מהי 'מלחמת דת' לתפיסתך? האם במערכת הבחירות הנוכחית מתנהלת 'מלחמת דת' בין האוכלוסיות?

דניאל גולדמן – בית שמש חוזרת
לא הייתה ולא תהיה מלחמת דת בבית שמש.
אין שום סיבה שבארץ ישראל ובמדינת ישראל יהודים לא יוכלו לחיות ביחד באותה עיר בשכנות ובכבוד הדדי.
אם ככה אז מה הבעיה? למה כמעט כל החרדים מצביעים אבוטבול ולהיפך?
למעשה יש פה חיבור של כמה דברים ביחד.
בואו נזכור שבמספרים גדולים משה אבוטבול עלה לשלטון בגלל התמיכה הגדולה שהוא קיבל בעיר הוותיקה ב-2008. גם אז משה היה חרדי. גם אז השותפים הטבעיים שלו היו נציגי המפלגות החרדיות, אבל הוא הרכיב גוש רחב שכלל דמויות  מפתח מהפוליטיקה המקומית שהביאו אותו ללשכת העיר.
למשה היו חמש שנים להוכיח שהוא ראש העיר של כלל התושבים. לא בדיבורים ולא בהבטחות אלא במעשים. מה קרה? מתברר שהוא גילה שהאוכלוסיות הלא חרדיות אינם מעוניינים בו כמועמד לראשות העיר, ואפילו על חשבון וויתורים אישיים. הפוליטיקאים המקומיים התאחדו מאחורי אלי כהן להיות נציג הציוני לראשות העיר. אם משה אבוטבול היה ראש עיר חצי טוב, הוא היה צריך לקחת את הבחירות בהליכה. מהרגע שהוא ושותפיו החרדיים הבינו את זה היה ברור לכולם שהדרך חזרה ללשכת ראש העיר עוברת דרך המצביעים החרדיים בלבד.
לכאן נכנסה הפוליטיקה הארצית. למעשה אם בנט ולפיד לא היו קיימים משה היה צריך להמציא אותם. רוצה לומר, שהאווירה שנוצרה בעקבות הבחירות לכנסת ורף המתח העולה בהתמדה מאוד התאים לצד החרדי המקומי ככפפה ליד. במקום לנהל קמפיין על הרקורד של משה כראש העיר או הפוטנציאל של אלי להצליח כראש העיר. הפך המאבק בבית שמש לעוד חזית במאבק הארצי על המשך קיום צורת החיים החרדית.
מדוע בירושלים חרדים הצביעו לברקת כאשר היה מועמד דתי בצד השני? ברמה המקומית אין שום סיבה. יתרה מזאת, אני יכול לגלות, שכל מפגש עם גורם חרדי, מקומי או ארצי במהלך השנה האחרונה היה נינוח והוכיח לצד השני, שרצה באמת לשמוע שלאלי יש משנה סדורה  בעניין הבעיות שמציקות לציבור החרדי. ויחד עם זאת, אין לו שום כוונה לוותר על האופי היהודי המיוחד של המקום. עד היום ההשתייכות השבטית גברה על ההיגיון במובן הזה. לי זה הוכיח מעל לכל ספק שאין באמת שום מלחמת דת אלא, שילוב אינטרסים פוליטיים מקומיים בעידוד המצב הארצי כדי ליצור מצג חיצוני של מלחמה בין אחים.
כנראה שמשה יידבק במהלך הזה עד הסוף. וחשוב מאד שכל תושבי בית שמש יבינו בצורה ברורה שבצד החרדי של העיר אבוטבול מנהל קמפיין אגרסיבי מאד עם מוטיבים של שנאה, כאשר בעיר הוותיקה הוא מנסה לשדר חמימות ונחמדות כלפי התושבים. כל זה אינו יכול לכסות על הכישלון שלו כראש עיר וקריטי לזכור ביום הבוחר שמשה ושותפיו החרדים האשכנזים ניצלו את "כאילו" מלחמה עד תום.
ביום שלישי אני בוחר אלי כהן, באמונה שלמה שיש לו את הכוחות והרגישות לתקן ולרפא את השסעים שנגרמו בתקופה האחרונה, ולעתיד לבוא לבנות עיר מבוססת על כבוד הדדי וכיבוד למסורות השונות של כל קהילה וקהילה.

אורון סולטן - ליכוד
זו שאלה מורכבת שצריך לענות עליה בזהירות רבה. מלחמת דת, ותיכף אסביר כמה היא רלוונטית (או לא) לעירנו. לפי תפיסת עולמי, היא התנגשות בין מותר לאסור, בין חופש (הנתון בעיני המתבונן) לעול. את המושג אפשר להקצות לכל הדתות, לאו דווקא ליהדות והיא תופסת מקום כאשר ציבור מסוים מגיע לנקודת רתיחה בהתנגשות אותם ערכים שהזכרנו. כשיש חלק בקהל שמושך את החבל לצד אחד ופתאום באה קבוצה שמושכת את החבל לצד השני, נוצרות מחלוקות שגולשות למאבקי אגו ומפה היד עוד נטויה חלילה...
המושג ״מלחמת דת״ בקונוטציה העירונית הוא לא יותר מפרופגנדה אחת גדולה. אין לה מקום בעירנו אלא להיפך, זה מעולם לא קרה פה. ההגדרה למה שמתחולל בעירנו היא בכלל מספקטרום אחר לגמרי, הספקטרום השוויוני והכלכלי חברתי. כשמדברים על מלחמת דת, מדברים על ביטול התורה, ביטול המצוות, להתיר את האסור ולאסור את המותר. ובכל זאת, בתוך עמי אני יושב ומודע היטב לסלע המחלוקת בין הגוש הציוני לחרדים. במקרה דנן אין עסקינן ברצון הציבור הכללי לבטל ח״ו את תורת השם. עובדה, בין המוחים נגד החרדים נמצא חלק לא מבוטל של דתיים לאומיים (וביניהם עבדכם הנאמן). זוהי מחאה כנגד תפיסת עולם, זוהי מחאה כנגד כפיית תרבות אחת על השנייה אך זו ממש לא מחאה כנגד הדת.

אלי בן משה – בית שמש חוזרת
מלחמת דת? לתפיסתי ולמיטב הבנתי איננה קיימת בלקסיקון שלי וטוב שכך!
לשאול אותנו בעידן המודרני כיום מהי תפיסתי לגבי מלחמת דת, זה לקחת אותי
למסע במנהרת הזמן אל עבר תקופת החושך התרבותי העתיק והקדום, ואז אם בכלל אני אענה לך!
עוד מימי שקיעתה של התרבות האנושית הקדומה ובעת העתיקה ועד כניסתנו אל ימי הבינים, חוותה האנושות אירועים טראגיים ואובדן חייהם של רבבות בני אדם, נשים גברים וילדים, אשר קיפדו חייהם ונרצחו בדם קר, ולו בשל אי אמונתם בדת זו או אחרת, והיהודים בתוכם!
לכן אני פוסל באורח חד משמעי ובמיוחד כיום את האפשרות הזו ובטח ובטח שלא במדינת היהודים!!
האם במערכת הבחירות הנוכחית מתנהלת  'מלחמת דת' בין
האוכלוסיות השונות בעיר בית שמש? התשובה היא חד משמעית: לא!!
ביטוי ותיאור חריף במיוחד המונח מלחמת דת. בית שמש עיר מסורתית דתית לאומית, חילונית, ואף בחלקה הגדול חרדית. ברם יחד עם זאת, המונח אמונה קיים בליבותיהם של כל תושבי העיר ובלי יוצא מכולם! האמונה לכשעצמה קיימת עוד מקידמת דנא בנפש של כל יהודי ויהודי עוד מעצם הגיחו אל אויר העולם, וכמצוותו של אברהם אבינו מייסד תורת המונותיאיזם בכל העולם!
זאת ועוד, ההגדה של פסח מחזקת את עצם אחדותו של העם היהודי, על ידי המשפט הנפלא "כולנו חכמים, כולנו נבונים, וכולנו יודעים את התורה" .
לכן יוצא שהעלאת האפשרות הזו למלחמת דת הן בבית שמש רבתי והן בארץ ישראל בכלל פסולה היא עוד מראשיתה, ואף איננה עולה בקנה אחד עם אחדותו של העם היושב בציון!
מכל מקום, אין ספק כי בבית שמש בפרט התפתח לו לאיטו צוואר בקבוק המופיע לאחרונה בדמותם של קבוצות קיצוניות אשר מנסות בכל כוחם להפר אחדות זו על ידי מונחים וסיסמאות מסוכנות בעלות מוטיבים דתיים, אשר אם לא ייפסקו ומיד אזי את אשר יקרה מי יישורנו?!
כלל צבור התושבים בבית שמש שוחר שלום ורודף צדק!! כל ניסיון להציגו באורח שונה וההיפך מכך, נדון מראש לכישלון!
מפלגות הגוש הציוני יודעות זאת ומנחות את פעיליהם השכם והערב, שלא להיגרר אחר קבוצה זו או אחרת, ורואה בזאת כערך עליון להמשך עתידה של העיר בית שמש ותושביה!
אשר על כן, טוב יעשו חכמי העדה ומנהיגי העיר, אם יפנימו את חשיבות העניין, וירככו במעט את תגובותיהם וירגיעו את צבור בוחריהם, ולו לשם צמצום נפח המחלוקות אשר ממילא טעונות ומסוכנות הן!
יום לאחר הבחירות הוא יסמל בפנינו יום של שחר חדש ולכל אוכלוסיית העיר בית שמש בפרט, ובארץ ישראל בכלל! להתראות בשבוע הבא!חנוך דרנגר – אגודת ישראל
כשחיפשתי בגוגל את המילים "מלחמת דת" קפצה כמעט ראשונה - ויותר מפעם אחת - הפסקה הבאה: אלי כהן לחרדים: אין ולא תהיה מלחמת דת.
כמה סמלי!
בית שמש מתמודדת בשנים האחרונות עם משבר זהות לא קל, ודווקא מנקודת מבטי אני רואה את החלק היפה של ההתמודדות, כאשר אנשים מ-2 המחנות מנסים ללמוד ולהבין את הילך הרוח של הצד השני, וזה יפה ומרשים.
מערכת הבחירות הנוכחית היא מדרגה ובור.
מדרגה למי שמשכילים להתעלות על עצמם ולהבין שאנחנו בתקופה של מערכת בחירות, שבסופה אנחנו נשארים לגור בעיר אחת ובשכנות.
ובור למי שמחריבים את עולמם ועתידם ולא זוכרים שלכל שבת יש גם מוצאי שבת

ראובן כהן- ש"ס
האם במערכת הנוכחית מתקיימת מלחמת דת?
אין דבר כזה מלחמת דת, הדת קיימת ועובדתית מיום מתן תורתנו הקדושה ולא ניתנת להחלפה.
בכ"ז מה כן יש? ישנה אופציה אחת של "מלחמה בדת" ולצערי ישנם לא מעט שעושים זאת ואפ' בצורה מרשימה, והכי מצער שישנם ספיחים במגזר החרדי שמצטרפים לחגיגה המכוערת הזו.
ישנם שחרטו על דיגלם "כל המיצר לישראל נעשה לראש" כל מי שרוצה להצליח מתקיף את החרדים וראינו זאת בכל מיני דוגמאות בעם ישראל, אבל לא תמיד זה יצליח, כאן אין מה להצר, כולנו רוצים לחיות בעיר רגועה, שלווה, שקטה ונעימה עם אהבה, אחווה, שלום ושמחה כדרכו של ראש העיר היקר בהווה ובעתיד הרב משה אבוטבול.