תמונות צבעוניות של ילדים רצים בחדווה במרחבי אוקראינה מתחלפות בתמונות שחור-לבן של פליטים צעירים מחזיקים בדובי שלהם, הפריט היחיד שנותר להם מהמקום שקראו לו בית. צילומים של מבנים מפוארים ומרשימים בשולי כיכרות רחבות ומוארות מתחלפים בצילומים של מבנים מופגזים ובתינוקות מתים על רקע מלנכולי של קולות בכי ושל כינורות.

המראות הקשים והמזעזעים האלה הם חלק מסרטון שהקרין נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי בפני חברי הקונגרס האמריקאי כשבסופו עלתה הכותרת הקוראת לפעולה: "זה רצח. סגרו את השמיים שלנו".

זלנסקי הודה לנשיא ביידן על "מעורבותו האישית ומחויבותו להגנת אוקראינה" וקרא לארצות הברית ולנאט"ו לעשות יותר. הוא התקבל בתשואות ובמחיאות כפיים סוערות ואחת מתוצאות הנאום האמוציונלי היא שביידן התחייב לשלוח סיוע נוסף בסכום של 800 מיליון דולר, כולל טילי נ"ט מתקדמים, מל"טים תוקפים ומערכות הגנה אווירית.

קשה לאמוד את טיב תפקודה של ארצות הברית במלחמה באוקראינה. ישנם נתונים רבים ומשתנים - חלקם ידועים, חלקם סמויים ואין יכולת לכלכל הכול. במבחן התוצאה, מקבלת ארצות הברית החלטות נכונות מבחינה אסטרטגית. למרות סירובן של ארצות הברית ושל נאט"ו לספק מטוסים לאוקראינה, הן בכל זאת מתגברות כוחות הגנה קרקעיים בפולין הגובלת באוקראינה.

סכנה להתלקחות מלחמת עולם כתוצאה מהמלחמה באוקראינה אינה נראית באופק. כל המדינות דואגות שלא להידרדר למלחמה כוללת והניסיון העיקרי מצידן כעת הוא להתיש את רוסיה עד שתתרוקן מתחמושת ומאספקה ולא תוכל עוד להילחם ולהתגונן. השגת מטרה זו תיחשב בעיניהן להצלחה.

האם תיחלץ סין לעזרתה של רוסיה? נראה שלא. על אף קשריה ההדדיים עם רוסיה, לא תתגייס המעצמה ממזרח אסיה למלחמה זו. היא רוצה לשלוט, אבל לא באמצעות מלחמה. הסינים נוקטים גישה אחרת: לקנות הכול בכסף ובעבודה קשה ובכך הם יצליחו ובגדול. לכן, עם סין אפשר ונכון להשתדל להגיע להסכמים.

ארצות הברית לא תשאף להביא לסיום המלחמה באוקראינה, אלא בתנאי שתראה שהושגו מטרותיה. כולם יודעים שהסכמים חתומים לא שווים כלום ושלחיצת ידיים רק תהפוך את המלחמה החמה למלחמה קרה. לכן, מתגייסת ארצות הברית לסייע לאוקראינה וחותרת לשים קץ לאיום שבטווח הארוך; אם כי טרם עלה נושא הנשק הגרעיני של רוסיה, שעלול לשנות את כללי המשחק.

משחק השחמט העולמי הזה אינו צפוי להסתיים בקרוב. מצד תוכנית הבריאה, יש למלחמה זו תכלית להביא את המין האנושי להכרת הטבע הרע שלנו ולגלות לכולנו שמה שמניע אותנו - אנשים ומדינות - הוא האגו שטבוע בנו ורוצה רק לשלוט ולקבל הכול לטובת עצמו. כשנרצה להכניע את האגו בתוכנו, נכניע אותו גם בעולם.

לכן, אין מקום לצפות לשלום בין האומות בשלב זה, אלא בעיקר לגלות מי אנחנו, מה הכוונות שלנו, מה טבענו ולאן אנחנו נמשכים. מתוך איתור הרע המצוי נדע לזהות את הטוב הרצוי. מתוך מלחמה נבין מהי השלמות הרצויה בעינינו, "כיתרון האור מן החושך".

כרגע, מלמדים אותנו בהדרגה הסבל והפחד - כמו גם התמונות הנוראיות שמגיעות מהמלחמה ומערערות את תחושת הביטחון שלנו - באיזה עולם טוב ומאוחד היינו באמת רוצים לחיות. לפחות נייחל לכך ונחתור לשם