מאת: שירן טמוזרטי

השתמטות היא אי גיוס לצבא ההגנה לישראל. במדינת ישראל ישנו חוק הנקרא חוק גיוס חובה האומר שכל אדם בהגיעו לגיל המתאים, לאחר סיום 12 שנות הלימוד, חייב לתרום את חלקו למדינה בכך שהוא מתגייס לצה"ל. ישנם אנשים המחליטים לקחת את החוק לידיים והם לא מתגייסים, כמובן שקיימות סיבות שונות לכך ואף סיבות בגינן הצבא מאשר את אי הגיוס. 

שתי הסיבות העיקריות בגללן אנשים מחליטים לא להתגייס הן סיבות אידיאולוגיות, כלומר אי אמון בצה"ל ובדרכיו להשכין שלום, וסיבות אנוכיות, כלומר אדם המעדיף לעשות דברים אחרים כדי לקדם את חייו כגון: ללמוד, לעבוד, לטוס לחו"ל ואפילו להתחתן.

במעבר חד: בתקופת הקיץ והחגים יצא לי להתארח באתרי נופש ובבתי מלון, כמובן שראיתי משפחות עם ילדים שהגיעו בדיוק כמוני ליהנות מהטיול ומכל רגע אפשרי.

שמתי לב, בעיקר, למערכת היחסים בין ההורים לילדים וניסיתי בדמיוני להשוות את גיל ההתבגרות שלי ואת מערכת היחסים של בני גילי עם המבוגרים של אותה תקופה. הגעתי למסקנה שאין שום דמיון. הדור החדש מפונק, דרישותיו ורצונותיו הם מעל הכול והם מרכז העניינים. הילדים קיבלו כל מה שרק רצו, ואם היה היסוס קל של ההורים, הם בכו והתחצפו. אז איך צומח לנו דור רדוד ומקולקל, למה הגרף מראה שככל שמשקיעים, ככה שוקעים? 

למה אני מזכיר את הפרט הנ"ל?! להיראות שהכל מתחיל מהבית ומהחינוך בו. ילדים רבים מקבלים כל מה שהם רוצים ומתרגלים לחיים קלים עד שמגיע השירות הצבאי וחלקם מעדיף "לברוח" ממנו. לדעתי האישית אין שום עם בעולם שמשקיע בילדים יותר מהישראלים. אין שום מקום שהגידול והתמיכה נמשכים גם כשהילד כבר בן 30. לכן, אין סיבה שדבר כזה יקרה! כל אדם שאין לו בעיה רפואית יכול לשרת בתקפיד כזה או אחר, אף אחד לא מצפה שכל מתגייס יהיה טייס או לוחם שייטת.

ובכן, בשנים האחרונות, גברה תופעת ההשתמטות מצה"ל, לא רק במגזר החרדי, אלא בקרב החברה כולה. פעם היה ברור לכולנו כי שרות בצה"ל זו חובה וגם זכות. ההורים לא התערבו ואפילו לא הבינו היכן אנו נמצאים. אף אחד בצבא לא שאל אותנו מה אנחנו רוצים, ויכולנו רק לפלל שהבקשה שלנו תתממש. ההורה הבין שאין זה עניינו וסמך על הצבא בעיניים עצומות. לאף אמא לא היה את מספר הטלפון של המפקד, ושום אב לא מצא לנכון להתערב בטרטורים שעובר הטירון. זה אמנם היה קשה ומתיש, אך גם חישל את הנער והפך אותו מצ'יקמוק לגבר מחושל. 

לפני כחודשיים פרסם אגף כוח אדם בצה"ל את נתוני הגיוס, כאשר בית שמש נמצאת בין עשרת היישובים שסוגרים את הרשימה של אחוז המתגייסים. אך לא נשכח כי בבית שמש יש חרדים רבים אשר אינם מתגייסים לצה"ל ובעקבות כך עירנו נמצאת בתחתית הרשימה, לכן, חשוב לציין שבשאר המגזרים הגיוס הוא לא רע בכלל.

 

 

לסיום, חשוב מאוד להתגייס לצה"ל ולתרום למדינה. זה החלק החשוב ביותר בחיי הנוער, זהו הזמן שבו בני הנוער מתבגרים ומגבשים את אופיים. כל אדם האומר שהוא מעדיף לעשות משהו מועיל יותר בשביל עצמו טועה. הצבא תורם המון לכל אחד ברמה האישית וגם למדינה.