בשבוע שעבר בוצע הליך כירורגי מורכב ומתקדם בלוסי, כלבה מבוגרת שנמצאה לה מסה חשודה לאחר הדמיית בית החזה וזו התבררה כגידול סרטני באונת הריאה.

ניתוח שכזה כרוך בסיכון רב לחיי הכלבה עקב משך ההרדמה הארוכה ומלווה בהליך החלמה ארוך, אבל הקידמה שכה עוזרת לבני האדם גם עוזרת לחיות המחמד שלנו. תחום ניתוחי בעלי החיים עושה צעדי ענק ועתה ניתן לסייע לבעלי החיים גם בעזרת הליכים ניתוחיים של כירורגיה זעיר פולשנית (לפרוסקופיה).

הוצאת הגידול מבית החזה של לוסי התבצע בניתוח הנקרא טורקוסקופיה והוא מבוצע דרך שלושה חתכים קטנים בגודל של 5 מ"מ עד 10 מ"מ, דרכם מחדירים את הכלים הכירורגיים הייעודיים דרך 'תעלת עבודה' ובעצם נמנעים מפיסוק צלעות וחתך גדול וכואב על מנת להגיע לאונת הריאה.

בסיוע המצלמה, שמוחדרת דרך אחד החתכים, ניתן לראות את כל חלל בית החזה בהגדלה ובצורה ברורה ולבצע את הניתוח בצורה מדויקת תוך מזעור הפגיעה ברקמות הריאות הסמוכות לגידול והימנעות מהפעלת כוחות מתיחה וגזירה לרקמות השרירים הבין צלעיים, ובכך לצמצם גם את הכאבים הנלווים לניתוח ולאפשר התאוששות וחזרה מהירה יותר לפעילות.

שעתיים אחרי הניתוח, לוסי כבר יצאה לטיול ראשון ולאחר יומיים של אשפוז והשגחה לוסי חזרה לביתה. פרוצדורה שבדרך כלל נמשכת שעות ארוכות בחדר הניתוח, החלמה של ימים רבים ואשפוז ממושך שהוא גורם מלחיץ לבעל החיים, קוצרה בזכות האפשרות לביצוע ניתוח לפרוסקופי.

לפרוסקופיה היא הליך כירורגי שברפואת האדם (רפואה הומנית) היא כבר דבר שבשגרה, אבל ברפואת בעלי חיים בארץ עדיין מדובר בהליך שעושה את צעדיו הראשונים בארץ.  גם ברפואה הווטרינרית ניתוחים אלו הופכים את הניתוחים המרוכבים ליותר בטוחים, עם החלמה קצרה יותר וכוללים פחות סיכוני משנה כירורגיים. מה שטוב להולכים על שתיים מתברר כטוב לא פחות גם להולכים על ארבע.

'וט חולים' - המרכז לרפואה וטרינרית בקרית ענבים הוא בין המרכזים הווטרינריים הבודדים בארץ המציעים אפשרות זו  ושני הרופאים הווטרינרים המבצעים את הניתוחים האלו בסיוע צוות חדרי הניתוח ב'וט-חולים' הם ד"ר גורן חובניץ וד"ר ליאור אלטבט. השיטה מיושמת במגוון רחב של ניתוחים שהיו עד כה מתבצעים רק בדרכים הכירורגיות הרגילות ועתה נפתחה אפשרות של ניתוחים עם החלמה מהירה יותר ופחות תפרים ופתיחת בית החזה כולו או חללים אחרים - עם כל הסכנות הכרוכות בכך.

בין השאר מבוצעים גם ניתוחי שגרה כעיקור, הסרת גידולים מסוימים, ניתוחים לשקיפות הבטן או בית החזה וביופסיות מאיברים שונים. כמו כן, מאפשרת שיטה חדשנית זו גם ניתוחים מניעתיים כמו קיבוע קיבה על מנת למנוע היפוך קיבה (מצב מסכן חיים הנפוץ בכלבים מגזעים גדולים וענקיים).