גני הילדים במטה יהודה לומדים מורשת משפחתית וקהילתית * בגן הפרחים במושב עג'ור משמרים את המורשת הכורדית ובגן תעוז לומדים על חקר היישוב
 
מהי מורשת? מה הקשר שלה לערכים? מהי הדרך להנחיל מורשת? בשני גני ילדים במטה יהודה מפעילות הגננות תכנית שמרחיבה את משמעותו של המושג מורשת לתחום המשפחתי והקהילתי לצד המורשת המסורתית והדתית.
 
בגן הפרחים שבמושב עג'ור בחרה הגננת בת שבע דוד לשמר את המורשת הכורדית יחד עם הסבתות של ילדי הגן. אלה מגיעות לגן ומספרות לילדים על החפצים שהביאו איתם ארצה מכורדיסטאן, ועל חוויות העלייה לארץ. בחצר הגן נבנה תנור כורדי מסורתי עליו מכינים הילדים והסבתות את הקאדה, הלחם הכורדי הממולא בגבינות.
 
הגננת מקשרת בין הילדים לדור המייסדים בישוב ומובילה לשימור ערכי הקהילה. "בעבודתה מנחילה הגננת לילדים ערכים של כיבוד וכבוד לזולת, של שיתוף ועבודת צוות, איכפתיות, אמון, כבוד למורשת, מעורבות ותחושת שייכות לקהילה, ליישוב ולאהבת הארץ וכל זאת מתוך דוגמא אישית", נמסר השבוע מהמועצה.
 
בגן תעוז בחרה הגננת רויטל בן אלי לעסוק עם הילדים בחקר היישוב. יחד החלו בחקר על מבנה עתיק ביישוב והכירו את התלבושת המאפיינת את הקוצ'ינים ואת הכלים העתיקים בהם השתמשו הסבים. לצד זאת, שמעו הילדים  ממייסדי היישוב על הקמתו, ובסופו של תהליך חקר הקימו בגן תערוכה פעילה בה מוצגים תוצרי למידתם. ילדי הגן הדריכו את ההורים והאורחים בתערוכה, וסיפרו להם על המוצגים. הלמידה המשמעותית שהתקיימה בגן תרמה להעמקת הקשר של הילדים למורשת העדה הקוצ'ינית, לקשר חם בין הילדים לקהילה ולתחושות שייכות, גאווה וכבוד הן במורשת והן בעשיה בגן.
 
מלשכת ראש המועצה משה דדון נמסר, כי "הקשר הבין דורי מחזק את קהילת מטה יהודה ומטפח את הקשר בין הילדים למשפחה ולקהילה תוך הנחלת ערכי המורשת. הילדים לומדים להוקיר את הדרך שעברו סביהם וסבתותיהם מתקופתם בגלות ועד עלייתם והתיישבותם כאן. במטה יהודה הערכים עוברים מדור לדור".
 
תעודת הערכה לגננת טלי סימון
הגננת טלי סימון ממטה יהודה וצוות גן קשת בנחושה קיבלו לאחרונה תעודת הערכה בתחום הערכי חברתי על עבודתם בגן בשנה שעברה. "התעודה ניתנה על עבודה משותפת עם הקהילה", מסרה סימון, אשר מלמדת השנה בגן הילדים בנס הרים. "פעלנו יחד עם התושבים, יצאנו לטיולים ביישוב, ביקרנו אצל אמנית, ערכנו את מסיבת היישוב שלי, מסרנו עבודת פסיפס לבית העם בנחושה וערכנו פעילויות משותפות עם הגנים ועם בית הספר תוך שיתוף ההורים שתרמו בזמנם החופשי לפעילות בגן, הכינו גינה בחצר, העבירו פעילויות של פרשת השבוע ועוד. זו ההזדמנות להודות שוב לצוות שעבד איתי בגן קשת, לשירית סמט, מיכל מזל אדרי וקרן אשכנזי".
 
ראש המועצה משה דדון בירך השבוע את הגננת וצוותה על תעודת ההערכה ואמר: "הגננות והסייעות במטה יהודה עושות עבודת קודש עם הילדים. ההשקעות בגיל הרך מניבות תוצאות מדהימות. נמשיך להקצות משאבים ולתמוך בכל תכנית שבונה קהילה במטה יהודה כבר מהגיל הרך".