כמעט כמו כל מערכות הגוף, גם העור עובר חלק מתהליך ההבשלה כאשר התינוק נמצא כבר מחוץ לרחם. עור התינוקות עדין ורגיש יותר מעור המבוגרים. בגלל חוסר הבשלות של מחסום האפידרמיס, נוטה עורם של התינוקות לאבד יותר מים ומתייבש בקלות. לכן, בימים הראשונים לחיים, נוטה עורו של התינוק להתקלף, במיוחד בכפות הידיים והרגליים. התופעה נפוצה בייחוד בתינוקות שנולדו לאחר תאריך הלידה המשוער. כדי להבין יותר ממה צריך להיבהל וממה לא, קבלו פרומו: מהרוב לא.

רוב היילודים מפתחים בימים הראשונים פריחה שנקראת אריטמה טוקסיקום. למרות השם המפחיד מעט, מדובר בפריחה חסרת כל משמעות קלינית. היא גם לא טורדת את מנוחתו של התינוק. הפריחה נראית כנקודות צהבהבות שמוקפות ברקע אדמדם, היא מופיעה בדרך כלל על עור הפנים והגוף וחומרתה שונה מתינוק אחד לשני. היא אינה דורשת טיפול וחולפת ספונטנית תוך מספר ימים עד שבועות.

 

מה פתאום אקנה?

כ-20 אחוז מהתינוקות מפתחים לאחר הלידה אקנה של תינוקות. המחלה נובעת מהשפעת ההורמונים של האם שמועברים לתינוק דרך השלייה. פצעים אלה אינם גורמים לאי נוחות כלשהי לתינוקות ומחייבים טיפול רק במקרים חריגים. במרבית המקרים, הם חולפים ספונטנית בתוך מספר שבועות. אין קשר בין חומרת האקנה בינקות לזו שתופיע (או שלא) בגיל ההתבגרות.

 

סבוראה: לא רק במבוגרים

אודם וקשקשת בעור הקרקפת הם תופעה לא נדירה בתינוקות. לעתים, מתקשים הקשקשים ויוצרים כיסוי שלם ודמוי כיפה של עור הקרקפת. התופעה נקראת cradle cap (כובע עריסה), היא נובעת מפעילות יתר של בלוטות החלב וחולפת מעצמה. היא לא מפריעה לתינוק כלל וכלל. אם התופעה מפריעה להורים, ניתן לשמן היטב את עור הקרקפת עם שמן תינוקות. לאחר שספגו הקשקשים מהשמן, יש לסרק בעדינות רבה את השיער תוך קילוף עדין של הקרקפת.   

 

אקזמה ועור יבש

תינוקות רבים סובלים מעור יבש ומאקזמה. מעריכים שהיום כ-20 אחוז מהתינוקות נולדים עם אטופיק דרמטיטיס או עם אסטמה של העור. לחלקם יש רקע משפחתי. מדובר בפגם בתפקוד מחסום האפידרמיס שפוגע ביכולתו של העור למנוע התנדפות של הלחות מתוכו. למרות שניתן לראות סימנים ראשונים של המחלה כבר בימים הראשונים לחיים, כבר מגיל ארבעה חודשים עלולה המחלה לגרום לתינוק אי נוחות משמעותית וחוסר שקט. הטיפול במחלה כולל ויתור על סבונים וליחוח מסיבי של העור. לעתים, יש צורך בשימוש בתכשירי סטרואידים למריחה למשך מספר ימים.

 

תפרחת חיתולים

כשמה, כן היא. פריחה באזור המכוסה חיתול: מפשעות והבטן התחתונה. מאז תחילת השימוש בחיתולים חד פעמיים, פחתה שכיחות התופעה באופן משמעותי. היא מתפתחת כתוצאה מהשפעתם המשולבת של מספר גורמים: מגע ממושך עם שתן שפוגם בשלמות העור וגורם לגירויו. עקב הלחות והחום, מתרבים באזור חיידקים ופטריות, אשר יוצרים  נגעים עוריים שנראים כמשטחים אדומים, לעתים עם הפרשה מוגלתית. הטיפול כולל החלפה תכופה של החיתול, שימוש בחיתול סופג במיוחד בעת הלילה וכן שטיפה וייבוש יסודיים של העור. במזג אוויר טוב, ניתן להשאיר את התינוק ללא חיתול לזמן מוגבל. מומלץ בעת החלפת החיתולים למרוח על העור תכשירים שמגינים עליו מפני הגירוי על ידי השתן. אם מדובר בתפרחת חמורה או עמידה לטיפול, כדאי להתייעץ עם רופא ילדים או עם רופא עור.

 

כתמי לידה 

כאחז אחד מהתינוקות נולד עם כתמי לידה שונים, רובם חסרי משמעות, אך יש כאלה שמחייבים בירור או מעקב. לכן, כדאי בכל מקרה להיוועץ ברופא ילדים או עם רופא עור ילדים.