בדוח האחרון של מבקר המדינה, פורסמו נתונים קשים על אי מיצוי זכויות של הציבור המוחלש בישראל, מה שמותיר מאות מליוני שקלים שהיו אמורים להגיע לנזקקים- בקופות השונות כמו ביטוח לאומי, משרד השיכון ועוד. לשם דוגמה, רק 2% מהזכאים לסיוע בשכר דירה פנו לממש את זכאותם! 

בדוח המבקר, מובאת ביקורת על כך שאין שיטות והנחיות איך יוכלו העובדים הסוציאליים לסייע למטופליהם למצות את זכויותיהם, למרות ביקורות על משרד הרווחה בענין. 

עם זאת, בערים בהם יש "מרכזי עוצמה"- ביניהן בית שמש, ישנו דגש רב על מיצוי הזכויות של המטופל- אבל זאת רק למטופלים בתוך מרכזי העוצמה! 

אלפי המשפחות אשר מטופלות ע"י עו"ס משפחה, יתכן ואינן ערות לזכויותיהן! 

מהו מרכז עוצמה וכיצד הוא מסייע במיצוי זכויות?

תחת המרכז מופעלות - תוכנית "נושמים לרווחה" ו"מרכז עוצמה". התוכניות מיועדות לסייע למשפחות שעיקר הקושי איתו הן מתמודדות הינו מצוקה כלכלית, הדרה חברתית/תעסוקתית, קושי בשילוב בעבודה וקושי במיצוי זכויות. 

במרכז עוצמה, ישנה מנחה כלכלית מותאמת לציבור, ישנן קבוצות העצמה נפרדות לנשים ולגברים, וישנו סל מענים של עד 4000 ₪ לשנה למשפחה, לצורך קידום התוכנית הנבנית במרכז. 

בנושמים לרווחה, ישנן עו"ס וסומכת המלוות את המשפחה בצורה מקצועית ומקיפה מאוד, המסייעת במרבית תחומי החיים, וישנו סל מענים של עד 7000 ₪ לשנה למשפחה. 

מהכרות אישית של צוות המרכז ומשפחות רבות שלוו על ידו, תרומת המרכז למשפחות המלוות לא תסולא בפז! 

הסיוע של מרכז עוצמה ונושמים לרווחה הינו מוגבל לפרק זמן של עד שנתיים למשפחה, פרק זמן סביר ונאה להעמדת משפחה על רגליה, למיצוי זכויות מקיף ולשינוי תפיסתי בכל הנוגע להתנהלות כלכלית של המשפחה. 

בנוסף:  

בתקופת משבר הקורונה, חילקה המדינה דרך מחלקת הרווחה אלפי סלי מזון, ומאות של שוברי מזון למשפחות של חולים ומבודדים. 

סיוע ליתומים:

תחילת שנה... הלב של כולנו מייחל להצלחת הילדים במוסדות הלימוד. 

ישנם כאלו שאין ביכולתם לרכוש הצטיידות לילד, או להגשים לילד חלום ולרשום אותו לחוג, בו הוא יוכל לפתח את כשרונותיו.

במקרה ומדובר ביתומים, ניתן להעזר על ידי מחלקת הרווחה! 

ניתן להגיש בקשה דרך העו"ס, למענק נכבד של עד 5000 ₪ לשנה לילד יתום! 

"מענק לילדים יתומים לטובת העשרה תרבותית ופיתוח כישרונות" – הינו מענק המנוהל ע"י האפוטרופוס הכללי, ומי שצריך למלא את הבקשה יחד עם האם/האב הינו העו"ס. 

סיוע במקרים של ילדים/בוגרים מוגבלים שכלית:

ישנן משפחות המתמודדות עם ילדים המוגבלים שכלית, והחופש עבורם הינו התמודדות בלתי פוסקת, ללא רגע אחד של מנוחה! 

לשם כך, קיימים הנופשונים של משרד הרווחה, המעניקים עד 15 יום שהייה במקום מקצועי, בו "הכל כלול"- כלכלה, מענה רגשי ועוד. 

הנופשונים מתקיימים במסגרות עצמאיות, מסגרות דיור לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ובמסגרות יום בקהילה.  

כאשר מדובר בילד/ בוגר עם מוגבלות שכלית (ואובחן כסובל מפיגור שכלי), הוא זכאי לקבל סיוע של מטפל אישי/מסייע שיקומי בתוך הקהילה. במקרה של ילד- המטפל יסייע לילד בתחום החברתי/הלימודי/המשפחתי. במקרה של בוגר- כאשר המשפחה מתקשה בתפקוד עקב תשומת הזמן הרבה הנדרשת לטיפול בו, יקבע הצורך ע"י העו"ס המטפל במשפחה, לאחר ביקור בית, האם המשפחה זכאית לסיוע זה. הסיוע מוגבל לתקרה של 30 שעות בחודש, ועד חצי שנה. 

מאמר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ובכל מקרה ועניין יש לפנות לייעוץ מקצועי פרטני.