, ספרד ורוסיה.

מערך מורחב של מגוון סיורים מודרכים יתקיימו בהתאם למגבלות משרד הבריאות. אירועים והרצאות מקוונות חינמיות לקהל הרחב, בהרשמה מראש באתר הפסטיבל

התוכנית חינמית ונגישה בהרשמה מראש באתר הפסטיבל. פרטים מלאים ועדכונים באתר הפסטיבל: www.photoisrael.org.

דף הפייסבוק: https://www.facebook.com/photoisrael.org/

עמוד האינסטגרם: https://www.instagram.com/photois.rael