מאת: שירן טמוזרטי

במהלך השבוע החלטתי לערוך סיור בשוק העירוני החדש אשר ממוקם בשדרות בן זאב צמוד לאמפי העירוני, זאת על מנת לשמוע מה הסוחרים ומה הלקוחות חושבים על העתקת השוק למשכנו הנוכחי.

לפני שערכתי ביקור במקום, הייתי משוכנע כי המעבר יעשה רק טוב ויביא עמו הצלחה משגשגת בתחום הצרכנות והקנייה, אך לצערי הרב התגובות בשטח היו שונות מכפי שחשבתי.

ראשית כל אציין שמזווית הראייה שלי אכן מדובר במשכן גדול, מרווח, ראוי, נקי ומסודר גם ללקוח וגם לסוחר. הבסטות מסודרות היטב, האווירה נעימה, חנייה בשפע והכל פשוט מצוחצח. כל זה טוב ויפה, אך בשורה התחתונה מה שקובע הוא הרווח של המוכר, המחיר לצרכן וכמובן הנוחות.

 

רוב הסוחרים לא מרוצים

 

״לדעתי המהלך להעביר את השוק לכאן הוא טעות אחת גדולה. אין לפה הסעות, אין מסביבנו מרכזי קניות, התושבים שמתגוררים סמוך לשוק מעדיפים לערוך קניות בסופרמרקט ואין חשמל ישיר לבסטות״, טוען הסוחר אלירן מרמלה.

אלירן הוא הסוחר הראשון שנתקלתי בו, יש לו בסטת ירקות ופירות כבר 16 שנים בבית שמש, ראיתי על הפנים שלו שהוא מאוד מאוכזב ואף הודה בפניי שהשוק הישן הניב פרנסה טובה יותר.

המשכתי לסייר במקום, התרשמתי מסחורה מאוד איכותית וממחירים  ממש טובים, פגשתי גם את חברי אלירן זריהן, המוכר לנו יותר כמשווק ירק לרשתות שיווק. זריהן, פתח לאחרונה בסטה בוטיק מדהימה לכל המוצרים המיוחדים בתחום אשר כוללים את כל סוגי הפטריות, מבחר ירקות שלא רואים כל יום וכמובן מגוון ענק של ירק רגיל/ ירק מהדרין (גוש קטיף). נדהמתי לראות שהמחיר של הגוש קטיף 3 יחידות ב-10 ש״ח בלבד. אלירן טוען שהוא הגה את הרעיון לאחר שסייר במתחם שרונה בתל אביב והחליט עם עצמו שדווקא בעיר כמו בית שמש, שתושביה מבינים באוכל, מהלך כזה עם מחירים זולים יכול להתאים. " ניצלתי את ההזדמנות שנפתח שוק חדש ומסודר בו הקמתי את הבסטה בוטיק שלי. מאחר והשוק אינו מקורה, סידרתי קירוי במיוחד אצלי, זאת כדי שאנשים יוכלו להגיע אלינו גם בימים חמים וגם בימים גשומים. אני מקבל המון פרגונים ואגלה לכם שיש עוד הפתעות בדרך כמו בסטה נוספת של תבלינים ברמה הכי גבוהה שיש. כמו כן, אנו מקימים אתר קניות באינטרנט שיציע מעל 300 מוצרים מעניינים מתחום הירקות במחירים תחרותיים מאוד ובשיטה יוצאת דופן מבחינת טריות. הלקוח גם ייהנה מאפשרויות של סוגי הזמנות ובנוסף יוכל לקבל ייעוץ בתחום", כך אומר זריהן, שהעדיף לא לערוך השוואה בין השוק החדש לשוק הישן בטענה כי הוא אינו עבד במשכן הישן ומבחינתו מעדיף שהוותיקים ישמיעו את קולם.

 

הבוטיק של זריהן

 

 

הפלוסים: גדול, מרווח עם שפע של חניה

 

מי שכאמור לא חסך במילים ופתח לי את הפה וגם את הלב הוא הסוחר אבישי, שמסר לי את הדברים הבאים: ״אני מאוד מקווה שעם הזמן השוק יתפוס תאוצה וישגשג, כרגע המצב חלש והמעבר ללא ספק הבריח לקוחות רבים. שוק בתוך יער זה דבר לא מקובל ולדעתי גם לעיריית בית שמש יש תכניות לעשות כאן פרויקטים נוספים, זאת כי דורשים מאיתנו לקחת את כל הציוד בסוף יום, מה שלא היה נהוג בשוק הישן״.

יתר הסוחרים בשוק הסכימו עם טענותיהם של השניים, חלקם אמרו שבכל דבר יש את המינוס והפלוס, אך מבחינתם ירידת הלקוחות פגעה מאוד בשוק המשגשג וכרגע נראה כי השוק הישן עדיף על החדש למרות מראהו.

לקוחות השוק אומנם לא מסתכלים על הדברים אותו דבר ודווקא כמה מהם ציינו שנוח להגיע למקום מרווח שיש בו חנייה גדולה, אך מנגד גם הם מסכימים על כך שרצוי שמסביב לשוק יהיו מרכזי קניות ולא יער או במה של אמפיתאטרון. ״כבר פעמיים כשהייתי כאן היו בעיות בתאורה, מה שכאמור אילץ אותי לערוך קניות בחושך מוחלט. נורא קר באזור הזה, לכן רצוי להגיע עד שעות הצהריים. הפלוס הגדול בשוק החדש הוא החניה, אם הוא היה מקורה אז זה כבר סיפור אחר. בדיעבד השוק הישן עדיף״, כך טוען יוסי גוזלן.

 

 

שיבושים בתאורה

 

סיימתי את הביקור עם טעם "חמוץ-מתוק" כי באמת ציפיתי לשמוע תגובות יותר מפרגנות, אך לרוב ההתחלות הן הכי קשות ואולי במשך הזמן כן כולם יהיו מרוצים, אז בואו ניתן גם למשכן החדש את 100 ימי החסד שלו ונאחל המון בהצלחה!