צילום: PIXABAY

לשמחתנו הרבה, בית שמש משופעת בצמחייה ועצים מסוגים שונים, ומעבר לסביבה הטבעית שמקיפה את העיר, ניתן להבחין בריאות ירוקות וגינות מוריקות גם במרחבים הציבוריים וגם בבתים פרטיים וחצרות בניינים משותפים.

חלק בלתי נפרד משיפור הנוף ותחזוקת הצמחייה נוגע לתחזוקה וטיפוח עצים, עניינים שבאים לידי ביטוי בגיזום וכריתה.

בניגוד למה שמקובל לחשוב, מדובר בפעולות שיכולות להתברר כמעט מורכבות, שלא כל אחד יכול לבצע ושלא תמיד מותר בכלל לעשות אותן.

מי שאינו עובד לפי ההנחיות, עלול להוביל לנזקים לעצים במקרה הרע ולהסתבכות פלילית ותשלום קנסות במקרה הגרוע.

לפניכם כל מה שצריך לדעת על גיזום וכריתת עצים בבית שמש במדריך המקיף שנכתב בשיתוף חברת 'גיזום פלוס'.

ההבדל שבין גיזום וכריתת עצים

הדבר הראשון שצריך להבין הוא שקיים הבדל מהותי בין גיזום וכריתת עץ. מעבר לכך שבמהלך גיזום אנו חותכים את הענפים ההיקפיים ומעצבים את העץ, ושבכריתת עצים משמידים את העץ ומסירים אותו, יש התייחסות שונה בחוק לשני התהליכים האלה.

בעוד שגיזום עצים הוא תהליך פשוט שניתן לבצע באופן מידי, כריתת עץ היא דבר הרבה יותר מורכב, עד כדי כך שכלל אסור לבצע אותה. מי שבכל זאת בוחר לכרות עץ מסתכן בקנסות כבדים ואפילו רישום פלילי.

יחד עם זאת אם מדובר במקרה מוצדק של עץ חולה או כזה שמפריע ומסכן את הסביבה ובמקרים שגיזום לא יועיל, יש אפשרות לקבל אישור מיוחד.

כפי שניתן לקרוא בהרחבה במדריך לכריתת עצים בבית שמש, כדי לכרות עץ כזה או אחר, חובה לפנות אל פקיד היערות הממונה על אזור בית שמש.

הפנייה נעשית באמצעות מילוי טופס, תשלום אגרה של כמה עשרות שקלים והמתנה של עד שבועיים לביקור של פקיד היערות בכתובת שמולאה.

מטרת הביקור היא לבחון את הבקשה ולקבוע אם היא מוצדקת וניתן לכרות את העץ.

מעבר להבדל המהותי הזה, כריתת עצים נבדלת מגיזום גם בהיבט הביצועי. בעוד שכדי לגזום עץ חותכים ענפים היקפיים, בכריתת עץ מתחילים בגיזום וממשיכים לחיתוך של ענפים מרכזיים והגזע.

מעבר לכך יש כמה טכניקות שונות לכריתת עצים שחשוב להכיר מפני שהן משפיעות על הנראות ועל המחיר שמשלמים.

בעוד שכריתת עצים רגילה משאירה את הגדם והשורשים באדמה, ניתן להזמין שירות מורחב שבמסגרתו עוקרים את העץ מן השורש באמצעות כרסום השורשים שלו, ומשאירים את האזור נקי ובלי זכר לעץ.

דגשים לגיזום עצים בבית שמש

אף על פי שגיזום עצים נחשב לפעולה פשוטה וזולה יותר מכריתת עצים, חשוב לתת את הדגש לביצוע נכון ובטוח.

מבחינה מקצועית, המטרה של גיזום עצים היא לשלוט בצימוח שלהם, למנוע לכלוך ולהגביר את חדירת האור. כמובן שכל הפעולה צריכה להיעשות בזהירות מרבית כדי לא לפגוע בעץ, תוך מתן דגש לעיתוי הגיזום ואופן הביצוע.

צריך לקחת בחשבון שישנם סיכונים נוספים שקשורים בפעולות שנעשות כמו טיפוס, שימוש במנוף, הפעלת מסורים וענפים כבדים שנופלים ארצה.

לאור זאת חשוב לגזום עצים רק עם גוזם מוסמך שמכיר את הדרך הטובה ביותר לעשות את זה, מודע לסיכונים ועובד במסגרת ביטוח מתאים.

דגשים לכריתת עצים בבית שמש

כריתת עצים היא פעולה שונה בתכלית, שיכולה להיות ממושכת לאור הצורך בהוצאת אישורים והעבודה המעט יותר מורכבת.

מעבר לנושאים הבטיחותיים, חשוב לוודא שאתם מזמינים כורת עצים מקצועי שמוסמך לכך על פי החוק.

גם כאן חשוב (אולי אפילו יותר) לעבוד עם מי שיש לו אישורים וביטוח מתאימים, וכפי שציינו, צריך להבין אם אתם רוצים לכרות את העץ מן השורש או להסתפק בחיתוך הגזע בנקודה הסמוכה ביותר לקרקע.

כך תבחרו גוזם או כורת עצים בבית שמש

יש הרבה אנשים שמציעים שירותי גיזום וכריתת עצים בבית שמש אך כפי שבוודאי נוכחתם לדעת מקריאת הכתבה, מדובר בפעולות מסוכנות שדורשות ידע והיערכות מתאימה.

לכן חשוב לעבוד רק עם כורת/גוזם עצים מקצועי שיש לו תעודה שמעידה על כך. בקשו לראות את התעודה כדי לוודא את נכונות הנתונים שנמסרים לכם.

מעבר לזה צריך להתייחס לנקודות נוספות שיעלו את הסיכוי לקבל הצעת מחיר זולה ושירות טוב יותר.

  1. הזמינו בעל מקצוע עם ביטוח – נכון שצריך להזמין בעל מקצוע אך למרבה ההפתעה, לא לכל בעל מקצוע יהיה ביטוח מתאים. זכרו שמעבר לסכנות לגוזם או הכורת, יכול להיגרם נזק גם כתוצאה מהפעלת המנוף או נפילת הענפים. מעבר לפיצוי בעת הצורך, הביטוח מראה שלפניכם אדם מקצוען שדואג לפרטים.
  2. בדקו שיש לו את האמצעים להתמודד עם האתגר – גיזום או כריתת עצים יכולים להיעשות באמצעות טיפוס או מנוף סל, ולעתים צריך גם לפנות את הגזם. מעבר לכך אין להשוות כריתת עץ לכריתת מספר עצים ויש לוודא שבעל המקצוע ערוך לכך.
  3. העדיפו כורת/גוזם עצים בבית שמש – בהיעדר נסיעות ארוכות אל העץ, בעל מקצוע מקומי יכול לגבות מחיר אטרקטיבי יותר.
  4. השוו מספר הצעות מחיר – השוואת מספר הצעות מחיר של גוזמים וכורתים מומלצים יכולה להוריד את המחיר בעשרות אחוזים.
  5. בדקו מי מפנה את הגזם וכיצד – נסו להיעזר בימי הפינוי של עיריית בית שמש שבמסגרתם אתם יכולים לפנות את הגזם בחינם.
  6. חתמו על הסכם - עם כל בעל מקצוע מומלץ לחתום על הסכם שמסדיר את השירות ואת התשלום

* האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי ומערכת "שמשנט" אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מטעם "שמשנט" לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.