ב-26.12 (20:00, אולם ימק"א ירושלים) יתקיים הקונצרט הראשון לעונה של התזמורת הסימפונית ע"ש מנדי רודן באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. קונצרט זה יהיה הראשון בהובלתו של יובל צורן, המנצח והמנהל המוסיקלי החדש של התזמורת. הכנר איתמר זורמן, מהכנרים הבולטים בעולם, יתארח כסולן בקונצרט.

תוכנית הקונצרט תתמקד ביצירות של בטהובן, מגדולי המלחינים בכל הזמנים, שהעולם חוגג השנה 250 שנה להולדתו. שתיים מיצירות המופת של בטהובן יבוצעו בקונצרט: הסימפוניה מס' 1 והקונצ'רטו לכינור. בנוסף, תבצע התזמורת את היצירה 'שלושה רגעים תזמורתיים' שהלחין תלמיד האקדמיה, הפסנתרן והמלחין חיים טוקצ'ינסקי, שנהרג בנסיבות טרגיות בשנה שעברה.

בטהובן נזכר בתרבות המערבית לא רק כאחד מהמלחינים המשפיעים בהיסטוריה, פורץ דרך ומהפכן, אלא גם כמי שהנחיל לדורות שאחריו מסרים של טוב אנושי ושל אחווה אוניברסלית. המוסיקה שלו עוסקת כולה באהבת אדם, בחירות האנושית, באחווה בין בני אנוש וביכולת להתגבר על כל מכשול בדרך למימושו של רעיון. מסרים אלה גלומים גם באישיותו של חיים טוקצ'ינסקי, חרדי שלמד באקדמיה, שהיה עבור רבים גשר בין תרבותי ושילוב בין עולמות שונים דרך עשייה מוסיקלית. טוקצ'ינסקי השאיר אחריו מעט מאוד יצירות תזמורתיות. היצירה 'שלושה רגעים תזמורתיים' חוברה במיוחד לתחרות קומפוזיציה על שם חנה ידור אבני שנערכה באקדמיה, ועלתה לשלב הגמר. היצירה מורכבת משלושה קטעים המייצגים את סגנונו של טוקצ'ינסקי – קומוניקטיבי, צבעוני ומלא דמיון. 

כמדי שנה, מוקדש קונצרט פתיחת העונה של התזמורת על שם מנדי רודן מוקדש ליצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל אשר כיהן כיו"ר הועד המנהל של האקדמיה (2004-1994) וכנשיא כבוד שלה.

 

יובל צורן

מהמנצחים הישראלים הצעירים הבולטים של דורו. הוא בעל רפרטואר רחב ומגוון, פעיל במיוחד בתחומי האופרה והמוסיקה החדשה וזוכה לשבחי הביקורת המקומית והבינלאומית על הופעותיו. יובל כיהן כמנצח בית האופרה של פרנקפורט, היה חבר בתוכנית לאמנים צעירים של בית האופרה המלכותי קובנט גארדן בלונדון, והופיע עם תזמורות ואנסמבלים מובילים ובפסטיבלים מרכזיים בארץ, באירופה ובאמריקה. פרויקטים בולטים לעונה זו כוללים קונצרט בבית האופרה של ריו דה ז'נרו, סיור בשווייץ עם אנסמבל 'מיתר', בכורה לאופרה קערת הקריסטל מאת חנה אג׳שווילי והופעות של 'הספר מסביליה' באופרה הישראלית. בינואר יראה אור אלבום הסולו הראשון שלו בבריטניה הכולל יצירות מאת וילה לובוס, ינאצ׳ק, מסייאן וסמיר עודה תמימי.

יובל, ליד 1976, הוא בוגר האקדמיה למוסיקה ולמחול על שם רובין בפסנתר ובניצוח אצל פרופסור בנימין אורן ופרופסור מנדי רודן ז״ל ושל הסטודיו הלאומי לאופרה בלונדון. לאחר מכן הצטרף לצוות המוסיקלי של בתי האופרה של גליינדבורן והאופרה הלאומית האנגלית, לפני שהתקבל להיות המנצח הראשון בתוכנית לאמנים צעירים של בית האופרה המלכותי, קובנט גארדן בלונדון ב-2002. במהלך הזמן שבילה באופרה המלכותית הוא היה חלק מהצוות המוסיקלי של בית האופרה בהפקות רבות ושימש כעוזר מנצח למנהל המוסיקלי של בית האופרה, סר אנטוניו פפנו. מאז שעזב את האופרה המלכותית, הרחיב את הרפרטואר שלו תוך עבודה עם מנצחים מהשורה הראשונה ובבתי אופרה מובילים.

בשנת 2008 מונה להיות מנצח הבית באופרה של פרנקפורט לאחר הופעת הבכורה שלו בהפקה חדשה של האופרה 'הוורד הלבן' של אודו צימרמן, מינוי שהחזיק בו עד 2012. במהלך תקופתו בפרנקפורט ניצח על הפקות רבות של רפרטואר מגוון ורחב: לה טרוויאטה, בטבעת החנק, חליל הקסם, חסדו של טיטוס, הטריטיקו, ועוד רבות אחרות. הופיע כמנצח אורח עם גופים רבים, בהם האופרה הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים, התזמורת הקאמרית הישראלית, תזמורת קאמרטה, אנסמבל מודרן, אנסמבל המאה ה-21, תזמורת בוכום, אנסמבל 'מיתר', התזמורת הסימפונית הברזילאית ועוד.

בשנים האחרונות מקדיש יובל חלק מזמנו לחינוך ועובד באופן קבוע עם תכנית דייויד גולדמן למוסיקאים צעירים מטעם המרכז למוסיקה משכנות שאננים, מלמד ניצוח באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים והחל מעונה זו משמש כמנהלה המוסיקלי של התזמורת הסימפונית על שם מנדי רודן.

 

איתמר זורמן

זוכה תחרות צ'ייקובסקי הבינלאומית ב-2011, קיבל את פרס קרן בורלטי-בויטוני לשנת 2014 ופרס אייברי פישר של לינקולן סנטר בניו-יורק לשנת 2013. פרסים נוספים בהם זכה כוללים, בין היתר, את הפרס הראשון ופרס מיוחד עבור ביצוע קונצ'רטו מאת מוצרט בתחרות הבינלאומית לכינור בפרייבורג (2010) ואת התחרות לנגינת הקונצ'רטו מאת ברג של ג'וליארד (2011).

הוא הופיע כסולן עם תזמורת מרינסקי תחת שרביטו של ולרי גרגייב, התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של זובין מהטה, תזמורת ניו-וורלד בניצוחו של מייקל טילסון-תומאס, תזמורת תאטרו מאסימו בניצוחו של דניאל אורן ותזמורות רבות אחרות, וכן ברסיטלים באולמות נחשבים כמו קרנגי בניו-יורק, אולם סנטורי בטוקיו ואחרים. ניגן מוסיקה קאמרית בפסטיבלים רבים ובהם ורביה, מרלבורו, ירושלים ורדיו-צרפת. נמנה עם מייסדי הפרויקט הקאמרי הישראלי וחבר בשלישיית הפסנתר 'ליסנדר'. מרבה להופיע במשדרי רדיו וטלוויזיה בישראל, באירופה ובארצות הברית.

איתמר זורמן נולד ב-1985 בתל-אביב למשפחת מוסיקאים, החל ללמוד נגינה בכינור בהיותו בן שש אצל סאלי בוקל והמשיך אצל פרופ' דוד חן ונאוה מילוא בקונסרבטוריון הישראלי בתל-אביב. לימים למד אצל חגי שחם באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ואצל רוברט מאן וסילביה רוזנברג בג'וליארד. לאחרונה סיים להשתלם אצל כריסטיאן טצלף באקדמיה קרונברג.  איתמר מנגן בכינור גוארנרי דל ג׳זו (1734) מאוספו הפרטי של יהודה זיסאפל.

 

מחיר כרטיס: 20 שקלים.

לרכישה:tickets@jamd.ac.il , 0523836601.

למידע נוסף: https://www.jamd.ac.il/node/6580.