מאת: שירן טמוזרטי
 
 
במסגרת היערכות לפורים ביצע קצין האגמ רפק אילן בן שושן חיפוש על קטין שנידף ממנו אלכוהול. על הקטין שעוכב לתחנה נתפסה גם סכין. חומר הראיות יועבר לפרקליטות לצורך הגשת כתב אישום.
 
במסגרת היערכות לפורים הבחין צוות בילוש במספר קטינים המתאגדים יחד בפארק ציבורי. מסריקה במקום עלה כי הקטינים מחזיקים ברשותם אלכוהול בניגוד לחוק. בחיפוש על אחד מהקטינים נמצאה סכין. הקטין עוכב לחקירה, חומר הראיות יועבר לפרקליטות לצורך הגשת כתב אישום.
 
שני המקרים הנ"ל מאוד דומים ושניהם פורסמו כאן באתר "שמשנט" רק אתמול (יום ה'). לכן, החלטתי להתייחס לנושא שזכה ללא מעט פרסומים, אך עדיין ממשיך להיות מטרד.
 
האלכוהול הפך בשנים האחרונות למכת מדינה. בשנת 1976 לא שודר גמר גביע המדינה המיתולוגי בכדורגל, שבו זכתה בית"ר ירושלים בגביע ראשון, כי על חולצות שחקני יריבתה מכבי ת"א התנוססה פרסומת לבירה. אז היה אסור לפרסם משקה בעל 4.5% אלכוהול. היום, משקאות עם 50% אלכוהול צצים בכל פינה. 
היום כל חבר שטס לחו"ל ישר דורשים ממנו שיביא עמו אלכוהול. באולמות השונים בר המשקאות היה עד לפני כמה שנים בפינת החלל, היום הוא ממוקם במרכז ונרשמת בו תנועה ערה בכל ערב. פעם אנשים היו שותים רק "כדי להוריד את האוכל" - היום הם אוכלים כדי לספוג את כמויות האלכוהול. 
האלכוהול אינו רק בעיה של נערים שמחפשים "לתפוס ראש" אלא גם בקרב מבוגרים שלעתים מגיעים למצב של אלימות או נראים לא טוב כלפי חוץ.
לאחר שמשרד הבריאות הגביל את מכירת האלכוהול לגיל 18 ואסר את מכירתו בפיצוציות מ־23:00, ועוד הגדיל האוצר לעשות והעלה את מחירי הערק במאות אחוזים - שוקדים עתה על חוקים חדשים ומשונים שלא בטוח יפתיחו את צריכת השתייה או יגרמו לפחות נזקים.
חוצפה להפקיד בידי בני 18 נשק, מטוסים וטנקים, ובאותה עת לאסור עליהם לשתות. מצד אחר, במקום להטיל חוקים, יש לבדוק ביסודיות מדוע משאת נפשם של צעירי ישראל פונה לבקבוק אלכוהול. למה ההנאה היחידה, כהגדרתם, אחרי שלושה שבועות בבסיס - טמונה במשקה?
לדעתי ולדעת רבים, על משרדי הבריאות והחינוך לצאת בקמפיין שיעודד צריכת אלכוהול נבונה, ושיילחם בנזקים האדירים שהוא עלול לגרום - פגיעה בכבד, השמנה, אובדן ריכוז, שמוביל לאלימות, ותאונות דרכים. קמפיין כזה יכול לגרום לנוער לעצור, לחשוב ואולי לנהוג אחרת. תמיד טוב לנסות ולמצוא פתרונות יצירתיים!