לא מצאתי נתונים על עישון סמים בקרב בני נוער בישראל אבל מנתונים על שימוש בסמים באופן כללי עלה שהמשתמשים בסמים הם גברים בין גילאי 20-30 שרבים מהם החלו את השימוש בסמים עוד לפני גיל 14, דבר המוכיח את חשיבות התיחסות של העישון הסמים בגיל הנעורים.

ע"פ נתונים, רוב המשתמשים בסמים לא מגיעים רחוק, הם בעלי השכלה נמוכה ולחלק גדול מהם אין הכשרה מקצועית דבר הפוגע בפרנסתם בגיל מבוגר.

רוב העוסקים בסמים עושים הבחנה בין סוגי החומר- "סמים קלים","סמים קשים" ובין אנשים מזדמנים שבד"כ רק ניסו סמים קלים כמו קנאביס וגראס וצורכים סמים בצורה לא סדירה לבין משתמשים קבועים המכורים לסמים קשים כמו הרואין או קוקאין.

בין הגורמים לעישון סמים היא תחושת הריקנות של בני הנוער הנובעת משיעמום ומחוסר באתגרים או כישלון בעמידה באתגרים וגם כתוצאה מחוסר הבנה, דבר המוביל בני נוער לנטילת סמים קלים.
לזה יש לצרף את האופנה בשנים האחרונות לשימוש בסמים למטרת פנאי ובידור וגם קיומו של פער חברתי הבא לידי ביטוי באזורי מצוקה שהולכים וגדלים, תחושה של מרמור וחוסר יכולת - מוגבלות חברתית שתמנע מבני נוער הצלחה בעתיד.
נראה כי הסמים הם פתרון קל לבריחה מן המציאות האישית הכלכלית והחברתית מולה נמצא הנוער.

גורמים שבדקו את הנושא ובהם ועדה שמורכבת מחברי ועדת החינוך וועדת העובד והרווחה בכנסת מצאו שאין שימוש בסמים מתוך ביה"ס אך יש מקרים בהם העברת סמים מיד ליד נעשית שם ע"י "פושרים" שחלקם בנים למשפחות מבוססות הנמצאים בשולי החברה אך מבקשים לפרוץ בקרב החברה ובקרב חבריהם בביה"ס.
לכן החליט משרד החינוך בשנים האחרונות להטיל על מנהלי בית ספר את האחריות להסברה נגד שימוש בסמים. השבוע קראתי טור של פסיכולוגית בו היא ציינה פרטים שללא ספק מסבירים היטב מדוע רצוי לא להשתמש בסמים במיוחד בקרב הנערים: "אחד הדברים שצעירים לא אוהבים לשמוע זה הטפות מוסר על מה שאסור להם לעשות, אחד הנושאים היותר מדוברים במסגרת האסור הוא השימוש בסמים. ישנו מחקר של NIDA המכון האמריקאי  למלחמה בסמים שמראה כיצד ישנה פגיעה במוח גם שבועיים לאחר הפסקת השימוש בסם. מסתבר מתוך המחקר שנערך במכון שרמת הנוכחות של הנוירוטלמנטור לא הצליחה להגיע לרמתה הנורמלית גם 7 שנים לאחר הפסקת השימוש״.