(צילום: מערך ההסברה של קק"ל)

 

דני כהן (54), שנולד וגדל בבית שמש, החל לעבוד בקרן קיימת לישראל לפני כשלושים שנה עוד לפני היציאה לטיול הגדול, בתור מדריך. תוך זמן קצר התאהב בעשייה והמשיך את דרכם של אביו וסבו, שגם עבדו בארגון. אל הטיול הגדול והמיוחל הוא יצא רק אחרי כמה שנים טובות בהן כבר היה נשוי ואב לשלושה ילדים. 

כהן הוא דור שלישי לעובדי קק"ל, סבו עבד בקק"ל בשנות החמישים בייעור באזור בית שמש ואביו עבד בהכשרת קרקעות, ועד היום הוא זוכר איך אביו היה נוסע מראשון עד שישי להכשיר את הקרקעות, מימית לסיני.

כיום הוא עצמו מנהל מחלקת ארגון ותחזוקה של מחוז מרכז בקק"ל. תחת פיקודו מנוהלת המנסרה של קק"ל, המקום בו מייצרים את פריטי קק"ל שנמצאים בתוך היער: הספסלים, השולחנות, משחקי הילדים ועוד. המנסרה הוקמה בשנות החמישים, ועד היום תהליכי ייצור ושימור מוצרי קק"ל נערכים בה. כמו כן, כהן נמצא גם בשטחי קק"ל לביצוע ביקורות על הרהיטים שמפוזרים במרחבים השונים. 

בראיון עמו הוא מספר כי כל התקלות מגיעות אליו: ביוב, אינסטלציה, שברים בריהוט והנושא הכאוב ביותר הונדליזם ביער. "אנחנו כל הזמן מנסים להשתכלל ולייצר ריהוט חוץ מיוחד שמתאים לחום קור ולתופעות טבע, אך לצערנו הריהוט לא עומד בפני בני אדם, וב-15 שנה האחרונות הושחתו לפחות 4000 ספסלים", טוען כהן. 

 

(צילום: מערך ההסברה של קק"ל)

 

תאר לנו את עבודתך ואת סדר היום שלך.

"אני משמש כמנהל מחלקת ארגון ותחזוקה במרחב מרכז, מיוקנעם בצפון ועד אזור הבקעה בדרום. המחלקה שלי מונה 25 עובדים ואני מעניק שירות לכלל האזורים במרחב בנושא בינוי, תחזוקה ושילוט. בתחום אחריותי נמצאים גם כל החניונים ובדיקת מתקני משחק וכושר המחויבים על פי חוק בבדיקה חודשית ושנתית. במהלך יום העבודה שלי אני דואג לתת שירות לכלל האוכלוסיה המבלה בחניוני קק״ל במרחב, מקיים פגישות במשרד, מבצע סיורים בשטח, עורך תכניות עבודה מסודרות ומעניק פתרונות בשטח". 

גם סבך וגם אביך עבדו בקק"ל. מה למדת מהם?

"אני בוגר בית הספר 'מקווה ישראל'. סיימתי את לימודיי במגמות מכניקה וחקלאות שסייעו לי להתקבל לעבודה בקק"ל. הערך המוסף כמובן הוא שסבי זכרו לברכה ואבי שיבדל לחיים ארוכים עבדו בקק"ל. לקחתי משניהם את אהבת ארץ ישראל ואהבת האדם באשר הוא ללא הבדל דת, מין או גזע. בראש העשייה שלי הנה חשיבות העובדים - להקשיב להם ולהיות מעורב גם בחייהם האישיים ואף לסייע להם בכל מה שניתן על מנת שיתקדמו ויצליחו".

מהו הסיפוק הגדול ביותר שלך מעבודתך?

"הסיפוק הגדול ביותר הוא העבודה בתחום השימור על הירוק במדינה. לראות את היערות פורחים ולראות איך המבקרים הרבים מבלים ונהנים מכל הפיתוח שלנו.  דבר נוסף שגורם לי לסיפוק הוא החיבור העצום שיש בין כלל העובדים בארגון. כולנו כאן כמו משפחה אחת גדולה". 

ספר לנו על פעילותך ועשייתך בעירנו.

"בתקופות בהן התקיימו הבחירות לראשות העיר, הייתי פעיל חברתי ועבדתי בצורה מאוד אינטסיבית. היה לי חשוב מאוד לשמור על צביון העיר כעיר שיש בה מכלל המגזרים. במיוחד ניסיתי שהצעירים לא יעזבו את העיר, אך לצערי זה לא קרה ולא מעט עזבו. היום יש לנו ראשת עיר מהציונות הדתית ואני מקווה שהיא תשמור על העיר ותצליח להביא לכאן צעירים חדשים. אני מאוד אוהב את העיר והיא מאוד חשובה לי. תמיד במפגשים בהם אני נמצא, אני מעלה לדיון את נושא שיפור תרבות ופנאי".

מהו המסר שלך לדור הצעיר של עובדי קק"ל?

"המסר שלי מחולק לחמישה דברים עיקריים - אחדות, עשייה, חברה, מסורת וחדשנות. חשוב לעשות דברים ביחד, להכיר ולדעת את העבר כדי שהעתיד תמיד יהיה טוב יותר".

מהן השאיפות שלך?

"אני כבר 30 שנה עובד בקק"ל ובעוד 5 שנים אצא לפנסיה. אני איש של טבע ובטוח שאמשיך לטייל בארץ ובעולם וליהנות מכל מה שיש לנו בטבע, אשקיע במשפחה היקרה ואדע להעסיק את עצמי בצורה המהנה ביותר". 

מילה אחרונה לתושבי בית שמש והסביבה.

"יש משהו שאי אפשר לקחת מבית שמש - החום, הנתינה והמשפחתיות שיש כאן. אנחנו ממוקמים מבחינה גאוגרפית במקום הכי יפה והכי טוב בארץ, לכן אנחנו צריכים לשמור על העיר שלנו. מאחל שנדע לשמור על אחדות, נאהב זה את זה ונכבד כל אדם באשר הוא".