מאת: שירן טמוזרתי

מדי יום אנו נתקלים בעוד מקרים של אלימות ודקירות במועדונים, במשחקי כדורגל ובשאר מקומות ציבוריים/ פרטיים. בתקופת בית ספר התיכון שלי, כינס המנהל, ביום בהיר אחד, את כל כיתות י'  ובסבר פנים חמור, סיפר שארבעה תלמידים נתפסו מעשנים סיגריות בשטח בית הספר. כולם היו המומים, מבוישים והתלמידים הסוררים כמובן הושעו למספר ימים.

אני מתאר לעצמי איך הקוראים הצעירים מצחקקים לשמוע את הסיפור הנ"ל וזהו בעצם כל ההבדל. תהליך ההתבגרות של הנוער היום הוא מהיר ורבים מדלגים על חלק גדול מהשלבים. בנות מתאפרות ומתגנדרות כבר בגיל 12 ולעישון סיגריות אין בכלל גיל. אלכוהול הפך להיות חלק מהתפריט היומי ולרבים הסמים מהווים סוג של מנה אחרונה. תופעת השימוש לרעה בסמים, בקרב הנוער בישראל, הייתה מוכרת עוד בשנות השבעים, אולם הייתה מזערית ולא זכתה לתשומת לב כה רבה כמו היום.

מבחינה סטטיסטית, מימדי התופעה גדלו במשך השנים, התופעה התפשטה, ויש עליה כללית במספרים של המעורבים בשימוש לרעה בסמים.

המדאיג מכל הוא, שאם בעבר השתמשו בסמים רק נוער עבריין, היום גם בני טובים גאים להפריח עשן ולהסניף. כמו כן, ברור לכל, שאדם המכור לסמים, לא פוגע רק בעצמו ובסביבתו, אלא גם בחברה הרחבה.

במקומות הבילוי, מועדונים, אליהם מגיעים בני נוער בכדי לבלות, להשתחרר, ליהנות, להכיר בן/ת זוג, לרקוד, לפגוש את החבר'ה, הופכים לזירות רצח ואלימות, והלילות האלה הופכים לסיוט. מה קרה עם השנים? למה הנוער המפונק יותר, זה שמקבל הרבה יותר מאשר קיבלו הוריו, הפך לגרוע יותר?

אין בכל העולם ילדים שהם סוג של נסיכים אצל הוריהם, בשום מקום ילד לא מקבל את תשומת הלב, החוגים, ההסעות ודמי הכיס שמקבלים כאן בארץ גם אצל המשפחות הממוצעות ומטה. אולי בעצם כאן הבעיה? אולי החינוך למתירנות ושפע הוא מתכון בטוח להפקרות?

המתירנות מקיפה את כולנו והיא הולכת וכובשת עולם. מתירנות חינוכית, מתירנות רעיונית, מתירנות מינית, מתירנות כלכלית, מתירנות תקשורתית, מתירנות מילולית ועוד ועוד.

הנה אנו מוצאים את עצמנו "מופצצים" בגירויים ללא סוף, שעולים וחודרים לעולם הדימויים שלנו מכל עבר והם רוויי אלימות. ההורה בודק בכל יום את הגננת ואת המורים, בודק מי הילד שמרביץ לילדים בגן ושהחייל הצעיר מקבל עונש, האימא מתקשרת למפקד הפלוגה ישירות לטלפון הנייד. על החינוך אחראים הבוגרים וזה כולל הורים, מורים, מפקדים, ממשלה, משטרה ובתי משפט, המשותף לכולם הוא – שהם כולם גם יחד מפשלים בחינוך הדור הצעיר.

ללא משמעת וכבוד למבוגר יותר, נשמע בכל יום על מורה מושפל, זקנה נשדדת ומוכה ואונס לשם שעשוע. אין היום פחד מעונש, כי כולם מלאכים של אימא וכנראה המכות של אבא מהדור הקודם היו יעילות יותר.

נכון שיש גם נוער טוב ועובד אך כל מה שהנוער האובד עושה נובע מ"כבוד" ומדאווין בלבד.  לכן קחו לכם כמה דקות ותחשבו טוב, טוב על כל מעשה אסור שאתם עושים כי "סוף מעשה במחשבה תחילה".