ביום רביעי, ד' בסיוון, התקיים היריד השנתי לעבודות חקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה לבתי הספר היסודיים במחוז ירושלים. בכנס המחוזי הוצגו באופן מקוון דרך אפליקציה של 'מוזיאון וירטואלי' 12 עבודות מצטיינות מכל מחוז ירושלים, וביניהן עבודת החקר של נבחרת בית הספר 'אורות בנות'.

את בית-הספר 'אורות בנות' ייצגו התלמידות שקד סמואל, מעיין מלכיאל, אמונה פסקוויץ, תקווה סאבט ותהילה ארנברג מכיתה ו'2. עבודת החוקרות הצעירות הוצגה בכנס וירטואלי לפני קהל רב שכלל את המפמ"ר, ד"ר עופר מוקדי; מנהלת מרכז המורים הארצי למדע וטכנולוגיה, ד"ר מירי דרסלר, מפקחים, מנהלים, מורים, הורים ותלמידים.

הבנות חקרו את השאלה 'איזו משחת שיניים מומלצת לשמירה על בריאות השיניים?'. הלמידה נעשתה בדרך חדשנית בשיתוף פעולה פורה עם אולפנת אמי"ת 'נגה' – בברכתן של המנהלות הגב' איריס אליהו והגב' מרים קורן, בהכוונה של צוות המדעים ולמידה משותפת עם תלמידות כיתה ח'. קבוצת החקר הגיעה לביקור בחדר 'גוגיה' שבאולפנה ולמדה עם תלמידות כיתה ח' מושגים מדעיים הקשורים למחקר, כגון חומצה ובסיס, רמת חומציות, מסה ונפח ויחד תכננו את המשך המחקר.

הבנות הציגו לראשונה את המחקר ביריד האזורי שהתקיים בחודש אדר ב'אשכול פיס'  בית שמש, וכאמור משם העפילו ליריד המחוזי.

את נבחרת התלמידות ליוותה והנחתה רכזת המדעים הבית-ספרית, אורית שפיבק, שעמלה רבות בהדרכת הבנות ובחידוד התובנות בכל התהליך. מנהל בית הספר, הרב יוסי פרקש, תמך ועודד את הבנות ואף נפגש עם הבנות, ייעץ וכיוון אותן למצוינות לפני הפרזנטציה של המחקר ביריד האזורי.

במהלך החקר, הרגישו בנות הנבחרת שהן ההופכות למדעניות צעירות. הן התפעלו מתופעות ותהליכים שהתגלו לעיניהן. תוך כדי תהליך החקר, במצב בו תוצאות הניסויים שערכו לא תאמו להשערות שהביעו בתחילת החקר, הסיקו הבנות שלא תמיד לחוקר יש תשובות לשאלות ואסור לו להתייאש, אלא תמיד לשאוף קדימה ולחפש מוצא חלופי לתשובות.

מנהל 'אורות בנות', הרב יוסי פרקש: "אנו גאים בכך שתלמידות שלנו הגיעו לרמה כה גבוהה של למידה מדעית. השילוב של תורה ומדע – שני דגלים שביה"ס מרים – הוא שילוב חשוב וחיוני, ואני מקווה שכל תלמיד ותלמידה, גם בבתי ספר תורניים, יזכו להתנסות, לחקור, לבדוק ולהחכים בנושאים בתחום המדע, כי תחום המדעים פותח אפיקים אין-סופיים".

ראש העיר ד"ר עליזה בלוך: 

"איזו משחת שניים מומלצת לשמירה על בריאות השיניים?" אני שמחה לברך את נבחרת בית הספר "אורות בנות" שהעפילו ליריד המחוזי לעבודות חקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה. תהליך הלמידה התקיים בשת"פ על אולפנת אמי"ת "נגה". 
הבנות חקרו, הציגו השערות מחקר, ניסו לאשרר את ההשערות...ובקיצור מדעניות המחר. 
תמשיכו להצליח. מחזיקה לכם אצבעות."