אחרי שיירת המנהיגים שנחתה בישראל ואחרי הנאומים המחממים בפורום השואה הבינלאומי, הגיע השלב הדרמטי הבא: 'עסקת המאה' – תוכנית השלום הידועה של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. מדינאים יכולים לשלוט על הצבא ועל אוצר המדינה. כשהם חותמים הסכם, הם מתחייבים להימנע מלהזיק למדינה האחרת, עם האמצעים שבידיהם. אבל מושג השלום, במשמעותו המלאה, מדבר על הרבה יותר מזה.

על פי חכמת הקבלה, שלום אמיתי מכוון לכך שהעמים יבטלו בהדרגה את כל הגבולות שביניהם, יהפכו להיות כמו משפחה אחת. לתהליך שלום ברמה כזו, חובה להקדים מערכת חינוכית שתפעל במשך שנים. הדבר דורש השקעה והבנה מה בדיוק עושים, ובאיזה שלבים. זו עבודה גדולה מאוד, שמטרתה היא ליצור משניים – אחד.

אלפי שנות התפתחות עברו עלינו כדי שנוכל להבין, שאין דרך לעתיד בטוח מלבד שלום אמיתי, שיבוסס על השלמה הדדית מלאה. כיום, כבר רואים בחוש, שהאגואיזם הצר הורס את כל מערכות היחסים האנושיות. במקביל, האבולוציה מקדמת אותנו להכרה של חוקי הטבע הגלובליים.

אומנם במבט צר נראים הפרטים השונים בטבע כנאבקים זה בזה, אך במבט רחב הם משלימים זה את זה. אף יצור בטבע לא לוקח לעצמו יותר ממה שהוא צריך כדי להתקיים. האדם הוא היצור היחיד שנהנה משליטה באחרים, מניצולם להנאתו, ומכאן כל המלחמות והמאבקים בין אנשים ובין עמים.

כדי להצליח לעשות שלום עם בני עם אחר, צריך ללמוד קודם לעשות שלום בית, בין פלגים ובין אנשים. אחר כך אפשר להתחיל לברר יחד את כדאיות השלום עם עמים אחרים. יש לערוך משאלי עם חוזרים ונשנים, להציף בהם את כל הלבטים. בשלות לשלום דורשת מכל צד הבנה שהשלום הוא הפתרון היחיד לעתיד טוב, וכל צד צריך להבין שאין לו ברירה. אנחנו לא יכולים להשמיד זה את זה, וגם אם לכאורה יכולנו, הדבר בלתי אפשרי, כיוון שהוא מנוגד למגמת ההתפתחות שבטבע.

שלום, לפי חכמת הקבלה, הוא מצב של מערכת שלמה, שבה כולם קשורים לכולם כמו תאים בגוף אחד. קשר כזה מביא לגילוי חיים ברמה מתקדמת יותר – התעלות לרמת הגוף האנושי הכללי והרגשת כוח החיים שממלאת אותו בכוח עליון. ראיית העולם משתנה לחלוטין, גבולות הזמן, התנועה והמקום נפרצים, תחושה של שלמות ונצחיות ממלאים הכול. אלה כבר לא חיים בעולם הזה, אלא בממדים שמעל כל ההגבלות.

האם כל עם יכול להגיע לקיום ברמה כזו? כל עם, כל מדינה, וכל אדם. ולא רק שיכולים, אלא ביתר דיוק חייבים. זו פסגת האבולוציה של המין האנושי, והיא מוגדרת בחוק ההתפתחות שבטבע הכולל. אם כן, בסוף מחכה לנו שלום אמיתי, כל השאלה היא האם נשכיל גם ללכת אליו בשלום?