לא מעט אנשי רפואה נאלצו להתמודד במהלך עבודתם עם סוג כלשהו של אלימות, הן מילולית והן פיזית. גם במרכזי הרפואה בבית שמש נרשמו בעבר מקרי אלימות שונים. מי שמכיר היטב את התופעה הוא איש ההצלה אושרי אדרי, תושב בית שמש, שבשיחה עם שמשנט מציין מספר דגשים חשובים בנושא שהפך בימים האחרונים לכל כך חשוב בקרב רבים. גם ד"ר רפאל סינגר, רופא משפחה ותיק בקופת חולים מאוחדת בית שמש, התייחס לתופעה הקשה. 

בתי החולים וקופות החולים ברחבי הארץ החליטו לקיים היום, חמישי, שביתת מחאה בעקבות תקיפת הצוות הרפואי בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים ביום שני האחרון. עבודתם של הצוותים הרפואיים מתבצעת במתכונת שבת וחג. מלבד השביתה הגדולה, מספר בתי חולים קיימו גם עצרות מחאה בהן נטלו חלק צוותים רפואיים, עובדים כלליים ועוד.

בהדסה הר הצופים נערכה עצרת מחאה בשעות הבוקר ובבית החולים שיבא בתל השומר נערכה מחאה לקראת שעות הצהריים. גם עובדי שערי צדק הצטרפו לשביתה וקיימו הבוקר, בשעה 9:30, עצרת הזדהות ומחאה בכניסה לחדר המיון. "אנו מגנים כל אלימות מכל סוג", הדגישו בשערי צדק, "הצוותים בבתי החולים עובדים במסירות בהצלת חיים ולא ייתכן שיהיו חשופים לאלימות וסכנה מידי יום. זה הזמן לחזק ולתמוך בצוותים הרפואיים בכל הארץ ולשפר את בטחון הצוותים והמטופלים בכל מערכת הבריאות".  

רגע לפני שהחלה השביתה, דווח על אירוע אלימות נוסף בו שוב הותקפו אנשי רפואה וצוותי אבטחה. בבית החולים בנהריה היכו אמש, רביעי, בני משפחה של הרוג בתאונת דרכים אנשי אבטחה ואחרים שהיו במקום. המאבטחים נאלצו להשתמש בגז פלפל, כדי לגרום להוצאתם של המתפרעים מחדר המיון. המשטרה הוזעקה לבית החולים וכמה מהמאבטחים נפצעו באורח קל. אושרי אדרי (43), פראמדיק מגן דוד אדום מזה כ-15 שנה בבית שמש ובירושלים, בשיחה עם שמשנט מדבר על האלימות הקשה שחווים צוותי הרפואה ברחבי המדינה. 

מה דעתך על התופעה בה צוותי רפואה סובלים מאלימות קשה מצד מטופלים ומשפחותיהם?

 "קודם כל, חשוב לי לומר שיש לגנות בתוקף כל סוג של אלימות כלפי אנשים ולא משנה מקצוע, דת או לאום".

איך לדעתך ניתן לטפל במי שפוגע ברופא, אח, חופש או כל איש רפואה אחר?

"בתור איש רפואה, אני חושב שאלימות כלפי צוות רפואי זוהי חציית קו אדום. יש להבין שאנו מגיעים לטפל בחולה או בפצוע ונותנים את מירב מאמצינו כלפי כל אדם שהוא. במקום לנהוג בחוסר כבוד, באלימות פיזית או מילולית יש להכיר את הטוב ולהעריך את העבודה הקשה שלנו ימים כלילות. לפעמים אפילו על חשבון הזמן שלנו עם משפחותינו". 

האם לדעתך אנשי רפואה צריכים להיות מוכרים כעובדי ציבור?

"חד משמעית כן. התפיסה בראש של המטופלים כלפי הצוותים הרפואיים חייבת להשתנות ושינוי כזה יכול לסייע".

מילה אחרונה לסיום.

"מאחל שהאלימות תיפסק ושאנשים ינהגו בסבלנות כלפי כל איש מקצוע. בסופו של יום עולם הרפואה חשוב לכולנו. בתקווה לימים שקטים וטובים יותר".

פנינו גם לד"ר רפאל סינגר, רופא משפחה ותיק בקופת חולים מאוחדת בית שמש, שהתייחס לתופעת האלימות ומסר לנו את תגובתו בנושא: "זה מובן שבזמן חרדה ומרוב דאגה, המשפחות של החולים מרגישות את הצורך לעזור. הן מפעילות לחץ על צוות הרופאים או האחיות באלימות פיזית או מילולית. הן לא מבינות שההתנהגות שלהן רק מאיימת על הצוות ופוגעת ביכולת לטפל באהוביהן. בתור רופא במרפאה אני יכול להעיד שלאחר צעקות ואיומים, מאוד קשה להמשיך לעבוד, לטפל בשאר החולים ולהמשיך לטפל באותן משפחות בעתיד".

 

ד"ר סינגר משמח משפחות בפורים האחרון (צילום: פרטי)