שאלה:

מה דעתך על האפשרות כי תתקיימנה בחירות חוזרות בבית שמש, וכיצד להערכתך העניין ישפיע על הקרע שנוצר בין האוכלוסיות בעיר ובכלל?
 

 

אלי בן משה
בן 52, נשוי+2, סטודנט בביה"ס למנהלים של האוניברסיטה הפתוחה, תושב העיר בית שמש כ -20 שנה. מנהל תיקי לקוחות מוסדיים בחברת פעמית. ומשמש מזה כשנה דוברו ויועצו של ריצרד פרס מתמודד למועצת העיר מטעם 'בית שמש שלנו'.

בתשובה לשאלה הרי ברור כי ולאור המצב שנוצר אין ולא יהיה מנוס מקיומן של בחירות חוזרות בעיר בית שמש.
טוהר הבחירות הינו מרכיב חשוב לאין ערוך וכתנאי להמשך קיומה של מערכת השלטון חוק ומשפט בארץבית המשפט העליון חייב ובצוו השעה להורות על קיומן של בחירות חוזרות, בהתייחס לפסיקתו של בית המשפט המחוזי.

לצערנו, הקרע שנוצר בין סיעות הגוש הלאומי, החל עוד מתקופת טרום הבחירות ועד היום, אם כי במידה פחותה מקודמתה.
כיום, ובאווירת האחדות הפושטת ואוחזת בין כל חברי הסיעות, אשר הבינו והפנימו כי זוהי שעת רצון, כמו גם גורלית לעיר בית שמש ולתושביה.
היה ויתקיימו בחירות חוזרות, אינני צופה שהקרע שנוצר בין כל הפלגים הכוללים את הסיעות החרדיות יתאחה. אך אין ספק, שכל צד וצד מבין היטב את משמעותו של המשך הפילוג, אשר היה ולא יחברו יחדיו המתונים שבחרדים עם הגוש הלאומי הדתי והחילוני, אזי לא יהיה מנוס מהתחלתו של תהליך הפרדת רשויות ועל כל
המשתמע מכך.
 


 

ראובן כהן
נשוי לחדוה ואב ל-4, תושב רמת בית שמש מזה כ-15 שנים, בקדנציה האחרונה שימש כחבר מועצת העיר מטעם סיעת ש"ס כמספר 2, היה ממונה על תיקי החינוך התורני, תרבות תורנית, בריאות, ומ"מ יו"ר ועדת מכרזים.
 
 שאלה שא"א לתת עליה את הדעת בעיקר בגלל שיתכן שעד שהתשובה תעלה לאוויר בית המשפט כבר יחליט אם יתקיימו בחירות ואם לאו. אבל אוכל לענות מזווית ראייתי כל עוד בית המשפט לא אמר את דברו, האפשרות שיתקיימו 
בחירות  הינו יותר מסביר ולא בגלל ההסתה ברחוב וכד' אלא, כשרואים את מכלול הדברים מלמעלה <יוע"מ, מחוזי, עליון> ואת ההתייחסות שלהם לפרטי התביעות והטענות אזי הכתובת כבר על הקיר ומה שנשאר לנו זה להמשיך לעבוד עד לניצחון הנוסף בע"ה.

ברמה הציבורית, אינני יודע איך זה ישפיע היות והקרע נוצר בעיר בלי שום קשר לבחירות למרות, שהקרע התפרץ במלוא העוצמה במהלך הבחירות ותוצאות הבחירות. ולכן, לצערי אני חושב שכל תוצאה שתהיה בבחירות, לקרע זה ייקח  הרבה זמן להתאחות, ויצטרכו את טובי המוחות בכדי להרגיע את השטח היות וישנם לא מעטים שבעצמם לא מבינים על מה הכאוס בו הם נמצאים. אך ברמה האישית והחברית אני מאמין שזה יהיה פחות קשה, היות ואנו רואים לא מעט מפגשים ואירועים בהם שני הצדדים משתתפים והכול זורם על מי מנוחות. ולא מעט פעמים כשעולים הנושאים הבוערים בעיר זה הופך לסוג של שיחה זמנית ומעבירים נושא, למעט מספר מקרים בודדים בו התלהטו הרוחות.

ממילא הבעיה נוצרת כשהמגזרים מתאספים במסיבות ואירועים שלהם שם אין מי שירגיע ויצנן את האווירה. מה שנשאר לנו זה להתפלל שלא יתקיימו בחירות, וראש העיר הנבחר ייקח את המושכות לידיים ויחזיר את השפיות והשלום לעיר. ואם כן יתקיימו אזי להתפלל שראש העיר שיבחר <כמובן שכולי תקווה שהרב משה יבחר שוב> ישכיל דבר ראשון להרגיע את הרוחות ולהחזיר לעיר את השפיות הכ"כ מתבקשת.
 

 

אורון סולטן
בן 28, נשוי + 2, פעיל ליכוד וחבר בקבוצת "תגר", כותב טור בשם "צופה מהצד" במקומון הוותיק 'קרן-אור'
 
בקמא דבריי, ברצוני לברך את "שמש-נט" על היוזמה החדשה, הרעננה והחדשנית שהכניסה לבית שמש. בטוחני כי בעידן הנשלט על ידי סמארטפונים ומרק צוקרברג אחד, עיתון אלקטרוני שכזה יכול להכניס רוח חיובית לבית שמש שתעניק גב ותמיכה לפלורליזם בעיר. וכעת לעניינו...כדי לענות על השאלה בדיוק המרבי, ייתכן וצריך מכונת זמן שתחזיר אותנו לעידן טרום דניאל ועקנין, תקופה בה בית שמש הייתה כור היתוך של עדות ותרבויות וזאת רק על מנת להבין את עוצמת הפער והתהום העמוקה בה אנו ניצבים היום. ברם, קצרה היריעה מלהכיל היסטוריה שלמה ולכן נצטרך לתמצת.

יש לי משימה קשה כאן. מחד גיסא, אני צריך לענות על שאלה תוך מתן דגש על אובייקטיביות. מאידך, אתם יודעים מה אומרים על דעות של אנשים, לכל אחד יש אחת...
הליכוד, בראשות שלום אדרי ומנהיג הצעירים משה שטרית, שמו להם לנס לקרוא תגר על הסטטוס-קוו החדש שאיים לתקוע טריז בביתנו. בשל היותי חבר בליכוד ופעיל מאחורי הקלעים, ראיתי את עמל ידיהם של שלום אדרי ומשה שטרית.

אלי וענונו, אלי בוטבול ועוד רבים וטובים שעשו ימים כלילות על מנת לחשוף את האמת היחידה והיא שהבחירות האחרונות נגנבו במרמה ובשקר, ואין עסקינן בטרוניית סרק. במהלך חמשת השנים האחרונות, בית שמש נמשלה לדף לבן ונקי שנקרע מכל הכיוונים. כמעט בכל פעם שעירנו עלתה לכותרות, היה זה על רקע אירוע שלילי כזה או אחר, לרוב על רקע הקרע הדתי שנוצר בעיר. הסבלנות בקרב תושביה הציוניים של העיר גדשה את הסאה והאמירה למחוזות שלא הכרנו. היה זה אך עניין של זמן עד שזה יתפוצץ לנו בפנים, וזה קרה בגדול.

ניתנה לנו, בבחירות האחרונות ובתור מדינה דמוקרטית, האפשרות לתקן עוול סלקטיבי שנוצר בעקבות ראש עיר שביכר את הסקטור החרדי על פני תושביה הוותיקים של העיר בצורה הכי קיצונית שיש. יצאנו למלחמה על צביונה של עירנו. אמרנו "לא עוד" ולאחר הקזת דם באוקטובר האחרון, גילינו שפחדנות של קבוצה לא קטנה בעיר הובילה למסכת של שקרים וזיופים, בעקבותיה נגררנו עד העליון. האפשרות שיתקיימו בחירות חוזרות הנה קול קורא לכל אותם הבזים לחוק, קול קורא לדמוקרטיה טהורה, דמוקרטיה פשוטה. לדעתי, אפשר אך לברך על החלטת המחוזי (והעליון) ללכת לבחירות חוזרות.
 
קראתי פעם שאדם אינו חי את חייו הפרטיים בלבד, אלא גם, את חיי תקופתו ואת אלה של אנשיה. אנחנו משפיעים על הסביבה והיא עלינו בחזרה במחזור אינסופי. את הקרע הזה עוד אפשר לאחות.
 


חנוך דרנגר

תושב העיר משנת 1997, פעיל במפלגת אגודת ישראל ג'.
שימשתי בעבר כחבר וכסגן ראש המועצה הדתית, הקמתי וניהלתי את בית ספר "מגן הלב" לחינוך מיוחד, וכיום משמש כחבר הנהלת המתנ"סים.

הבחירות החוזרות בבית שמש הם הדבר הכי לא דמוקרטי שקרה לעיר מאז היווסדה.
כל מערכות הבחירות האחרונות בעיר היו סוערות במידה כזו או אחרת. הציבור החרדי תמך לפני 2 מערכות בחירות במועמד נתן שיטרית שהפסיד, וידע להפסיד בכבוד למרות חשדות גדולות שהיו בזמנו ל"אי סדרים" במחנה השני.

ודווקא עכשיו כשהייתה הכרעה ברורה בין המחנות ולא הפרש של כמה עשרות קולות - היה מצופה מהמתמודדים לקבל בכבוד את הכרעת הבוחר.

לגבי ה"קרע" שנוצר בין האוכלוסיות, אני מסתובב הרבה בעיר ורואה את המוניות למשל בפעילות מלאה, נכנס לחנויות והצרכנים הם מכל האוכלוסיות, דתית, חרדית וכללית, וכולם מקבלים את כולם בסבר פנים יפות ומתפרנסים אחד מהשני.
לכן הקרע מבחינת התושבים פשוט לא קיים.


 

מתי גרינפלד

עורך כלכלי בעיתון "יתד נאמן"
תושב בית שמש מזה 13 שנה
 
אם מישהו היה מספר לי לפני חודשיים שהולכים לפסול את הבחירות בבית שמש כי אלי כהן הגיש ערעור לביהמ"ש בטענה שהיו זיופים, הייתי מבטל את דבריו. הסיכוי לביטול בחירות, דבר ללא תקדים במדינת ישראל, נשמע הזוי, במיוחד כשפער הקולות הוא קרוב לאלף וטענות הצד שכנגד מתבססות על בדלי עובדות וכמה עשרות תעודות זהות מזויפות.

אבל המציאות מתברר חזקה מכל דמיון, בטח כאשר מדובר בהתנגשות של חרדים מול מערכת המשפט הנאורה במדינת ישראל. ביהמ"ש המחוזי החליט תוך התפתלות משפטית לתפארת כי "נפל בבחירות בבית שמש ליקוי מהותי היורד לשורש הבחירות".

ההלם שלי ושל רבים בציבור החרדי שנתנו אמון בביהמ"ש היה גדול. למול חברים שטענו בפני עוד קודם הדיון שמדובר ב"משחק מכור" ו"אין לנו סיכוי", הרי שאני התקשיתי לראות כיצד ביהמ"ש מצרף חלקי טענות לכדי פסילת הבחירות. מתברר שטעיתי. אנחנו הולכים לבחירות חדשות.

ביהמ"ש העליון ישאיר קרוב לוודאי את החלטת ביהמ"ש קמא על כנה, מכיוון שהפור כבר נפל. מספיק היה לראות את תגובות שופטי העליון במהלך הדיון בערעור, בבחינת "ישחקו הנערים לפנינו"..., כדי להבין להיכן הרוח נושבת.

לגבי הקרע. העיר הזאת קרועה דה פאקטו כבר שנים. אנחנו כאן והם שם. הציבור החרדי מרוכז ברמה ובקריה החרדית וגרורותיה, וצורך את שירותיו המסחריים באותם האזורים. כנ"ל עם הציבור החילוני המתגורר באזורים הותיקים יותר של העיר וכמעט ואינו נמצא באזורים החרדיים. כך שהחיכוכים הם מעטים. התושבים בסה"כ מכבדים זה את זה למרות הקרע שלא ניתן לאחותו.

מעניין רק לדעת האם גם הפעם יגיע אלי כהן להתנצח עם התושבים החרדיים במרכז המסחרי ברמה א'...?
 
 
 

 

 


אורנית רגב

תושבת בית שמש, עוסקת בתחום הביטוח
 

דעתי האישית ממש לא קובעת. כרגע צריך להמתין ולראות מה תהיה פסיקת בית המשפט. כל שיוחלט כאנשי חוק אנו מחויבים לכבד ולקבל .

אם וכאשר יוחלט כי בעיר בית שמש יתקיימו בחירות חוזרות אני חושבת כי את הגלגל לא יהיה ניתן להשיב לאחור. כרגע יש צד שצועק רימו אותנו, גנבו לנו את השלטון, זייפו, ומציגים את הצד שמנגד כגנבים ורמאים החל מראש העיר הנבחר ועד אחרון הבוחרים 

ברור כי מדובר בשני מחנות,  חרדים מול השאר,  כל הכלים כשרים לנצח ואסור להפסיד בכבוד, זה או אנחנו או הם ככה משתמע מהמאבק.

החרדים  כבר מבינים כי המאבק הוא נגד סקטור שהם מייצגים, הם יחכו לשעת השין, בכדי להגיב אם או כאשר ינצחו בבחירות אלה ובבחירות שאחריהן.

אם היה סיכוי לגשר ולאחד את כלל המגזרים בעיר, אזי באה מערכת הבחירות ויצרה קרע גדול שלדאבוני, לא מוצאת את הקוסם שיצליח לעשות זאת.

לא אלי כהן ולא משה אבוטבול. מערכת בחירות 2013 /2014 קבעה שאין סיכוי לדו קיום לכלל האוכלוסייה, החזק ינצח ויכתיב את המדיניות ולצערי הצד שבחר בדרך זו אלו לא החרדים.

נקווה שאני טועה ושיבחר ראש עיר שיצליח להפתיע את כולם נקווה גם שאם יהיו בחירות חוזרות לא נקדים את 2018 בארבע שנים.
 

דניאל גולדמן

תושב העיר, עצמאי, יו"ר הנהלת 'גשר' ותנועת בני עקיבא העולמית


אמנם אני לא מומחה בתחום המשפט אבל רוב הסיכויים שבית המשפט העליון ידחה את העירור של משה אבוטבול ויתקיימו בחירות חוזרות בבית שמש. אני מרגיש גאה במאבק שניהלנו כנגד הזיופים. חשוב לזכור שבית המשפט קבע שהיה ניסיון שיטתי להטות את הבחירות.

 ללא ספק יש סיכון במערכת בחירות נוספת והמתחים בין הקהילות עלולים לגבור, בעיקר אם הרחוב החרדי ירגיש שנעשה לו עוול. לצערי, העסקנים החרדים הארציים עושים הכול בכדי לגרום לסוג של 'מלחמת דת' בבית שמש, כאשר אין כל סיבה לכך.

לתושבי העיר מגיע מנהיג ראוי שינהל את העיר לטובת כלל האוכלוסיות. אני מאמין שאלי כהן הוא המועמד המתאים לתפקיד. אבל, אני לא מוכן שהדת תהיה סלע המחלוקת הפוליטית. 

אני מצפה מכל המנהיגים, הפוליטיים והרוחניים להראות בגרות ואחריות כדי שאחרי שיבחר מנהיג לעיר, נוכל לבנות חברה ועיר לתפארת ולטובת כולם.