מאת: שירן טמוזרטי                                     בשנת 2006, פלשתינאי מהכפר צוריף העונה לשם אנואר חדוש, הודה בביצוע שני מעשה רצח אכזריים בבית שמש- של ליפז חימי בת 9 ושל דוד בן חמו בן 51, שניהם תושבי העיר.  

יש לציין כי הרוצח שהה בישראל בלא היתר, והועסק בעבודות מזדמנות בשוק של בית שמש. בחקירתו סיפר, כי הכיר את ליפז חימי כמה ימים לפני הרצח, כשנהגה להסתובב בשוק, ותיכנן לרצוח אותה. יום לפני הרצח פיתה אותה לבוא עמו תמורת שני שקלים, לקח אותה לגרם מדרגות שבו נהגו הוא וחבריו ללון, וביצע בה מעשה מגונה. ביום הרצח הבחין חדוש בליפז כשהיא רוכבת על קורקינט בשוק. הוא פיתה אותה שוב לבוא עמו תמורת עשרה שקלים, הוביל אותה לאותו גרם מדרגות, אנס אותה, וחנק אותה באמצעות חגורה ואחד משרוכי נעליה. את דוד בן חמו, רצח יומיים לפני ליפז חימי, בדירתו של בן חמו, המרוחקת 200 מטר ממקום מציאת גופת הילדה. במהלך חקירתו סיפר הרוצח כי בנוסף השתתף בהלווייתו של בן חמו.  

9 שנים לאחר מכן, שוב רצח אכזרי בבית שמש, זאת לאחר שבית משפט השלום בירושלים התיר השבוע (יום ג') לפרסם את פרטי החקירה של טזרה טקאו בן ה-21, שנרצח בשכונת רמת לחי ב-22.05, ע״פ החשד, על ידי שני תושבי בית שמש שנעצרו ונלקחו לחקירה.  מהחקירה וזירת האירוע עולה כי החשודים נפגשו עם הקורבן במבנה נטוש ברמת לחי, שם שתו לטענתם אלכוהול ועישנו סמים, החשודים הבחינו לדבריהם בכסף מזומן רב בכיסו של הקורבן ומשהוא סירב להלוות להם את כספו, התרחקו ממנו ותכננו את השוד והרצח שלו. 

החשודים תקפו את הקורבן באמצעות אבן והיכו אותו עד למוות, הוציאו מכיסו כסף מזומן בסך 130 ש"ח, השליכו את האבנים המגואלות בדם בסמוך למבנה, עזבו את המקום, רכשו בכסף ששדדו סמים נוספים והלכו לדירתם. החשודים כאמור הודו בביצוע הרצח ומעצרם הוארך במס׳ ימים.   

רבים בוודאי שואלים את עצמם- ״מדוע הזכרתי את הרצח המזעזע של הילדה ליפז חימי ז״ל אשר אירע לפני תשע שנים?״. ובכן, שני מקרי הרצח האכזריים מאוד, התרחשו בעירנו, בבית שמש הותיקה ובמקומות נטושים ומאוד מפחידים להליכה בשעות הלילה. אינני מאשים איש ואין ספק שהגורמים הרלוונטים בעיר מנסים למנוע את האלימות הקשה ואת מעשי העבריינות שהחלו לפקוד אותנו לפרקים- יריות, זריקת רימון, דקירות, סמים ועוד. אך כנראה שזה לא מספיק וצריך להתמודד עם התופעה בדרכים נוספות ואף יותר נוקשות, כגון; להגביר את הביטחון במקומות הנדרשים, להתקין עוד מצלמות אבטחה, להאיר את האזורים החשוכים, לתת בית חם לבני נוער חסרי מעש, לשפץ ולשדרג את המבנים הנטושים, ואם צריך גם להחמיר עם העונשים השונים. לא ייתכן שמתחת לאף של כולנו ובעיר הכה ״חמה״ ומשפחתית שלנו יהיו מקרי רצח ועוד כאלה מזעזעים! במהלך השבוע, מס׳ תושבים פנו אליי באופן אישי וביקשו שאתייחס לנושא ברצינות רבה, זאת בתקווה שביחד נפחית את האלימות הקשה והגוברת בקרב הציבור, כי בשורה התחתונה זו העיר שלנו וזה הבית שלנו, הבית בו אף תושב לא ירצה לגור בפחד. לכן, אני מצפה מקברינטי העירייה שיעלו את הרצח המזעזע על סדר היום, יצאו החוצה לתושבים ויעניקו את תחושת הביטחון הכה רצויה בימים אלו. אני משוכנע שאם הפתרונות שציינתי ייצאו לפועל והנכונות מצד ראש העיר וסגניו להתייחס לרצח כמו שצריך, יהיה ניתן למנוע מקרים דומים בעתיד.   *התמונה הראשית: המבנה הנטוש בו נרצח טזרה טקאו ז״ל