בדיוק לפני שנתיים והרבה בזכות בתו היחידה, אליאור לולאי החל בתהליך ששינה את חייו מן הקצה אל הקצה - המהפך במשקלו. הוא השיל 62 ק"ג ממשקלו וירד ממשקל של 140 ק"ג למשקל של 78 ק"ג. "אין אושר מזה", הוא אומר. 

בראיון חגיגי לרגל השנה החדשה - הוא מספר על הימים בהם סבל ממחלת השמנה, על המהפך הגדול שעבר ועל חייו החדשים. 

אליאור לולאי (32), שנולד וגדל בבית שמש, לפני שנתיים בדיוק נשכב על שולחן הניתוחים בבית החולים אסותא על מנת לעבור את הניתוח  ששינה את חייו - המהפך במשקלו: "אחרי הרבה לחצים והתלבטויות, החלטתי לעבור ניתוח מיני מעקף אצל ד"ר חסן קיס מהמרכז לכירורגיה לפרוסקופית והשמנת יתר. נכנסתי לניתוח אחרי שקראתי, חקרתי והבנתי לקראת מה אני הולך. ידעתי בדיוק מהם החסרונות ומהם היתרונות של הניתוח ומבחינתי אין ספק שבסופו של דבר עשיתי את הצעד המשמעותי והנכון של חיי". 

כנגד כל הסיכויים והרבה בזכות בתו היחידה, אביו ורעייתו, הוא כאמור השיל 62 ק"ג ממשקלו וירד ממשקל של 140 ק"ג למשקל של 78 ק"ג. "78 קילוגרמים של בריאות - ללא כאבי רגליים, ללא סוכר גבוה, ללא הזעת יתר, ללא שומן עודף ועם המון ספורט ותזונה נכונה", אומר לולאי. 

 

המהפך של חייו (צילום: פרטי)

 

מה דחף אותך לעשות את השינוי הגדול?

"לפני קצת פחות משלוש שנים, כשעבדתי בשירות בתי הסוהר, ביקשו בגן של הילדה שלי הורה מלווה עם נשק לאחד מטיולי הגן. אחרי שהתנדבתי ללוות את הילדים, הילדה שלי התעקשה שלא אגיע כי אמרה לי 'הילדים בגן צוחקים עליי ואומרים לי אבא שלך שמן'. המילים האלו סיבבו לי את הקופסא בראש ואחרי התייעצות עם אשתי ואבא שלי (איש הסוד שלי), החלטתי שאני חייב לרדת במשקל ולעשות ניתוח מיני מעקף". 

ד"ר חסן קים על הניתוח שעבר לולאי: ניתוח מיני מעקף קיבה מיועד לאנשים הסובלים ממחלת השמנה יתר חולנית. הניתוח נחשב כטיפול אפקטיבי ויעיל לטווח הארוך, אם כי דורש מהמטופל נכונות לשינוי באורח החיים מבחינת תזונה, פעילות גופנית ועוד. הניתוח נמצא כמשפר את איכות החיים בצורה משמעותית ואף מרפא בהצלחה חולי סוכרת. על כן הפך  הניתוח לשכיח ואף ממומן על ידי משרד הבריאות. ניתוח קיצור קיבה מחייב אישור וועדה רפואית, אשר בה בודקים את המטופל ואת הסכנות בניתוח זה אל מול היעילות לשיפור חייו של המטופל באופן אישי.

האם היו לך חששות לפני הניתוח?

"כמו בכל ניתוח, גם לפני הניתוח שעברתי היו לא מעט חששות, אבל לשמחתי יש לי משפחה מפרגנת ואת האישה הכי תומכת בעולם שעזרו לי בכל דבר והסירו ממני את כל החששות". 

איך התגובות?

"כולם מחמיאים לי כי ממש רזיתי וברוך השם אני לא נראה חולה כמו לא מעט אנשים שירדו במשקל ונראים חולים. אני שומר על עצמי באותו משקל כבר שנה אחרי שהורדתי מעצמי את כל העודף משקל. הפרגונים מחזקים אותי וגורמים לי לתחושה מדהימה. אמשיך לעשות ספורט ולשמור על עצמי".

יצוין כי ניתוח מיני מעקף קיבה הוא הניתוח הנפוץ ביותר בארה"ב והוכח כי הירידה במשקל לאחריו נשמרת לאורך שנים רבות.

איך אתה שומר על המשקל היום?

"כיום אני אוכל חמש ארוחות ביום - ארוחות קטנות ומסודרות לפי היכולת שלי. מתחיל מחלבון, ממשיך לירקות ואז עובר לפחמימה. לא מחסיר מעצמי כלום, אוכל מה שבא לי בכל שעה ומתאמן פעמיים-שלוש בשבוע. בהתחלה נרשמתי לחדר כושר אבל זה שיעמם אותי ולאחרונה אני רץ מחוץ לבית, עושה גם משקולות  ואוכל מסודר. המוח של האיש השמן הסתדר למוח של בן אדם רגיל, כאשר לא הכל סובב סביב האוכל. בעבר כל דבר היה קודם כל אוכל ולשמחתי היום זה דבר שולי. אני עדיין אוהב לאכול אבל בצורה בריאה ומאוזנת".

 

 עם רעייתו מעיין (צילום: פרטי)

 

ישנם לא מעט אנשים שסובלים מעודף משקל והשמנה. מה אתה ממליץ להם לעשות?

"קודם כל לפנות לדיאטנית בריאטרית ולעבוד לפי הייעוץ שתעניק להם. מדובר בתהליך לא פשוט כי 70% מהאנשים החולים בהשמנה חולים גם במחלות מטבוליות, ובהן סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם, מחלות לב, שומנים בדם ועוד. לא בריא לחיות בצורה כזאת ואני ממליץ לכל מי שמשקלו גבוה לעשות את הניתוח. מבטיח להם שחייהם ישתנו מן הקצה אל הקצה".

מילה אחרונה לסיום. 

"אני מאחל לכל תושבי בית שמש והסביבה שנה טובה ומתוקה, שנה של בריאות, שנה של אושר ושנה של הגשמת חלומות. חג שמח, תושבים יקרים".