שנה מאתגרת עברה על מדינת ישראל ועל בית שמש בפרט. מה את לוקחת מהתקופה הזאת?

"קודם כל, מבחינתי מדובר בהזדמנות יותר מאשר אתגרים. במהלך השנה החולפת העשייה נמשכה, פעלנו כדי לייצר תעסוקה איכותית באזור והקמנו מערך עשיר יותר של שירותים למען הציבור. זה התבטא בהקמת מבני חינוך, פתיחת היכל התרבות, השקעה של עשרות מיליונים בשיפור פני העיר וטיפוח פארקים, בניית מעורבות קהילתית ברמות שונות , הקמנו בית ספר חדש לחינוך מיוחד, מופעי תרבות ועוד ועוד. כמובן שלא יכולנו להתעלם מהקורונה ויחד עם קופות החולים ופיקוד העורף נלחמנו יחד בנגיף באמצעות חיסון בתוך מוסדות חינוך, בדיקות סרולוגיות ועידוד חיסון למבוגרים. אני למדתי בשנה האחרונה בעיקר על היכולת של כולנו להתאחד למען טובת הכלל. אני מאמינה שהתקופה הזאת עוד תיכנס לספרי ההיסטוריה ואין לי ספק שנעבור גם אותה בהצלחה גדולה".

כשאת מסתכלת על בית שמש מה החזון שלך עבור העיר?

"בעיניי בית שמש של 2020 היא מבט קדימה למדינת ישראל 2040. המאמצים שלנו מתרכזים לטובת שמירה על עיר שבה לכל אחד יש אפשרות לחיות בלי קשר לאמונות שלו או שלה. בית שמש היא עיר של קהילות ואנחנו עושים הכול כדי לשמר לכל קהילה לקיים את סגנון החיים שלה וביחד לייצר מארג שלם. בית שמש היא פסיפס מיוחד.  אנחנו פועלים יחד על מנת להתאים תכנים לכלל המגזרים והעדות, תוך שמירה על המרקם העדין ולצד העצמת הזיכרון ההיסטורי עליו העיר עצמה קמה. כשמתבוננים על עובדי העירייה רואים חבורה חדורת מטרה לעשות את בית שמש למקום טוב יותר , למקום שזוכרים את העבר ומתבוננים יחד לעבר העתיד.. כולם פועלים כיחידה למען תושבי העיר כולם, ואני גאה על כך".
אי אפשר להתייחס לחזון מבלי לדבר על ההווה".

בית שמש עיר מורכבת לניהול, מורכבת מפסיפס אנושי מדהים, אולי גם היחיד בארץ, קהילות מגוונות, חילונים, חרדים, יוצאי חבר העמים, אנגלו-סכסים, אתיופים, איך נותנים לכל אחד את צרכיו?

"עוצרים ומקשיבים. זה טיפ שלי. להקשיב לציבור באופן ישיר. לפגוש כמה שיותר מהציבור באירועים, במפגשי תושבים, ברחוב, במרכזי קניות ולדבר עמו ישירות. חשוב שנבין שחינוך איכותי, רחוב מטופח, תעסוקה, תחבורה ועוד אלו נושאים החשובים לכולנו ולא משנה לאיזה מהמגזרים האדם שייך. אני תמיד שואפת לפגוש עוד ועוד תושבים. נכון, לא תמיד זה לשמוע מחמאות אבל אין תחליף לקשר האישי כדי להבין מה מפריע ומה דורש טיפול".

לאחרונה נעשו צעדים שמקשים על התנהלות העיר. מה צפוי לנו לאור ההתפתחויות?

"חשוב לי להבהיר את המהלך עצמו. אני קיבלתי על עצמי החלטה לא פשוטה ולהציב גבול מאוד ברור: אין סמכות בלי אחריות. הרגשתי שהיו מספר חברי מועצה שפגעו לצערי בתהליכים חשובים ובמקום לפעול ככוח למען העיר בחרו לעכב אותה. שיש מי שמונעים את הערכות המיטבית של העיר לפתיחת שנת הלימודים ולאחר מכן מבקשים להתסיס נגד העשייה העירונית – זו ציניות שקשה לי לקבל. זו ציניות שלתושבי העיר קשה לקבל. אני קוראת להם כולם לחזור לפעול כשותפים לדרך לטובת בית שמש ולא ויתרתי על הרצון להקים מחדש קואליציה שרואה את הטוב למען תושבי העיר. צריך רק להבין שהטוב הוא לא רק מה שטוב עבורי אלא גם מה שטוב עבור השכן שלי. אני רוצה שותפים אחראיים לדרך. זה עדיין אפשרי, רק צריך רצון לפעול למען העתיד שלנו".

מה בעצם הוביל למצב הפוליטי הנוכחי?

"תפיסת העולם שלי היתה ועודנה ראיית הטוב המשותף. שותפות מתוך אחריות. אני רואה ערך עצום בכך שממונה החינוך הרב ארנרייך עוסק בתחומי החינוך הנוגעים לכלל הציבור וממונה התרבות משה שטרית עוסק בתרבות לכלל העיר. אני רואה חיבור בין סמכות לאחריות. מציאות בה חלק מחברי המועצה נושאים בסמכות ללא אחריות היא מציאות בלתי אפשרית מבחינתי. כאשר חברי מועצה מפילים בשתי הצבעות במליאה תקציבים לקראת הערכות לפתיחת שנת הלימודים רק מתוך 'שעשוע פוליטי' עבורי זו חציית גבול. אני רוצה בחיבורים. אני רוצה בשותפות אמת אבל מעל לכל אני רוצה בחיבורים שבשום דרך לא הופכים את תושבי העיר לקורבן. אני נמצאת בתפקידי רק בשביל לעשות טוב לבית שמש. אין לי ספק שזו גם סיבת שליחות כלל חברי המועצה, אבל אני חייבת לוודא שטובת כלל תושבי העיר לא תשכח גם אם יש חוסר הסכמות פוליטיות, ומותר שיהיו. צרכי העיר מחוץ לכל ויכוח. כולם צריכים להסכים על זה. אין לי ספק, רגע לפני פתיחת השנה החדשה, שעוד ניתן לתקן".

תספרי לנו על פרויקט אחד מהשנה החולפת שמסב לך גאווה גדולה.

"רק אחד? אנחנו בעיצומה של מהפכה כלכלית, עוד ועוד חברות מהגדולות במשק בוחרות להעביר את הפעילות שלהן לאזור שלנו. המהלכים האלו מייצרים הכנסות עבור העיר לצד תעסוקה איכותית עבור התושבים. לצד זאת פתחנו מנהלת תעסוקה עירונית שמטרתה לבצע השמה של התושבים לבתי העסק המקומיים בהתאם להכשרתם. יש לנו כאן כוח עבודה מובחר שרק ממתין להזדמנות. אנחנו מייצרים אותה לצד שותפים עסקיים מובילים. אנחנו נמצאים במרתון ארוך ויש לנו שותפים מדהימים לדרך. פתחנו בית ספר חדש לחינוך מיוחד, שכונת נווה שמיר מתחילה להתאכלס, פעילות מרכז צעירים מתרחבת. בקיצור לבחור פרויקט אחד? זה לבחור ילד מתוך כל הילדים. כולם אהובים".

באיזה הישג את הכי גאה ועל מה את מצטערת?

"אני מאד מאד גאה בהקמת מרכז הצעירים ששיך למנהל החינוך, נוער וקהילה שלנו. אנחנו רואים את הדאגה לדור הבא כמעטפת. דאגה מובנת במסגרת החינוכית, לאחר מכן בחוגים ובתנועות נוער וגם לשלב בו מסיימים את הלימודים ועוברים לאקדמיה. מרכז הצעירים עוסק בכל קשת התחומים: תעסוקה, תרבות, פנאי, מגורים והשכלה. 

אני פחות גאה באופן שבו המדינה לא השכילה להבין עד כמה סוגיית התחבורה הציבורית קריטית בעיר כמו בית שמש. חיבקנו את המפעיל החדש אבל הציפייה שלנו היא ליותר השתדלות".

מה שלום בעלך, אראל'ה, פרופסור בכיר בהדסה שתרם כליה השנה?

"ארהלה ב"ה מרגיש מצויין וחזר לעבודתו. כרופא, בזכות המעשה המופלא שהוא עשה, עבור כולנו זהו מהלך משנה חיים. קיבלנו עוד בת משפחה.  אהרלה לא אוהב את אור הזרקורים וזה בלשון המטעה, אבל ברור היה שלמען מטרה מקודשת כזאת החשיפה נדרשת".

איזו מטרה את מציבה לעצמך לשנה החדשה?

"השנה אני מקווה להמשיך את העשייה העירונית על כל גווניה ולהמשיך לפעול למען כלל תושבי העיר. חלק מההסתכלות שלי על הדברים נובעת מהצורך לתת מענה לא על בסיס רקע אלא על פי צורך. זה מה שמוביל אותי ואת עובדי העירייה קדימה ואני מתרגשת לקראת המשך העשייה המשותפת. ברמת המיקרו אני מבקשת , בעזרת שותפיי לדרך , להמשיך ולקדם את כל הפרויקטים האסטרטגיים שהתחלנו בהם. ומעל לכל אני שואפת לקדם את החלטת הממשלה לעיר בית שמש. נפגשתי עם מרבית משרי הממשלה ואני מקווה שהבשורה קרובה".

ברכה לשנה החדשה

"אני רוצה לאחל לכל תושבי בית שמש קודם כל בריאות איתנה. שנה של צמיחה, שנה של עשייה למען האחר והושטת יד לעזרה בכל הזדמנות. שתהא זו שנה מבורכת עבור כולנו ושנדע כולנו לקבל את האחר כפי שהוא. שנה טובה לבית שמש ולכולכם".