ישראל שפיז:

"אני איש בית שמש שמתקן את הטלפון אצל אבי בובות, קונה נעליים אצל נעים ואוכל בורקס ציון."

"אני מכיר חבר'ה טובים שרכשו בנווה שמיר והם לא מהפרויקט שלי. אנשים רבים מתעניינים ורוצים לרכוש שם דירה, צעירים רבים מחכים לחתום חוזים עניין שמעט מתעכב מאחר והפרויקטים שלהם עדיין לא החלו."

היה לי ברור שאם אגש למחיר למשתכן זה יהיה רק בבית שמש, זכיתי במקומות אחרים ויכולתי להשתתף בשכונת כרמי גת בקרית גת ולא ניגשתי. לא במקרה קנינו בבית שמש כי אכפת לנו שנווה שמיר תאוכלס בציבור כללי לכן התאמצנו להיות חלק.

ישראל ואתי שפיז, רכשו דירה 'במחיר למשתכן' בשכונת רמב"ש ה' - נווה שמיר, בית שמש שכונה ייעודית לציבור הדתי"ל –כללי.   

ישראל שפיז, 40, נולד באזרבייג'ן ועלה עם משפחתו היישר לבית שמש בגיל 10. נשוי לאתי ואב לשני ילדים, עובד כמנהל מכירות בחברת פרזול. שפיז, פעיל חברתי מעורב, לקח חלק במאבקים ובמערכות בחירות ונלחם על בית שמש.

מדוע קניתם בית בנווה שמיר?

"לא התכוונו לרכוש בית לאור יוקר הדירות והתנאים המגבילים במחירי המשכנתאות ובכל זאת,  בשנת 2017 ניגשנו וזכינו במכרז 'במחיר למשתכן'. ניתנה לנו ההזדמנות לתת מקדמה של 10% משווי הדירה ולקבל 90% משכנתא, אחרת בחיים לא היינו יכולים לרכוש דירה בוודאי לא מהקבלן. אני מכיר 6 זוגות נוספים משכונת הרמב"ם שם גדלתי שרכשו דירה בנווה שמיר, חבר'ה צעירים שכמעט ויתרו על החלום ועם הזכייה במחיר למשתכן, הסיפור השתנה לגמרי. בבניין שרכשנו יש 16 דירות מתוכם 6 נרכשו 1 מהם הוא חרדי. היה לי ברור שאם אגש למחיר למשתכן זה יהיה רק בבית שמש, זכיתי במקומות אחרים ויכולתי להשתתף בשכונת כרמי גת בקרית גת ולא ניגשתי. לא במקרה קנינו בבית שמש כי אכפת לנו שנווה שמיר תאוכלס בציבור כללי לכן התאמצנו להיות חלק. אני מושקע אלפי שעות ב- 'לא מוותרים על בית שמש" זה רק התבקש שנקנה דירה בבית שמש.

כיצד התקבלה ההחלטה?

"נווה שמיר זו בית שמש. הייתה לי אפשרות לגשת למכרז ברמב"ש ד', חיכיתי שתבנה שכונה ייעודית  לציבור הכללי. אני אדם חילוני שמכבד את כולם. מעולם לא התרסתי בחילוניות שלי או עשיתי דווקא  לאף אדם או בשום סיטואציה, אני לא אעשה על האש בשבת או אעבור עם סיגריה לי ד בית כנסת. חשוב לכבד כל אדם באמונתו. נווה שמיר תהייה שכונה וכור היתוך של החברה, מי שרוצה לגור בגטאות זה כבר סיפור אחר."

כיצד אתה מתייחס לסקפטים  המאמינים ששכונת נווה שמיר תאוכלס בסוף התהליך בתושבים חרדים ותהפוך לשכונה נוספת עבור הציבור החרדי?

"לא יכול להתייחס אליהם. אני מכיר את הנישה שלי בפרויקט 'נמדר' 280 דירות מתוכם 50 רוכשים שהם חלק מהחברה הישראלית-כללית ביניהם דתיים לאומיים, גולנצ'יקים, צנחנים, אמריקאים ועוד. אני ממש לא חושב שהשכונה הולכת לכיוון התחרדות, על אף שכוחות השוק יקבעו. לדוגמא ברמב"ש ג' חילונים רבים רכשו דירות ולאחר זמן קצר מכרו אותן מתוך בחירה אישית שכנראה משקפת את אורחות חייהם. מי שאוהב את בית שמש ורוצה להמשיך לגור בה לא צריך לחפש אלטרנטיבת מגורים מחוץ לבית שמש. אם כל אחד מאיתנו יתאמץ שכונת נווה שמיר תישאר ייעודית עבור הציבור הכללי."

אתה מכיר צעירים נוספים שרכשו דירות בנווה שמיר?

"אני מכיר חבר'ה טובים שרכשו בנווה שמיר והם לא מהפרויקט שלי. אנשים רבים מתעניינים ורוצים לרכוש שם דירה, צעירים רבים מחכים לחתום חוזים עניין שמעט מתעכב מאחר והפרויקטים שבחרו עדיין לא החלו. אסור לוותר על ההזדמנות אם זוכים במחיר למשתכן - היא לא תחזור על עצמה. לא מכיר עסקת נדל"ן שווה יותר תוך שנתיים הרווח על הדירה 350 אלף $, זה הרבה כסף. בפרויקט שלי סיימו את החניות והמחסנים, צפי אכלוס יולי 22."

השתתפתם בקמפיין ארצי של שכונת נווה שמיר ספר על החוויה

"חוויה? הצטלמנו תמונות יפות כי אנחנו אוהבים להצטלם, אבל לא שילמו לנו מספיק, חוזה הפרסום לא היה משהו.., אם הייתי מקבל שקל על כל אדם שפגש אותי ושאל כמה כסף קיבלתי על הקמפיין הייתי מכסה כבר חצי משכנתא.. (ענה בצחוק מתגלגל א.ב). 

לילדים זו הייתה חוויה אמתית, חברים מהכיתה שלחו להם הודעות בוואצאפ שראו אותם על שלטי ענק, ההורים במעון בו אשתי עובדת התייחסו לזה. בנוסף, הייתה התעניינות סביב הקמפיין נשאלתי שאלות ע"י תושבים שביקשו לדעת מה התהליך. לחלק מהאנשים יש בעיה עם העובדה שזו שכונה חדשה לגמרי והכל מתחיל מאפס, מניח שכאשר חלק מהדיירים יתאכלסו הם ירגישו שהם חיים באתר בניה כך זה כשמקימים שכונה חדשה אבל אין לי ספק, שזו תהייה שכונה ברמה גבוהה מאוד!"

מה בית שמש בעבורך?

"חממה! אני איש בית שמש שמתקן את הטלפון אצל אבי בובות, קונה נעליים אצל נעים ואוכל בורקס ציון. אם הייתה בריכה בבית שמש לא הייתי יוצא מהעיר בשבת. בית שמש היא עיר של אנשים טובים וחמים. יש בעיר צביון מיוחד שהוא רק שלנו וצריך לשמר עליו."

גאוות יחידה?

"בהחלט!! יש יותר יפה מבית שמש? נמצאת בין הרים מצד אחד, יער צרעה ונחל שורק מצד שני, בר גיורא וכל אזור ההר. יש פה מערות קמח, נטיפים, תאומים ובית גוברין. בשבתות מכל חלקי הארץ מגיעים לאזור בית שמש כי זה ה- מקום. 30 ד' מראשל"צ 25 ד' מתלפיות, 40 ד' מתל אביב. מה צריך לחפש בחוץ. ההורים של אשתי ושלי גרים בבית שמש, כל החברים שלי גרים פה, צריך להמשיך ולפתח את בית שמש ולא לוותר!"

מה הכי מאפיין את בית שמש?

"בית שמש היא סוג של משפחה מורחבת. כשהגעתי לגור בה בגיל 10 תוך שתי שניות הפכתי להיות אחד מ.. כשאני הולך למרכז לערוך קניות אני הולך לאנשים לא מותגים ולא חברות. ירקות ובשר אתה קונה אצל אנשים כי ככה זה בבית שמש. יש בה משהו אישי וחם שאין במקומות אחרים. אתה נכנס לקיוסק לקנות סיגריות המוכר מגיש לך אותם כי הוא יודע מה אתה מעשן. למרות שהעיר מחולקת ומופרדת, חלק מהתושבים גרים בעיר "משלהם" ברמב"ש א',ב' ו-ג', אפילו אירועי יום העצמאות מתקיימים בנפרד. להבדיל מהאנגלוסקסים שהם יותר מעורים ומחוברים. 

אולי אותם תושבים שחיים בנפרד הגדילו את מס' התושבים בבית שמש אבל הם לא באמת הגדילו את בית שמש."

ובכל זאת, איך אתה חווה את מגוון האוכלוסיות בעיר?

"נולדתי באזרבייג'ן, התחתנתי עם חצי עירקית וחצי פולניה, המשפחה האישית שלי היא דוגמה לכור היתוך של החברה הישראלית. יש לי חברים מכל האוכלוסיות קבוצות וואצאפ שאסור להתכתב בהם בשבת, קבוצות מהצבא, חברים מכל הצמתים. מרגיש הכי מבורך בעולם אם יהיה יותר טוב בסוף אשתגע.."

מה חסר לך בעיר?

"יש בבית שמש הכל חסר לי רק ים, אי אפשר ליצור ים אז שתהיה בריכה!! אני זוכר בשבתות היינו הולכים מרח' הרמב"ם ברגל עד לבריכה עם מגבת על הגב, אפילו לא חיללנו שבת באותם ימים.."

בפועל אתה משכנע צעירים לרכוש דירה בנווה שמיר?

"כן. אני כל הזמן עושה את זה. כל מי שפונה אליי ובכלל אני מדבר בעד קניית בית בנווה שמיר. באמת מתוך אידיאולוגיה כי אני מאמין בבית שמש וחושב שזו אחת המטרות החשובות ביותר."

המיקום היפה ביותר בעינייך בבית שמש?

"פארק התפוח".

מה אתה מאחל לעצמך?

"לחיות הרבה שנים ובכיף בשכונת נווה שמיר. הכי מאחל שלילדים שלי יהיה כל כך טוב בעיר שבטווח הארוך יישארו קרוב אלינו ולא יחפשו הרפתקאות מחוץ לעיר."

מי שמכיר אישית את שפיז הרוויח. איש מוכשר בתחומים רבים, מצחיק, חריף ואינטליגנטי . הצצה בדף הפייסבוק שלו מעידה על אישיות צבעונית ושנונה.  

חבריו הקרובים הם חלק מבית שמש היפה, צעירים שאוהבים ונלחמים על בית שמש בכל רגע נתון. אהבתי כאשר ציין את העובדה "שהוא מושקע שעות רבות ב-"לא מוותרים על בית שמש" שפיז שייך לקבוצת פעילים חברתיים שבכל רגע נתון יצטרף לכל מאבק צודק עבור בית שמש.  

ריאיון מעודד מזווית אישית על בית שמש, בעיקר שזהו צו השעה - לעודד צעירים להישאר ולהתגורר בבית שמש ולהצמיח את דור העתיד.

שבת שלום!

*כחלק מקמפיין נווה שמיר נראיין בהמשך זוגות צעירים שבחרו לרכוש דירה בשכונה, מוזמנים לעקוב יהיה מעניין...