לרגל החג המואר של השנה, מזמין מוזיאון ארצות המקרא בירושלים את ילדי ישראל והוריהם לפסטיבל שכולו אור!

הפסטיבל, שיתקיים במהלך חג החנוכה, בתאריכים ה-24-26 בדצמבר וה-29-30 בדצמבר, יכלול בין היתר סיור תיאטרלי חוויתי ובו המשתתפים יעזרו לאוראל לפידות להכין לעצמה 'בת מצווש'.

אוראל לפידות היא ילדה המתקרבת לגיל המצווה. היא חולמת על חגיגת בת מצווה מהסרטים, אך הוריה מתנים זאת במשימה: הכנת דרשה יפה. לצורך כך, אוראל מקבלת מהוריה תיק שעובר במשפחתה מזה דורות רבים ושהיה שייך לדבורה הנביאה אשת לפידות, ובה מגילה עתיקה שמכוונת אותה כיצד לכתוב את הדרשה.

בסיור מומחז עתיר משימות וחידות, המשתתפים יסיירו ברחבי המוזיאון עם אוראל, התיק והמגילה, כשבדרך יאתרו לפידים לטקס הדלקת הנרות החגיגי של בת המצווה, יחקרו נרות קדומים , יפגשו יהודי מתייוון בעל עסק לייצור נרות שילמד אותם להכין פתילות לנרות. עוד יפגשו, חוקרת מקרא מהאוניברסיטה העברית שתיתן לאוראל מתנה מפתיעה, וכן את אל הצדק המסופוטמי שיראה להם בבהירות - מה הקשר בין אור לצדק. לבסוף, וכיאה לכל בת מצווה יחזו המשתתפים אפילו בעיצובי שיער מלפני אלפי שנים. לאחר הסיור, המשתתפים ייהנו מסדנת יצירה איכותית ומדליקה במיוחד להכנת נרות שמן אישיים, יטוו חוטים שישמשו פתילות לנרות, וגם יכינו נרות שאפשר להדליק ללא אש.

בנוסף, מוזמנים הילדים לצפות בהצגה של תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער- "המשאלה הגדולה" מאת מיטל סלקמון-רטן וגיל צרנוביץ' שגם מביים, עם השחקנים דורית טל - שלו ואריק מורדוך. ההצגה מספרת על סיפור מרגש על חברות מפתיעה, המלמד על חלומות, משאלות והצלחה בזכות האנשים האוהבים שמסביבנו.

בנוסף, תתקיים הצגה נוספת בבכורה עולמית של תיאטרון מסתורין, 'העץ האחרון', מאת דנה פורר וקרן ברומר, עם השחקניות דנה פורר ומיה שניידרמן. בימוי על ידי רז וינר וירדן גלבוע. קומדיה שנונה המספרת על אגדה מודרנית - כיפה אדומה וחייה ביער. זאביק הקבלן מאיים להשחית את היער ולבנות קניון, אך כיפה אדומה נרתמת למאבק להציל את העץ האחרון ביער. ההצגה שמה דגש על החשיבות של עצים בטיפוח סביבה נקייה, על האמונה ביכולת לשנות את ההרגלים שלנו, ועל שיתוף פעולה להצלחת פעולות לשינוי חברתי-סביבתי. ההצגה נולדה בעקבות משבר האקלים, ומטרתה לחנך את הדור הצעיר לקיימות, במיוחד לאור המחאה העולמית הגוברת בעולם.

לרשות המשפחות עומדות לאורך כל היום תחנות פעילות עצמאית, המלווה במפת הילדים המיוחדת, אותה ניתן לקבל בקופות המוזיאון. הפעילות מתאימה לילדים בגילאים 4-10.

 

לוח זמנים

סיורים מומחזים בעקבות דבורה אשת לפידות: הסיורים יוצאים בשעות: 10:00, 11:00, 13:00. משך הסיור: שעה.

סדנת יצירה מדליקה: נרות שמן, פתילות, ונרות שנדלקים ללא אש. הסדנאות מתקיימות בשעות: 11:00-16:00. משך הסדנא: כשעה.

הצגות של תיאטרון אורנה פורת ותיאטרון מסתורין: חמישי, 26.12, 14:00 - הצגה של תיאטרון מסתורין- 'העץ האחרון'; ראשון, 29.12, 12:00 -הצגה של תיאטרון אורנה פורת - 'המשאלה הגדולה'.

מחיר סיור + סדנת יצירה: ילד - 35 שקלים. 3 ילדים ומעלה - 30 שקלים לילד. מנוי – חינם. מבוגר מלווה - 22 שקלים (עד 2 מבוגרים מלווים לילד).

מחיר להצגה: ילד - 35 שקלים.  מנוי - 30 שקלים. מבוגר מלווה - 22 שקלים (עד שני מבוגרים מלווים לילד).

מחיר משולב לסיור, סדנת יצירה והצגה: ילד - 50 שקלים. 3 ילדים ומעלה - 45 שקלים. מנוי - 30 שקלים. מבוגר מלווה - 35 שקלים (עד שני מבוגרים מלווים לילד).

מחיר לסדנא בלבד (לרכישה בקופות המוזיאון בלבד): ילד: 25 שקלים. מבוגר מלווה: 22 שקלים. מנוי: חינם.

ההשתתפות בפעילויות כרוכה בהרשמה מראש. רכישת כרטיסים בטלפון 02-5955337, ובאתר: blmj.org.

חנייה חינם בחניון המוזיאונים.