כששואלים את ד''ר יהודית פלינט - גולובנציץ אודות עיסוקה בתחום הרפואה המשלימה, היא מגדירה את עצמה כ"הומאופתית קלאסית". יהודית עוסקת בטיפול הומאופתי מזה 15 שנה וחברה באגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית.  את השכלתה בתחום ההומאופתיה רכשה בביה''ס הישראלי להומאופתיה, שם השקיעה ארבע שנים אינטנסיביות מחייה. אך לאורך כל הראיון חשוב ליהודית לציין כי לימודים אלו הם רק התחלה של תהליך וכי למעשה הטיפול בהומאופתיה כרוך ב"לימוד אינסופי ומרתק". בהתאם לכך, עברה עוד ועוד השתלמויות אצל טובי ההומאופתים בארץ ובעולם. רגע לפני פרוץ משבר הקורונה נחתה ארצה אחרי עוד השתלמות בהודו, הנחשבת לאחת המעצמות בתחום ההומאופתיה.

אבל לא תמיד הייתה יהודית הומאופתית ובעברה עשתה חיל בקריירה אחרת, שנוגעת אף היא לתחום הרפואה. בשנותיה המוקדמות שימשה כמדענית בחקר הסרטן. היא עשתה דוקטורט בגנטיקה מולקולרית של הסרטן במכון ויצמן והמשיכה עוד מספר שנים של מחקר ולימודים באוניברסיטת תל אביב. אבל אז הגיע השינוי בעלילת חייה, כפי שהיא מספרת: "התחלתי להרגיש שקירות המעבדה סוגרות עליי, רציתי לטפל באנשים ולא לעסוק במבחנות ובעכברים. זה היה דווקא בעידן של פריצת דרך בתחום חקר הסרטן, אבל התחושה שלי היתה שזה לא מספיק ולא מספק אותי. לצערי גם היום לאחר חמש עשרה שנים נוספות של השקעה אינסופית של מיטב המדענים בעולם בסיוע תקציבים אדירים, עדיין מחלת הסרטן מהווה גורם מספר אחד בתחלואה ובתמותה. באותו פרק זמן גם חיפשתי פיתרון לאיזו בעיה רפואית ולא מצאתי, עד שהגעתי להומאופתיה וגיליתי עולם שלם. שלחתי אנשים להתנסות בטיפול הומאופתי והם היו מרוצים. אז כמו מדענית טובה התחלתי לחקור את הטיפול ההומאופתי, במטרה להבין טוב יותר במה הוא שונה מטיפול רפואי קונבנציונלי. נכנסתי יותר ויותר לעובי הקורה והגעתי להבנה הפילוסופית של מאחורי הקלעים: מהי מחלה ומהי הבראה אמיתית, כפי שלא הכרתי ולא חשבתי עד אותה עת". 

איזה שינוי ההומאופתיה עשתה אצלך באופן אישי בחיי היומיום?

"כמדענית הייתי שבויה בקונספציה שאם אתה לוקח תרופה נגד לחץ דם אז התרופה מרפאת אותך ולא שהיא הופכת אותך לאחר שנים של נטילה לחולה יותר. אבל התחלתי להבין שאם אתה חי לפי הדרך של בריאות נכונה ומגדל את הילדים שלך לפי הקונספט הזה, יש סיכוי הרבה יותר גדול שהם יגדלו להיות אנשים הרבה יותר בריאים! הבנתי שעדיף להשקיע בשיטה כזו שהיא מניעתית ואם תטפל באמצעותה במחלות היותר קלות בגיל צעיר תוכל למנוע מחלות קשות יותר בעתיד".

עבור המתחילים בינינו, מהו הטיפול בהומאופתיה?

"ראשית אתחיל במה הוא לא, כיוון שהמון אנשים מבלבלים בין טיפול נטורופתי להומאופתיה. נטורופתיה מטפלת בעזרת צמחי מרפא וויטמינים ותזונה נכונה, שגם הם מאד חשובים, אבל הומאופתיה זה משהו אחר. הומאופתיה היא שיטת ריפוי הוליסטית העוסקת בקשר של גוף-נפש באופן עמוק ביותר, הטיפול נעשה באמצעות תכשירים הומאופתיים שאנו מכנים בשם 'רמדי' והם אינם מוגדרים כתרופה. פירוש המילה 'רמדי' היא תיקון כאשר תפקידם הוא לתקן את הקלקול בבריאות. הרמדיס הן תמציות מדוללות מאד של חומרים טבעיים שונים (מינרלים, צמחים ובעלי חיים), כאשר לכל אחד מהתכשירים הללו יש מכלול מסוים של תמונת מחלה שאותה הוא מכסה ואת אותו מכלול יש צורך להתאים באופן הכי מדויק לתמונת הסימפטומים של המטופל המסוים שמגיע אליי לטיפול. וזהו בעצם פירוש המילה הומאופתיה שזה אומר: דומה בדומה מרפא".

תסבירי בשפה שמובנת לכולם:

"זאת אומרת שאם לדוגמא יגיעו אליי לטיפול שני אנשים עם מיגרנה, אשב עם כל אחד מהם שעה ארוכה כדי לברר איך באה לביטוי המיגרנה שלו, איפה מתחיל הכאב, כיצד ההתקף מתפתח, מה מקל, מה מחמיר, מתי זה התחיל, האם היה איזשהו גורם נפשי שקדם לתחילת הבעיה, האם יש נטייה גנטית במשפחה והאם יש דברים נוספים מהם הוא סובל. ורק לאחר שהבנתי את כל המכלול של אותו מטופל, אתאים את הרמדי ההומאופתית שהכי מתאימה לו. הסיכוי שהמטופל השני יקבל את אותו תכשיר הומאופתי למיגרנה שלו נמוך, כיוון שהטיפול ההומאופתי, כאמור, מותאם אישית אינדיבידואלית באופן מדויק".

את השיטה ההומאופתית פיתח לראשונה רופא גרמני בשם ד"ר סמואל האנמן לפני כ-250 שנה. לדברי יהודית היא מוכיחה את עצמה כאז גם היום במגוון רחב מאוד של בעיות בריאותיות ומחלות ברמה הפיזית, הנפשית והרגשית, במצבים אקוטיים וכרוניים וגם במגפות. אם הזכרנו מגפות, יהודית מספרת שבמהלך שלושת החודשים שבמהלכם הקורונה היתה בשיאה היא הייתה מגויסת כולי לסייע לחולי קורונה במצבים שונים, קלים כקשים. "הם התאוששו מהנגיף באופן שהפתיע גם אותי", היא מציינת.

אלו גילאים את פוגשת בקליניקה?

"אני מטפלת בכולם, ביומיום אני מטפלת בקשת רחבה של בעיות אצל תינוקות, ילדים ומבוגרים, כולל נשים בהריון. התכשירים ההומאופתיים מתאימים לכל הגילאים ולכל המצבים, ומה שלא פחות חשוב: ללא תופעות לוואי. הנה דוגמה לטיפול עם תוצאה חד משמעית: לפני כחצי שנה הגיע אליי ילד בן שלוש עם ירידה משמעותית בשמיעה, בשל נוזלים שהצטברו באוזניים. היה לו כבר תור לניתוח כפתורים שהיה אמור להתקיים כשלושה חודשים לאחר הביקור אצלי. אבל הוריו החליטו לנסות למנוע את הניתוח. ואכן כשהגיע מועד הניתוח הם התקשרו אליי בהתרגשות וסיפרו לי שהרופא אמר שאין כבר צורך בניתוח…"

יהודית עושה חלוקה בין הבעיות הרפואיות הנפוצות אצל מבוגרים לבין אלו הנפוצות אצל האוכלוסייה הצעירה: "אצל ילדים נפוצות בעיות של דלקות חוזרות מסוגים שונים, בעיות נשימה אסטמה ואלרגיות שונות, בעיות התפתחות שונות, אטופיק  דרמטיטיס בעור, יבלות ויראליות, בעיות קשב והתנהגות כולל בעיות רגשיות ועוד ועוד. ואילו אצל מבוגרים נפוצות בעיות אחרות, כמו מיגרנות, דלקות פרקים, בעיות נשימה עיכול חרדות דיכאון, בעיות פוריות, בעיות גיל מעבר בנשים ועוד".

האם ועד כמה טיפול הומאופתי עשוי לסייע גם במקרים של מחלות קשות ל''ע?

"יש מצבים שניתן לרפא לגמרי ללא צורך נוסף בתרופות ויש מצבים שהמחלה כבר עמוקה בצורה בלתי הפיכה. במקרים כאלו ניתן להקל ולעצור, למשל במחלות ניווניות או בסרטן ל"ע.

היכן את פוגשת את המטופלים?

"אני עובדת רוב הזמן בקליניקה שלי שעברה בשנה האחרונה לבית שמש, בשכונת רמה ג', אליה עברתי להתגורר לאחרונה. בנוסף, פעם בשבוע אני מקבלת מטופלים במרפאה לרפואה משלימה בבית החולים שיבא. אשמח תמיד לענות לכל הזקוקים לטיפול ולמעוניינים לשמוע עוד ולבדוק אם הטיפול המתאים להם".