לתלמיד מוסד חינוכי בבת ים, בן 11, היה בחודש שעבר נס חנוכה של ממש, עוד לפני החג. הוא אכל סופגנייה והחל להיחנק. למרבה המזל, במקום נכחה חובשת רפואת חירוםבמד"א ליהי גבריאלוב, שזיהתה כי מדובר בחסימה מלאה של קנה הנשימה, וביצעה בילד תמרון היימליך, עד שמפיו יצאה חתיכת סופגנייה. הוא חזר לנשום ופונה על ידי צוות מד"א לבית החולים, כשהוא בהכרה מלאה ובמצב טוב.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מדי שנה בחג החנוכה פועלים צוותי מד"א לטיפול בפגיעות הנובעות מהסכנות האורבות בחג. גם השנה יעמדו כוחות מד"א בהערכות מיוחדת לקראת חג החנוכה, על מנת להגיע במהירות ולהעניק טיפול רפואי במידת הצורך. בכדי להימנע מאסונות מיותרים, אני קורא לציבור לתת תשומת לב מיוחדת לקשישים, לילדים קטנים ולאנשים עם בעיות בליעה, ולהקפיד על כל כללי הזהירות, אשר יכולים לסייע לשמור על חייכם ועל חיי הילדים שנמצאים בחופשה. אני מאחל לכולם חג אורים שמח ובטוח".

 

חנוכייה והדלקת נרות:

 

במידה ונתפסה אש בבגדיו של אדם יש להרחיק אותו ממקור החום, ולגלגל אותו על הקרקע. מומלץ להיעזר בשמיכה כדי לחנוק את האש, ולהזעיק באופן מידי את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי", המאתר את מיקומכם המדויק. עד להגעת כוחות מד"א, יש להסיר את בגדיו של הנפגע ולשטוף את האזורים הפגועים בהרבה מים זורמים פורשים (אין להשתמש במים קרים, קרח או משחות).

 

מאכלים מטוגנים:

 

במקרה של כוויה מקומית - יש לשטוף במים זורמים. אין למרוח חומרים מסוגים שונים המחריפים את סכנת הזיהום ואין לפוצץ שלפוחיות, מאותה סיבה. יש להזעיק את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי".

 

 

מניעת חנק

 

במקרה חנק, אם הנפגע מסוגל לדבר או להשתעל, יש לעודד אותו להשתעל בלבד, ובמקביל להזעיק את צוותי מד"א. אם הנפגע אינו מסוגל לדבר, אינו משתעל או שאינו נושם, יש להתקשר למספר החירום 101, ולפעול לפי הנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד מד"א.

 

מומלץ להוריד לטלפון הסלולרי את יישומון "מד"א שלי", דרכו ניתן, בלחיצת כפתור, ליצור קשר עם החובשים והפראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א, כשבמקביל מועבר למוקד מיקומכם המדויק. בנוסף, אפשר להזין ביישומון מידע רפואי חיוני אודותיכם מבעוד מועד.

 

 

אזהרה והצהרה

בשום אופן אין בהנחיות המפורטות במאמרים אלו להקנות סמכויות טיפול או אבחון מעבר לרמת ידיעותיך בהגשת עזרה ראשונה. מאמרים אלו אינם באים במקום קורס עזרה ראשונה.

כדי לבצע פעולות הצלה באופן מקצועי יש לעבור קורס עזרה ראשונה במד"א

פרטים באתר מד"א http://www.mdais.org או בטלפון *8101