לפני כמה ימים התפללנו לשמש , עברנו ימים קרים אפרוריים ... אמרתי השבוע לחברה ,אנחנו כמו המזג אויר שמשתנה, אתגרים זה חלק מהגדולה שלנו כעם יהודי , כל הפיגועים האלה אי אפשר לראות את התמונות  והסרטונים אבל במקום להשאב לחושך לפחד לתיסכול נשאל את עצמנו האם אנחנו אחראים למציאות שלנו ?
לא זו התשובה, לא על הכל אנחנו אחראים ואנחנו לא יודעים ולא מבינים חשבונות שמים , ואם נתמקד באמונה ונתאמץ לעשות דברים טובים נדע את התשובה האמיתית ,נגיע לפתרון והפתרון בכל תקופה היתה הגאולה שלנו.

תכף חודש הגאולה הגיע חודש של ניסים ונפלאות בע"ה ,
הכי קל להאשים מישהו אחר במה שקורא לנו ויותר מזה אנחנו המפסידים הגדולים כשאנחנו מאשימים אחרים בבעיות שלנו , האדם הראשון האשים את חוה שנתנה לו תפוח "האישה שנתת עימדי" כך כתוב, איך הדבר הזה שאנחנו מדברים עליו יכול להיות תהליך שיעזור לנו לצאת לחירות , להיות אנשים ששמחים בחלקם ותמיד לזכור שהכל הרעי זמני ושכולנו הגענו לזמן שאול ומה שנזרע אנחנו נקצור .

והכי הכי חשוב לדעת לשים את הפוקוס בחיים במקום האמיתי ואז העתיד יהיה כמו שאנחנו רוצים ..
מה שעבר עבר והיה , ואנחנו באנו לעולם הזה לתקן ולהתקדם קדימה אל ההווה ואל העתיד בע"ה.
"אישה כי תזריע" יש למשפט  הזה עוד כמה פרשניות , דומה קצת ל "חכמת נשים בנתה ביתה" מה שנזרע זה מה שנקבל , נדבר יפה ידברו אלינו יפה , נפנק אותם יפנקו אותנו חזרה נכבד יכבדו וגם יש לפעמים אנשים שהם לגמרי לא בתדר שלנו וזה גם בסדר , גם אם אנחנו אנשים רוחניים דתיים מאמינים איך שתרצו להגיד את זה  אני למדתי השנה לא להתנגד  בכלל השנה  שנתיים האחרונות לימדו אותי כל כך הרבה.

אז אחד זה שלא נאשים אף אחד במה שאנחנו עוברים , השני זה  מה שנזרע נקצור , שלישי לחיות באמונה וזה בסדר שאולי בחיים לא כל האנשים בתדר שלנו ...
ואני אוסיף עוד משהו רביעי שכל תהליך שאנו עוברים מקדש אותנו ואם נדע טוב להסתכל על הדברים נשתמש בו בדרך נכונה אני לקחתי את החורף הכי קודר בחיי  ופתחתי מפעל של חסד , כל הכלים שעומדים לרשותנו יכולים להתקדש  כל ערוצי התקשורת כמו שאנחנו מתקדשים וכך אפילו שקודר חשוך עצוב במקום שהכי לא טוב לנו .... תפציע השמש ואור גדול יזרח מסוף העולם ועד סופו וזה יהיה בזכות רצון שלכם לשים את הפוקוס במקום הנכון ואיך מתוך כל האבל הזה אחרי זריעת הזרעים  הענפים כל כך גדולים והפירות בצבעים מיוחדים .

אני רואה את זה כל ערב שאני יוצאת להפרשת חלה , אסנת את מרגשת אותי , את מחזקת אותי בזכותך אני מתפללת בזכות בר מזל אני עושה הפרשת חלה ... אני כבר מחכה לשמור שבת כל כך הרבה עצים גדלו מהזרעים שזרעתי בימים שהיה לי הכי עצוב .

פרשת תזריע מדברת על טומאות שונות וביניהן טומאת הצרעת  , הרבה לא יודעים שהראשון שנדבק במחלה זה דווקא משה ורק אחרי כן מירים .
מרים, אחותו משה, שלקתה בצרעת מכיוון שדיברה לשון הרע על אחיה: "וַתְּדַבֵּר מִרְיָם וְאַהֲרֹן בְּמֹשֶׁה עַל-אֹדוֹת הָאִשָּׁה הַכֻּשִׁית אֲשֶׁר לָקָח…" 
דרשו חז"ל שעונש הצרעת בא לאדם בעיקר מפני חטא הוצאת לשון הרע וגאווה: אמר ריש לקיש "זאת תהיה תורת המצורע"? – זאת תהיה תורתו של מוציא שם רע....על שבעה דברים נגעים באין לאדם ...ועל גסות הרוח"
כמעט כל ערב שואל את הבנות  על מי נאמר "אל נא רפא נא לה",
הצרעת הם הצרות שלנו ולשון הרע זה אחד הדברים שאנחנו הכי הרבה חוטאים בו , ברגע שאנחנו מדברים על אחרים אנחנו מחשיכים את ההצלחה שלנו כמו הקטמים של הצרעת נגעים נגעים, שלא עוזבים ונראה שלא ילכו לעולם ולא מבינים איך זה שאנחנו לא מצליחים ...
מברכת אתכם שבע"ה תחשבו לפני שתדברו אל שום דבר שלא קשור אליכם   אם כמה שזה קצת קשה.

נעמן, שר הצבא של מלך ארם, הוא "גִּבּוֹר חַיִל מְצֹרָע" מספר (מלכים ב' ה' א'). בא לומר לומר שאדם חולה בצרעת הוא מצורע זה ממש לא אותו הדבר יש הבדל בין הפרוש . המילה "מצורע" היא מצב קבוע כמו שאמרנו כאילו זה לעולם יעבור, המילה הזו מרמזת לתכונה שיש לאדם ונהייתה בלתי־נפרדת ממנו. לכן למשל בשנים האחרונות משתדלים לדבר על מחלות בכללי, נגיד מאוד קשה לשמוע שמישהו חולה במחלה מסויימת זה תמיד נראה קודם כאילו  שזה יסתיים בצורה לא טובה .ברגע שאנחנו מפרידים  האדם מהמצב שהוא מצוי בתוכו אנחנו מאפשרים לו להתגבר על אותו מצב.
לי אישית קשה שמשתמשים בשם של המחלה הארורה , אני יודעת שלהרבה אנשים זה קשה .. אך ברגע שאנחנו לא נותנים לה נוכחות אנחנו מאפשרים לאותו אדם
לחיות לצד המחלה בשלום ואז זה נראה פחות קשה.

ולכן כשנאמר נעמן שהוא מצורע היא עדות לכך שהוא לא חושב שאפשר בכלל להירפא מהמצב הזה.
על נאמן כתוב בהפטרה שלנו השבוע ואני כל הזמן חושבת מה עוד אני יכולה לחדש לעצמי.
גם השנה לא קוראים בה מכיוון שזהו גם ראש חודש ניסן, ולמרות זאת נקרא בה אני ואתם.
כתוב בהפטרה "וַיֵּ֗רֶד וַיִּטְבֹּ֤ל בַּיַּרְדֵּן֙ שֶׁ֣בַע פְּעָמִ֔ים כִּדְבַ֖ר אִ֣ישׁ הָאֱלֹהִ֑ים וַיָּ֣שָׁב בְּשָׂר֗וֹ כִּבְשַׂ֛ר נַ֥עַר קָטֹ֖ן וַיִּטְהָֽר"
אין פה קסם ואין נס הטיפול של הכהן במצורע הוא חלק מעבודת הקודש והמקדש של הכהנים,  תהליך הטהרה של המצורע חייב להתממש בבית המקדש עצמו, וחוקי הטומאה והטהרה של המצורע הם חלק מתורת ישראל וההלכות שלה.

אני חושבת כמה אחד המשפטים הגדולים של רבי נחמן והוא מתאים דווקא למי שרוצה להתקרב לאבא ולהתחזק באמונה ולהטהר .. כתוב "לְבַל יִפּל הָאָדָם בְּדַעְתּוֹ מֵחֲמַת רִבּוּי הַפְּגָמִים וְהַקִּלְקוּלִים שֶׁקִּלְקֵל עַל יְדֵי מַעֲשָׂיו עָנָה וְאָמַר "אִם אַתָּה מַאֲמִין, שֶׁיְּכוֹלִין לְקַלְקֵל, תַּאֲמִין שֶׁיְּכוֹלִין לְתַקֵּן"
שבת מבורכת ראש חודש ניסן שיבוא בשמחה בקלות בטוב וברחמים רבים לעם ישראל .
שבת שלום 

 

על הכותבת: 

אסנת אלעזרי בעלת משרד אדריכלות עיצוב פנים ויועצת בטיחות אש.אסנת הקימה מפעל חסד "יפה כלבנה ברה כחמה" לעילוי נשמת בתה בר מזל זכרה לברכה. 

אזור קבצים מצורפים