'סינמטק' ירושלים מביא לראשונה למסך הקולנוע את מיטב הרפרטואר של להקת ה'רויאל בלט' אחת מלהקות הבלט הטובות בעולם.

החל מחודש דצמבר 2019, תוקרן הסדרה שמגיעה הישר מבית האופרה המלכותי (Royal Opera House) ובה הפקות חיות מה'קובנט גארדן' בלונדון. בכך מצטרף 'סינמטק' ירושלים ללמעלה מ-1500 בתי קולנוע ב-53 מדינות ברחבי העולם המקרינות את הסדרה.

במסגרת זו יוקרנו בסינמטק הופעות של ה'רויאל בלט', מהמסורת הקלאסית עם עבודותיו של מריוס פפיטה ועד לכוריאוגרפים שצמחו מתוך הלהקה ושמו את הבלט הבריטי על המפה. התוכנית מייצגת את הרב גוניות של הלהקה. כל הקרנה כוללת קטעים בלעדיים שצולמו מאחורי הקלעים, ראיונות ותמונות תקריב מפורטות של הביצועים.

 

פירוט המופעים

שלוש קלאסיקות של הרויאל בלט  - 'קונצ'רטו', 'וריאציות אניגמה' ו'ריימונדה מערכה 3': 'ריימונדה מערכה 3', הוא בלט רוסי קלאסי שנדחס למערכה אחת שכולה טכניקה מושלמת וברק. 'וריאציות אניגמה' היא יצירה בריטית לחלוטין: מן  הפסקול של אלגר דרך העיצובים של ג'וליה טרווליאן אומן ועד לסגנון הייחודי של הכוריאוגרף פרדריק אשטון (מייסד הלהקה). 'קונצ'רטו' היא הפקתו של קנת מקמילן (הכוריאוגרף הראשי של הלהקה) שמשלבת בחוכמה בין טכניקה קלאסית לגישה מודרנית, משלים תכנית זו המציגה את המורשת העשירה של ה'רויאל בלט'. 9.12.

'מפצח האגוזים': פיטר רייט יצר את הגרסה הזו של מפצח האגוזים, על פי הכוראוגרפיה של לב איבאנוב והמוסיקה של צ'ייקובסקי ב-1984, והיא הוכתרה מאז כביצוע המושלם של יצירת הבלט האהודה הזו. העלילה מתרחשת בערב חג המולד. קלרה הקטנה מקבלת כמתנה מפצח אגוזים, אך כאשר ידו של המפצח נשברת היא נסחפת לעלילה פנטסטית בארץ השלג וממלכת הממתקים. הביצוע שלפנינו, עם עיצוב במה מושלם וכישורי המחול של רקדני הבלט המלכותי הוא חוויה חד פעמית שלא תרצו לפספס. 29.12.

'קופליה': ה'רויאל בלט' חוזר להפקה הקסומה והמצחיקה של נינט דה ולואה – 'קופליה'. סיפור של אהבה, שובבות ובובות מכניות. הכוריאוגרפיה המורכבת מלווה במוסיקה המופלאה של ליאו דליב ומציגה לראווה את הדיוק הטכני והעיתוי הקומי של הלהקה כולה. יחד עם העיצוב הצבעוני של אוסברט לנקסטר. 'קופליה' היא הפקה מהפנטת לכל המשפחה. ינואר 2020.

'היפהפייה הנרדמת': הפקה זו, מאת מריוס פטיפה, מקסימה צופים ב'קובנט גארדן' כבר משנת 1946. כבלט רוסי קלאסי, הפקה זו עזרה למצב את ה'רויאל בלט' כאחד המובילים בעולם. 60 שנה מאוחר יותר, ה'רויאל בלט' חזר להפקה ייחודית זו ובעזרת עיצוב ססגוני, המוסיקה המופלאה של צ'ייקובסקי והכוריאוגרפיה המקורית של מריוס פטיפה, התוצאה לבטח תכשף דור חדש של קהל. פברואר 2020.

'נגנית הצ'לו'/ 'מפגש הרקדנים': זוהי ההפקה הראשונה של הכוריאוגרפית המבוקשת קאתי מרסטון עבור ה'רויאל בלט'. מקור ההשראה של יצירה זו הוא חייה ועבודותיה המונומנטליים של נגנית הצ'לו, ז'קלין די פרה. הקלאסיקה האלגנטית והמלנכולית של ג'רום רובינס מהווה את החלק השני של התוכנית. תרגיל זה בריקוד טהור לחמישה זוגות, מלווה במוסיקה של שופן, הוא יצירת מופת של דקויות וחדשנות. מרץ 2020.

'אגם הברבורים': ההפקה המרהיבה של הכוריאוגרף ליאם סקרלט לאחת מיצירות הבלט הגדולות בכל הזמנים – 'אגם הברבורים'. בעוד סקרלט נשאר נאמן לחומרי המקור, הכוריאוגרפיה הנוספת והעיצוב המעודכן מאירים את הבלט הקלאסי והאהוב באור חדש. הלהקה מוצגת במיטבה בסיפור נצחי זה של אהבה שנידונה מראש לכישלון, יצירת מופת המלאה ברגעים איקוניים. המוסיקה הסוחפת של צ'ייקובסקי יחד עם הכוריאוגרפיה המושלמת, יוצרים מפגן משכר של ספקטקל ותשוקה אינטימית שלא ניתן לעמוד בפניו. מאי 2020.

'פרויקט דנטה': 'הקומדיה האלוהית' של דנטה הוא מסע אפי בחיים שלאחר המוות: הוא כולל את הדרמה המבעיתה של התופת והארורים שגרים בה, את המיסטיקה הלירית של עולי הרגל להר הפורגטוריום והאזורים המרהיבים של גן עדן עם תצורות האור האינסופיות שלהם. השיר נוצר בהשראת ייסורי גלותו של דנטה, ומתחקה אחר דרכו ממשבר להתגלות בהדרכת גיבורו הספרותי וירג'יל ואהבתו האבודה ביאטריס. ביצירה חדשה זו, הכוריאוגרף ויין מקגרגור משתף פעולה עם צוות עטור פרסים - המלחין העכשווי תומאס אדס, האמנית טקיטה דין, מעצבת התאורה לוסי קרטר והיועץ הספרותי עוזמה המיד - כדי לקרב אותנו לדנטה ולחזון יוצא הדופן שלו. יוני 2020.

מחיר כרטיס : 50 שקלים (25 שקלים למנוי 'סינמטק 'ירושלים)

טלפון לרכישת כרטיסים: 9377*.