האם בעלת דירה בבניין חדש, שאוכלס בשנת 2014, אמורה לתקן על חשבונה נזילות מתקרתו של השכן שמתחתיה? האם החברה המשכנת, יכולה להתנער מכל אחריות לתיקונים, לאחר ששלחה לדירה שרברב מטעמה, ללא כל אמצעי איתור לנזילות? והאם החשד כי הדירה הפכה, לכאורה, למעבדה לייצור קנאביס  - מסירה כל אחריות של חברת הבנייה על תיקון הליקויים? סביב כל שאלות הללו מתנהל בימים אלה דיון סוער בבית משפט השלום באשקלון. 

בתביעה אותה הגיש עוה"ד רועי לייכטמן נגד חברת הבנייה, נטען שבעלת הדירה אותה הוא מייצג, רכשה בשנת 2016 דירה להשקעה באשקלון בבניין שנבנה ע"י חברת הבנייה, ובו נמסרו הדירות לרוכשים רק שנתיים לפני כן – בחודש אוגוסט 2014. על פי התביעה, התובעת לא גרה בדירה עצמה, אלא השכירה אותה ונהנתה מדמי השכירות, אך בחודש ינואר 2018, החל השכן מלמטה להתלונן על נזילות ורטיבות בתקרתו.

לדברי עוה"ד לייכטמן, פנתה מרשתו אל חברת הבנייה, וזו שלחה שרברב מטעמה, שלא מצא ליקויים במערכת האינסטלציה. אלא שהשכן שב והתלונן על לחות ונזילות, והאישה פנתה בשנית לחברה. הפעם נשלח סמנכ"ל החברה לדירתה, בליווי שרברב, אך גם הפעם לא נמצאו כל ליקויים במערכת האינסטלציה של דירה. בשלב זה, כך על פי התביעה, הודיעה חברת הבנייה לבעלת הדירה כי "האחריות לתיקון כל נזק ישיר או עקיף שנגרם או יגרם לדירה או לדירה שמתחת כתוצאה מהנ"ל, חלה עליכם בלבד".

בצר לה פנתה האישה למומחה לאיתור נזילות, אשר בדק את הדירה ומצא בה ליקויים שונים, שהובילו להיווצרות רטיבות ולחות בדירת השכן. בדיקות נוספות, שנערכו בידי מומחים מטעם האישה העלו ליקויים נוספים, כגון איטום לקוי במפגשי קיר רצפה ובקירות בחדר הרחצה, וחדירת מי גשמים לביתו של השכן.

מהנדס שחוות דעתו צורפה לתביעה, העריך את עלויות תיקון הנזקים בכ-45 אלף שקלים ובכ-60 ימי עבודה. הנזק הכללי אותו דורש עוה"ד לייכטמן בתביעתו את חברת הבנייה, אשר כולל גם עלות דיור חלופי, אובדן ימי עבודה ועוגמת נפש - הועמד על כ-78 אלף שקלים.  

בתגובה, הגישה חברת הבנייה כתב הגנה מפתיע, במסגרתו היא טוענת כי הדייר שהועזב על ידי בעלת הדירה, ניהל במקום, ככל הנראה, מעבדה לגידול קנאביס, וכתוצאה מכך הוצפה הדירה וגרמה לנזילות בדירת השכן. כמו כן, טוענת חברת הבנייה, שלא ניתן בידה זמן מספיק על מנת לבדוק לעומקם את ממצאי המומחים שהובאו בתביעה, ואשר קובעים חד משמעית, בניגוד לחוות הדעת המקצועיות של חברת הבנייה, כי השכן אכן סובל מלחות ומנזילות שמקורן בדירת התובעת. 

התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום באשקלון. 

עו"ד רועי לייכטמן (בתמונה: צילום: שרון ולק)  https://www.law-rl.co.il/ עוסק בתביעות נזיקי רכוש, סיעוד, אובדן כושר עבודה, תאונות עבודה, תאונות דרכים, נזיקין והשבת זכויות מול המוסד לביטוח לאומי.