משה שטרית סגן ומ"מ רה"ע:

"כתופעה, מעניין לראות את תהליך ההתפתחות וההבנה בקרב תושבי העיר שרוצים להישאר לגור בבית שמש ומשול בעיניי לרכבת הרים.."

"הובלתי מהלך להחליף את שמות הרחובות מחודשי השנה על שם דמויות הרואיות מההיסטוריה של מדינת ישראל כמו: אוריאל ואלירז פרץ ז"ל - שני בניה של מרים פרץ שתיבדל"א שנהרגו במלחמות ישראל"

רעיון הקמת שכונת נווה שמיר עבור הציבור הכללי והדתי"ל נולד לפני כמה שנים מתוך צורך והבנה לספק אלטרנטיבה בדיור עבור זוגות צעירים שימשיכו לגור בעיר ובכדי לאזן את עתודות הבנייה בעיר. כעובדה, הציבור החרדי נהנה משכונות חדשות שנבנו כמו שכונות רמב"ש ג ו- ד' שהאחרונה מצויה בעיצומו של תהליך בניה מואץ.

שלום אדרי, יו"ר סיעת הליכוד ומשה שטרית סגן ומ"מ רה"ע, הובילו בקדנציה הקודמת את מהלך בניית שכונת נווה שמיר,  הם תיעלו את כל האנרגיות והמשאבים ולחצו בלשון המעטה על שרי הממשלה הרלוונטיים לבנות שכונה חדשה וקיימו אינספור פגישות בכדי לקדם את המהלך. לצד זה, נשמעו קולות רקע ופעולות מנע ע"י קבוצות וחלק מהמנהיגים הרוחניים החרדיים לשנות את אופי השכונה לשכונה חרדית נוספת. במקביל, היו מי שאמרו כי כוחות השוק הם שיכריעו את סוגיית אכלוס השכונה. מאבקים רבים התנהלו ועדיין, סביב שאלה זו אולם, ניתן לומר שהכיוון ברור וצביון השכונה הוא כללי אליו מכוונת הנהגת העיר והעומדת בראשה. 

משה שטרית, סגן ומ"מ רה"ע: "באמצע הקדנציה הקודמת סיעת הליכוד נכנסה לקואליציית אבוטבול וכחלק מההסכם וההבנות בין הצדדים היה בניית שכונת נווה שמיר ברמב"ש ה' עבור הציבור הכללי והדתי"ל. 

המאבקים סוקרו בהרחבה, דיסאינפורמציה הייתה חלק משמעותי מהתהליך הארוך שהובלנו ועם כל זאת, אני שמח שלאחר המהפך בבחירות רה"ע עליזה בלוך ביחד עם נציגי הליכוד והבית היהודי אנו מאיצים את עידוד האוכלוסייה הכללית לרכוש דירות בנווה שמיר.

רק השבוע יצאתי לסיור עם שמעון גולדברג הממונה על ההנדסה באתרים המיועדים לבניית מרכז קהילתי, קאנטרי ואולם ספורט בשכונה אשר יבטיחו איכות חיים גבוהה לתושבי השכונה."

יאמר לזכות רה"ע ושני סגניה כי בכוחות משותפים הם מובילים מהלכים בכדי לעודד זוגות צעירים מבית שמש ומחוצה לה כולל קהילות מחו"ל שירכשו דירות בשכונה המתהווה. 

לשאלה כיצד ובאיזה אופן מגייסים מתעניינים ורוכשים פוטנציאליים מבית ומחוץ ענה שטרית:

"אנחנו עובדים קשה בכדי שהשכונה תאוכלס, בסיורים שמתקיימים בשכונה בעיקר בימי שישי ובמפגשי ZOOM  בקבוצות שונות. לצד הקשר עם צה"ל, כוחות הביטחון, המשטרה וקהילות בחו"ל. זוגות רבים מתעניינים ברכישת דירה בשוק החופשי ואני ער לעובדה כי רמת ההתעניינות מתעצמת למעגלים רחבים, עניין מעודד לכשעצמו.

בתחום אחריותי על הספורט ותרבות הפנאי אני שם דגש ובסדר עדיפות עליון כי בשכונה יוקמו המתקנים אותם מניתי. בתחילת השבוע סיירתי עם שמעון גולדברג הממונה על התכנון והבניה ועם עמית קדמון, מנכ"ל המרכזים הקהילתיים (מתנסים)  באתרים בהם יוקמו המרכזים הקהילתיים של נווה שמיר ורמב"ש ד'. גולדברג קיבל מאתנו את האפיונים הנדרשים עבור המרכזים בכדי לתכנן ולהוציא אותם אל הפועל בדחיפות. אם לא יהיו תקלות בלתי צפויות, תוך זמן קצר ממועד האכלוס של קבוצת הזוכים השנייה  בנווה שמיר, יוכלו התושבים החדשים ליהנות ממתנ"ס פעיל ומרווח לצד קאנטרי, אולם ספורט ותשתיות הפנאי והתרבות הנוספים להם אנו דואגים בשכונה החדשה.  

בנוסף, הובלתי מהלך להחליף את שמות הרחובות מחודשי השנה על שם דמויות הרואיות מההיסטוריה של מדינת ישראל כמו: אוריאל ואלירז פרץ ז"ל - שני בניה של מרים פרץ שתיבדל"א שנהרגו במלחמות ישראל, חנה סנש, אהרון (ג'ימי) שמי שהיה מפקד פלוגה בפלמ"ח ובצה"ל ונהרג במלחמת העצמאות ועוד. זו הזדמנות להוקיר את אותם גיבורים שכן עם שאינו מוקיר את עברו העתיד שלו מוטל בספק. אמנם זה מהלך סמנטי אך יש לו משמעות גדולה לעתיד הקרוב והרחוק."

לאור ההיסטורית המאבקים בעניין ייעוד שכונת נווה שמיר לציבור הכללי, אי הוודאות והתנגדות גורמים בציבור החרדי לאכלוס השכונה עבור הציבור הכללי, 

האם יש אינדיקציה שהכיוון הוא אכן יהיה כזה?

"יש קמפיין שמתנהל ברמת השטח ובפלטפורמות השונות, אותו מובילים אנשים שיש להם אג'נדה ברורה שבבית שמש יגורו חרדים בלבד! חרדים רבים ניגשו למכרז מחיר למשתכן בנווה שמיר וזכו, אין לי מושג מה הוביל אותם לגשת בזדון או בתמימות אולם, זה פחות רלוונטי נכון לרגע זה. בינתיים, נעשתה הצרחה  בכדי להעביר משכונה ד' החרדית לשכונה ה' לציבור הכללי בכדי לשמר את צביון השכונות. 

אין חזרה אחורה ואנחנו מאמינים שאחרי 30 שנה הכי מתבקש שתיבנה שכונה ולא רק עבור הציבור החרדי.

אנחנו מעודדים מהזכיות וגם מהרכישות בשוק החופשי, חשוב להדגיש שאנחנו לא מנהלים תחרות אנחנו פועלים לפי מתווה "חייה ותן לחיות" חלק מהאמונה לא באה להדיר אוכלוסיות אלא, לקדם את כולם. 

אישית, קשה לי לנהל או לקדם שיח עם מי שרוצה לנהל מלחמות מראש. בסה"כ יש פירות לעבודה המשותפת ופידבקים טובים מרמת השטח ואנחנו ממשיכים לעבוד על זה."

כיצד באופן אישי אתה משפיע על זוגות להתעניין ואולי לרכוש דירה בנווה שמיר?

"אני מקבל פניות טלפוניות מזוגות צעירים, חלקם מגיעים אליי למשרד, אני מסייע בידם במידע ומפנה אותם לגורמים הרלוונטיים ועל אף שמחירי הדירות גבוהים הביקוש גדול. כולנו כאחד משקיעים בנווה שמיר ורואים שיש פירות, עניין שמשנה את כל התמונה גם באווירה הכללית. שכונת נווה שמיר תבנה בסטנדרט גבוה וחשוב שהשכונה תצליח ותאוכלס בקהל היעד אליו אנחנו מכוונים. בעידן הקורונה לא ניתן לקיים כנסים גדולים לכן, השיווק מתקיים בפגישות ZOOM  ייעודיות לקבוצות וסיורים בשטח, אנחנו צופים שחלק גדול מהעולים החדשים ייקלטו בנווה שמיר."

נתקלת במקרה מרגש בהקשר שכונת נווה שמיר?

"אין דרמה גדולה סוחטת דמעות (ענה בצחוק מתגלגל א.ב.ע) אולם, זכור לי מקרה ספציפי של תושב מהעיר הוותיקה שזכה במחיר למשתכן ממש בתחילת התהליך וביטל את הזכייה מאחר ושמע כי השכונה תאוכלס בחרדים. שיחה וחילופי דברים קשים התקיימו בינינו ניסיתי להבהיר לו שהוא עשה טעות וחבל שכך. ולפני כמה שבועות הוא התקשר אליי ואמר שהתקיימה הגרלה קטנה (מעת לעת מתקיימות הגרלות קטנות) אליה ניגש והוא שוב זכה. כתופעה, מעניין לראות את תהליך ההתפתחות וההבנה בקרב תושבי העיר שרוצים להישאר לגור בבית שמש ומשול בעיניי לרכבת הרים.."

למה לרכוש דירה בנווה שמיר?

"שאלה מצוינת. עם ההתפתחות הדמוגרפית של העיר בית שמש ועתודות הבנייה, חשוב לשמור על איזונים ועל הטרוגניות ככלל ובפרט כאשר מדובר באוכלוסיות.

בבית שמש נבנו בשנים האחרונות שכונות עבור ציבור אחד ושכונת נווה שמיר היא האלטרנטיבה עבור האוכלוסייה האחרת - כללית. אנחנו עדים למאבקים שמתנהלים חדשות לבקרים וביחד אנו מנסים לערוך סדר בו מרקם החיים המשותף יכבד את כלל התושבים ולא בגדר חלום אוטופי - הלכה למעשה! 

שכונת נווה שמיר סמוכה לשכונת רמב"ש ד' - שתי שכונות שונות בהגדרה, באורחות החיים ובשוני אופי הבנייה. אין ספק, שזה המבחן הגדול ביותר של העיר בית שמש ואני מייחל שנעמוד בו.

האחריות שלנו כמנהלי העיר גדולה אולם, היא יכולה להתממש בתנאי אחד ברור אם נצליח בכוחות משותפים של תושבי העיר מהציבור הכללי והדתי"ל בנוסף, לאוכלוסיות דומות מבחוץ לאכלס את השכונה."

משהו שלא יודעים על משה שטרית?

"אני הגיתי את שם שכונת רמב"ש ה' לנווה שמיר, ע"ש רוה"מ יצחק שמיר, אחד המנהיגים הכי מוערכים (בעיניי) בכל הזמנים." 

בואו לגור בנווה שמיר - מוזמנים לעקוב אחר הפרסומים.

שבת שלום ומבורך!