שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים כדאי להתחיל עם החזרה לשגרה של שעות שנה נורמליות. איך עושים זאת? הנה כמה טיפים:

א. אמרו לילדיכם כי מעתה מתחיל שינוי ומתחילים לחזור לאט לשגרה, והסבירו להם את ההיגיון מאחורי העניין. חשוב מאוד לשתף את הילדים כדי למנוע התנגדויות ומאבקי כח. היו ברורים ועמדו מאחורי החלטתכם. זכרו שיש בסך הכל כשבוע וכשתתחיל שנת הלימודים יהיה להם קשה מאוד לקום בבוקר וללכת לגן או לבית ספר, וקשה עוד יותר לתפקד שם.

ב. התחילו בהדרגה ליצור שגרה קבועה לקראת שעות הערב באמצעות ארוחת ערב משפחתית, לאחר מכן מקלחת, וסיפור לפני השינה. אם הילד שלכם התרגל ללכת לישון בחופש ב-11 בלילה ולקום בתשע בבוקר, יהיה לו קשה להירדם עכשיו בשמונה, ולכן חשוב לעשות זאת בהדרגה - השכיבו אותו בכל פעם רבע שעה מוקדם יותר עד שתגיעו לשעה סבירה (עד גיל 5-6 השעה האידיאלית היא לא מאוחרת מ-20:30). חשוב לעשות את השינויים בהדרגה גם כדי שיהיה קל לילדים לקבל את זה וגם משום שפיזיולוגית יהיה להם קל יותר להירדם כך (שינוי של השעון הביולוגי).
העירו את ילדכם בבוקר בכל פעם ברבע שעה מוקדם יותר, עד ששעת היקיצה תתקבע על שעה מוקדמת יותר המתאימה לשגרה (זמן גן ובית ספר).

ג. הורידו מאכלים ומשקאות המכילים סוכר לקראת שעות הערב.

ד. אל תדלגו על שנת צהריים לילדים שעדיין זקוקים לה. היא בעלת חשיבות גדולה להירדמות קלה יותר בשעות הערב.

ה. הפחיתו שעות טלוויזיה ומחשב עד שלא יעלו על שעתיים במהלך היום. השתדלו לא לאפשר זאת בכלל לקראת שעות הערב.

הורים יקרים, הילדים שלכם זקוקים לשעות שינה הן בשגרה והן בחופש. נצלו את הימים האחרונים לחופש כדי להחזיר אותם לשגרה וכדי להקנות להם הרגלים טובים לקראת השנה החדשה.