מאת: שירן טמוזרתי

חושך של מקום: קברניטי העיר נוטים לייחצן בדרך כלל את המקומות המרכזיים לאחר שטיפחו בהם כל אבן וקיר, אבל דווקא בחג האור בחרנו לקחת אתכם למקומות שלא תזכו לראות מיוחצנים מאף לשכת דוברות ובוודאי שלא ממשרד יחסי הציבור של הרשות המקומית. בחלק מהמקומות, בכל שכונה, בכל סמטה ובכל רחוב, מן הסתם נאלצתם לעבור ולא ממש הרגשתם סוג של חוויה באוויר. ראש העיר וסגניו, לתשומת לבכם!

 

 

גן העיר

גן העיר של בית-שמש הוותיקה ידע ימים טובים יותר, כשהעיר שלנו נוסדה. הגן נמצא סמוך לרחוב ארלוזורוב וכיום לא נותר בו אלא זכר עלוב לפאר שהיה טמון בו לפני עשרות על עשרות של שנים, והוא כמובן לא מסוג המקומות שכדאי ללכת אליהם אחרי שקיעת החמה. אזור נוסטלגי זה הפך לידוע לשמצה, מבנים הרוסים, פחי אשפה בוערים, דרכים תלולות ועלטה מוחלטת שתורמת עוד יותר לקודרות והמסתורין של המקום.

 

גן העיר

 

בין רחוב ההרצל לקרן היסוד

 

השביל שנמצא בין רחוב ההרצל לקרן היסוד אשר מוביל לרחוב הגפן אולי נוח ונעים להליכה בשעות היום, אך בלילה האזור מאוד חשוך, העוברים ושבים ממנו מעדיפים (ובצדק) להגיע לייעדם מהר ככל האפשר. האזור המדובר הוא גם מסוג המקומות שלא כדאי ללכת אליהם אחרי שקיעת החמה. רצוי קודם כל לדאוג לתאורה ולאחר מכן להתחיל להתייחס לשאר הליקויים.

 

 

חשוך כאן

 

הפארק במגדל המים

ללא ספק אחד המקומות היותר מפחידים להסתובב בהם בלילה הוא הפארק העירוני במגדל המים. ביום המקום נחשב עוד טוב, לא מעט פוקדים אותו ונהנים מאזור קלאסי ונעים. אך בשעות הלילה המקום שקט, דומם ונורא מלחיץ לעבור משם במיוחד לבד. המיקום והגישה אל הפארק מושך אליו בלילה אנשים חסרי-בית שלא רצוי להיתקל בהם. אנשי הלילה שהתמכרו לעולם האפל ביניהם גם עבריינים מוסיפים למקום נופך של מסתורין מהול בפחד ואימה. לא מפתיע שדווקא כאן התבצעו מס' עבירות פליליות כגון; סמים, אלימות וכד'.

 

אזור חצוי

 

 

הסמטה ברקפת

הסמטה המחברת בין רחוב הרקפת לכיוון רחוב הנרקיס.  כשעוברים ליד המקום בבוקר ורואים שבאמצע הדרך בצד ימין נמצא גן ילדים, הכל נראה לעין רגיל ושגרתי, אך נראה אם מישהו מסוגל לעבור מהסמטה גם בשעות הלילה?! הסמטה הזו היא ללא ספק אחד המקומות החשוכים ביותר בעיר, עדיף לעוברים ושבים לעשות עיקוף שלם כדי להגיע למחוז חפצם, ולא רק בגלל החושך גם בשל צורתה המפותלת והבלתי נוחה.

 

רצוי שיפוץ רציני

 

פינה בקרן היסוד

פינה חשוכה מאוד מצאנו לאחרונה ברחוב קרן היסוד, כשעלטה כבדה האפילה על צעדינו במקום. הפינה מוזנחת ולא יציבה, גם לא ברור מדוע לא משפצים אותה מעט, הרי הפינה זקוקה לשדרוג קטן שיכול להוסיף ולשפר רבות. כנראה במהלך היום ילדים רבים משחקים בכדור או בכל דבר אחר, אך ההורים חייבים להיות זהירים ולהשגיח על אותם הילדים כי פינה זו אינה בטיחותית כלל. ומה עם הלילה?! שהייתנו בפינה החשוכה לא הרתיעה מספר בני נוער ששוטטו באזור כשדומיית האפלה משקיטה את קולם ומאיצה בהם ללכת למקומות מוארים יותר. שני עמודי תאורה יספיקו לטעמנו להפיח במקום ביטחון רב יותר. זרקורי התאורה יקרינו על הסובבים במקום מעט יותר שקט ושלווה.

 

שני עמודי תאורה יספיקו