כאשר אדם עבר אירוע נזיקי, גובה הפיצוי שאותו עתיד לקבל ייקבע בעיקר על פי אחוזי הנכות אשר הגורמים הרלוונטיים (יפורט בהמשך) יעריכו כי משקפים את מצבו.

גובה הנכות תלוי בניהול המשפטי של התיק, במשא ומתן המתנהל מול הגורמים הרלוונטיים וכמובן בנפגע עצמו ובעוצמת הפגיעה שנגרמה לו.

ומכאן, כל אדם אשר חווה תאונת דרכים או אירוע חבלתי ונגרם לו נזק רפואי, כדאי שיקרא מאמר זה.

נתחיל מהסבר המונח "נכות". בהמון מקרים מעלה בנו מחשבה כי מדובר באדם היושב על כיסא גלגלים ועוד מספר מקרי קיצון כאלו ואחרים. עם זאת, בנוסף למקרי קיצון אלו, נכות יכולה להיקבע גם מפגיעות פחות מרחיקות לכת.

אם כך, בגין מה ניתן לקבל נכות?

ראשית, נכות ברוב המקרים לא תיקבע לאדם בשל תחושת "כאב". נכות תקבע, במידה ואותו נפגע נותר סובל ממגבלות תנועה ולהגבלות אלו, השלכה ישירה הן על תפקודו בעבודה והן על תפקודו בחייו הפרטיים. 

מה יכול להיכנס בגדר מגבלת תנועה?

חוסר יכולת לבצע פעילות גופנית, ישיבה ממושכת, עמידה ממושכת, נשיאת משקלים, שינה רציפה, מעבר לעבודה במשרה חלקית, חוסר יכולת לעבוד כלל ועוד המון מגבלות נוספות.

כמו כן, נכות יכולה להיקבע בשל צלקת מכערת ומעוותת אשר פוגעת בדימויו העצמי של הנפגע או הותירה חוסר תחושה במקום הפגיעה, בעלת רגישות/ עקצוץ/ גירוד וכן הלאה.

בנוסף, נכות יכולה להיקבע כתוצאה מפגיעה נפשית, אשר ברוב המקרים תוגדר בשפה הרפואית PTSD – הפרעת דחק פוסט טראומתית.

כמובן יש תחומי נכויות רבים נוספים: נוירולוגיה, רפואה פנימית, אורולוגיה ועוד.

אילו גורמים יכולים לקבוע אחוזי נכות?

1. המוסד לביטוח לאומי: 

- ככל ונפגע עבר תאונה שהיא תאונת עבודה, הוא זכאי לפנות למוסד לביטוח לאומי וזאת במטרה לקבל נכות בגין אותה פגיעה שנגרמה לו. כמובן, שרק לפי אחוזי הנכות ייקבע הפיצוי שיקבל הנפגע. 

יש לציין כי לא כל נכות מזכה בפיצוי, ולכן יש לבחון מה גובה הנכות שנקבעה.

- ככל והנפגע עומד בקריטריונים מסוימים, הוא יכול לפנות לביטוח לאומי לקבלת נכות כללית ובמקרה כזה, אין הכרח שהפגיעה תיווצר כתוצאה מתאונת עבודה.

2. מומחה רפואי מטעם בית משפט:

- כאשר הוגשה תביעה לבית משפט בגין אותו נזק גוף אשר נגרם לנפגע, ימונה מומחה רפואי מטעם בית משפט אשר יבדוק את הנפגע ויקבע אחוזי נכות לפיהם יוערך הפיצוי. 

- ישנן דרכים נוספות אשר ניתן יהיה לקבוע אחוזי נכות, לרבות הסכמה על נכויות בהליך משא ומתן, ומינוי מומחה מוסכם.

על אילו נתונים מסתמכים אותם הגורמים, בבואם לקבוע אחוזי נכות?

א. חומר רפואי קודם – תבוצע בדיקה אם לאותו נפגע קיימת היסטוריה רפואית בגין אותה פגיעה שטוען לה.

ב. חומר רפואי מיום התאונה ואילך.

ג. בדיקה קלינית המבוצעת על ידי אותו גורם רפואי העתיד לקבוע את נכותו של הנפגע.

לכן, כדי להגיע לנכות המקסימאלית אשר משקפת את המצב הרפואי, יש לעבור מספר שלבים בדרך אשר בחסרונם, ככל הנראה, לא נצליח להגיע לנכות המשקפת את המצב הרפואי כפי שהוא באמת. 

יש לקחת בחשבון, שלעיתים אין אנו מודעים לשלבים אלו ובהתנהלות לקויה, אנו מונעים מעצמנו את קבלת הפיצוי שלו אנו זכאים בגין האירוע הטראומתי שעברנו. 

להמחשת הנזק אשר יכול להיגרם ככל ולא נדע כיצד לפעול על מנת למקסם זכויותינו, תוצג בפניכם השתלשלות אירועים אשר התרחשה בתביעה של לקוח שניהלתי מטעם משרדנו:

1. בפנייה ראשונית של אותו נפגע בטרם לקיחת הייצוג של משרדנו, הוצע לנפגע פיצוי בסך 3,000 ₪.

2. במהלך ייצוגו של הלקוח, ביצענו את אותם שלבים חשובים לניהול נכון של ההליך וקביעת נכות רפואית, והוצעו מספר הצעות, כאשר ההצעה הסופית הייתה בסך 226,455 ₪. פי 75 מההצעה הראשונית!

לכן חשוב לוודא, כי אתם דואגים לבצע את כל השלבים בזה אחר זה, עד ההגעה לגורם הרפואי שעתיד לקבוע איזו נכות משקפת את הפגיעה שנגרמה לכם. 

אבי שינדלר משרד עורכי דין – סניף בית שמש

כתובת: קניון נעימי - דרך יצחק רבין 2

כניסה A קומה 3 בית שמש

טלפון02-5661219 :

פקס: 02-5716554

מייל: adv15@aschindler.com 

ירושלים-סניף ראשי

רחוב שמואל הנגיד 1 קומה 1 

טל: 02-6232312

פקס: 02-6244001

office@aschindler.com

בתמונה עו"ד סתיו ברנד.