אורט 'בית הערבה' הוא תיכון טכנולוגי של משרד העבודה ורשת 'אורט'. בית הספר ממוקם בלב שכונת ארנונה בירושלים, במקום פסטורלי ושקט. האווירה הייחודית במקום קשורה בין היתר למרחב בית הספר הפתוח והייחודי.

התלמידים אשר בחרו  ללמוד בתיכון 'אורט בית הערבה' נהנים ממסגרת טכנולוגית חדשנית שמעניקה להם שני תעודות - תעודת מקצוע ממשלתית וגם תעודת בגרות.

אורט 'בית הערבה' הוא הרבה יותר מתיכון עבור תלמידיו. הוא משמש עבורם כבית, כמשפחה וכמקום בו הם מקבלים: חום, תמיכה ותחושת ביטחון שביכולתם להצליח מבחינה: לימודית, חברתית ומקצועית. אל בית הספר מגיעים מידיי בוקר תלמידים מבית שמש, ירושלים והסביבה. בוגרי ביה"ס מסיימים עם שני תעודות – תעודת מקצוע ממשלתית וגם תעודת בגרות.

בית הספר מעניק לתלמידים את ההזדמנות להכשרה מוסמכת ובחירה באחת משלוש מגמות יוקרתיות: עיצוב שיער ואיפור מקצועי, מכונאות וחשמל רכב, ומחשבים וסלולר.

למגמות אלו ישנו ביקוש רב בשוק המקצועי והן מהוות כרטיס כניסה לעולם התעסוקה של המאה ה- 21

הצוות החינוכי:

בבית הספר קיים צוות חינוכי מיומן ומקצועי, צוות שעובד מתוך תחושת שליחות ואמונה בעשייה. לכל תלמיד מוענק בבית הספר יחס אישי, חם ותומך. ליווי אישי וצמוד ניתן לכל תלמיד על ידי מחנך הכיתה, יועצת , גורם טיפולי, ובת שירות הצמודה לכיתה.

הצוות דואג לטפל ולטפח את הצד הרגשי של התלמידים מתוך אמונה שזהו הבסיס להצלחתם בתחומים הלימודיים, המקצועיים והחברתיים. התלמידים לומדים בכיתות קטנות ובקבוצות קטנות המאפשרות למידה מותאמת ומיטבית.

בעזרת מחשב ומכשירי סימולציה מתקדמים - התלמידים לומדים בסדנאות משוכללות בטכנולוגיה מתקדמת וחדשנית. חלק מהותי מהלימודים - כולל עבודה בתחום המקצועי הנלמד, התלמידים מקבלים שכר ומתמקצעים בתחומם. בכוח השילוב הייחודי של מקצוע ובגרות מקבלים התלמידים תחושת ביטחון ומסוגלות תעסוקתית גבוהה.    

התלמידים לומדים בסביבה הכוללת התנסות בעבודה ההופכת את הלימוד לרלוונטי ולעדכני עבורם. בסיום הלימודים, התלמידים רוכשים תעודת מקצוע ממשלתית ורבים מהם ניגשים למספר יחידות בבחינות בגרות ואף לבגרות מלאה.

מטרות ויעדים:

תיכון אורט 'בית הערבה' שם לעצמו מטרה להעניק לתלמידים כתף תומכת ותחושת ביטחון שיש להם על מי לסמוך. הפעילויות וערבי ההורים שמתקיימים בבית הספר נותנים תחושת שייכות עמוקה לתלמידים ולהורים. בית הספר משקיע מאוד בקשר עם ההורים, חשוב לו לשמוע את דעתם, וליצור עימם שיתוף פעולה מלא לאורך כל הדרך, וזאת  מתוך אמונה שההורה הוא גורם חשוב מאוד בתהליך של ילדו. כאשר הקשר בין הצוות להורים חזק ומשמעותי, צוות בית הספר והתלמידים גם יחד מרוויחים מכך רבות.

במישור הלימודי - בית הספר שם לו למטרה להקנות לתלמידים הכשרה מקצועית והרגלי עבודה יעילים, ובכך להכשיר אותם להיות בוגרים בעלי יכולת להשתלב במסגרת הצבא, בחברה, ובהמשך חייהם בכלל. בית הספר שם דגש רב גם על חינוך לערכים ולמעורבות חברתית ומקדיש לכך משאבים רבים. בכל חודש ישנן פעילויות התנדבות קהילתיות, המחברות את התלמידים להיות אנשים עם מודעות גבוהה: לנתינה לעזרה לזולת.

לומדים ועובדים

בית הספר משלב את הלימודים העיוניים ומקצועיים יחד עם עבודה מעשית בתעשייה. בנוסף  ללימודים, מתאפשר לתלמידים לעבוד ולהרוויח שכר בתחום המקצועי אותו הם לומדים. העבודה המעשית מתבצעת בשיתוף פעולה עם חברות וגופים גדולים ביניהם: חברת 'אגד', 'משטרת ישראל', עיריית ירושלים ,'חברת החשמל' ועוד...  

תלמידים רבים ממשיכים בהכשרה המקצועית שלהם ומרחיבים את לימודיהם ללימודי י"ג- י"ד . בסיום לימודי ההמשך הם מתגייסים לצבא ומסיימים את השירות עם ניסיון של חמש שנים בעבודה אותה למדו.

פרסים בו זכה בית הספר:

בית הספר 'אורט הערבה' זכה בשני פרסי חינוך חשובים, כאות להצלחתו ועל עשייתו המבורכת: פרס המנהל החינוכי בירושלים  (מנח"י) ופרס חינוך של רשת 'אורט ישראל'.

על מנהלת בית הספר הגב' רויטל אמיר:

רויטל אמיר, בת 45, אם לשלוש בנות. בעלת תואר ראשון בקידום וטיפול בנוער, תואר שני לייעוץ חינוכי מהאוניברסיטה העברית ותואר נוסף בניהול מוסדות חינוך.

הגב' אמיר מתחילה את שנתה השמינית כמנהלת בית הספר 'אורט בית הערבה'.

רויטל על סיפורי הצלחה של תלמידים:

"כל סיפור שאספר, לא יוכל לגעת בקצה קצהו של הדרך המדהימה שהתלמידים שלנו עוברים. מתוך כל כך הרבה סיפורי הצלחה של תלמידים שעשו שינויים מקצה לקצה, אני יכולה להגיד שיש לי אמונה וביטחון גדול שכל ילד יכול להצליח! אני גאה בצוות המורים המקצועי שלי, שרואה כל ילד כעולם מלואו, ומשקיע בכל אחד ואחת  מהם - על מנת שיגיעו להצלחה. אנחנו לא מוותרים על אף אחד. מאמינים שכל אחד יכול לייצר את הסיפור חיים המיטבי שלו ובעצמו.

נכון להיום ומזה כשנתיים, אנו מעניקים לתלמידים את האפשרות החדשה והייחודית לגשת למבחני בגרות ולהשיג גם תעודת מקצוע, וגם תעודת בגרות מלאה.

הבוגרים שלנו הם הגאווה שלנו. אנו שומרים איתם על קשר במהלך השנים ועוקבים אחר ההצלחה שלהם במקומות שונים. הם אכן עושים זאת בגדול ומגיעים רחוק וגבוה. 95 אחוז מהבוגרים שלנו מתגייסים לצה"ל ,מצליחים ומתקדמים בשירותם הצבאי. זה נתון שללא ספק מעורר בנו גאווה.

כל שנה מתקיים סקר אנונימי מטעם מנח"י (מנהל חינוך ירושלים) על שביעות רצונם של הורי תלמידי בית הספר, ובכל שנה אנו מקבלים ציונים גבוהים מאוד מכל בתי הספר של ירושלים. מדובר בציונים של 9 ומעלה בכל הפרמטרים". אנחנו חשים שהנתונים אכן משקפים את המציאות ואת הקשר המשמעותי שלנו עם ההורים.

לומדים אצלכם תלמידים מהעיר בית שמש. ספרי על כך:

יש לנו 30 תלמידים ותלמידות. מידיי בוקר יוצאות מהעיר 'בית שמש' לבית הספר ובחזרה הסעות מאורגנות בשיתוף פעולה: של משרד החינוך ושל עיריית בית שמש . תלמידים שמגיעים מבית שמש מדברים על חוויה חדשה וטובה שהם חווים מבית הספר ,לעומת בתי ספר אחרים , שגורמת להם לרצות להגיע על אף הנסיעה .חשוב לי לציין: שאני מאוד אוהבת את בית הספר, את התלמידים, ואת הצוות שלנו. אני מאוד מאמינה בתלמידים, וביכולות שלהם להגיע להישגים גבוהים".

זאת בטח תהיה שאלה רטורית: האם את לוקחת את העבודה גם הביתה? 

"כמובן שאני לוקחת אותה אל ביתי. הבית שלי מעורב ושותף לעשייה של בית הספר, לפעמים הרעיונות הכי טובים מתחילים דווקא משם".

מלכה עמיאל- אמו של מתן תלמיד כיתה י' במגמת תקשוב בביה"ס, ששני בניה התאומים, בוגרי בית הספר, והמשרתים כעת בשירות משמעות, מספרת על לימודיהם של ילדיה בבית הספר.

איך הגעתם לבית הספר 'אורט בית הערבה'? ממי שמעתם עליו לראשונה?

"אחיין שלי למד שם ודיבר על חוויה לימודית טובה ושונה מבתי ספר שלמד בהם בעבר. ראינו שהוא שמח ללכת לביה"ס והוריו המליצו לנו מאוד לנסות. אהבתי מאוד את העובדה שביה"ס משלב לימודים עיוניים עם מקצוע, ורשמתי ללימודים שם את שני בניי התאומים – עמית וליאור שסיימו לפני כשנה את לימודיהם. אחד מהם למד מכונאות רכב, והשני למד במגמת עיצוב שיער. הם היו מאוד מרוצים וכיום הם והאחיין שלי שלמד שם, משרתים בצבא אחרי שביה"ס כיוון אותם וצייד אותם בכלים לחיים שאחרי התיכון".

בנך מתן לומד אף הוא בבית הספר 'אורט בית הערבה'. איך הוא הגיע אליו?

"בני מתן עבר בזמנו מספר מסגרות לימוד, מכוון שלצערנו הוא לא הסתדר שם, הן מבחינה לימודית, והן מבחינה חברתית. הוא עבר וועדות שונות, שדנו בשאלה מה הן הסיבות שבגללן הוא לא מחזיק מעמד במסגרות השונות, ומה ניתן לעשות בנדון. אני הרגשתי שאני נופלת בין הכיסאות. הגעתי למצב שממש הזלתי דמעות בוועדות. היות ובניי התאומים למדו בבית הספר 'אורט בית הערבה', החלטתי לצלצל למנהלת רויטל על מנת לבדוק עמה את האפשרות לשבץ את בני מתן בבית הספר. סיפרתי לרויטל על מתן ואמרתי לה שאני כבר אובדת עצות מהמצב. רויטל הסכימה לקבל את מתן לביה"ס ומאז קרו כל כך הרבה דברים טובים למתן".

כיצד בנך מתן השתלב בביה"ס?

"כיום מתן בכיתה י' ואנחנו מאוד מרוצים ממסגרת ביה"ס. מה שחשוב לי כאם, זה קודם כל לראות את הילד שלי קם בבוקר עם חיוך והולך ברצון לבית ספר. רויטל מנהלת ביה"ס, אישה אנושית ומקסימה. היא מעניקה הזדמנות שווה לכל תלמיד ויחס אימהי. גם אם מתגלים קשיים היא אינה מרימה ידיים. אני אוהבת אותה מאוד. היא נתנה למתן את כל הכלים שרק יכלה: מורה פרטית, תגבורים ועוד. הבעיות החברתיות והלימודיות של מתן השתפרו ללא היכר. יש לו מחנכת מקסימה  שעושה מעל ומעבר. כל צוות בית הספר פשוט צוות מעולה ומגויס ועזרת התלמידים. מתוך הכרת תודה ורצון שעוד נערים יחוו חוויית הצלחה כזו, לקחתי יוזמה והמלצתי לעוד משפחות נוספות מ'בית שמש' לרשום אם ילדיהם לבית הספר וכך הם עשו. זה בית ספר שנותן את הנשמה והלב. כהורים, כל מה שביקשנו – קיבלנו. בנוסף, יש הסעות לביה"ס ללא תשלום. אני ממליצה על בית הספר בחום ואהבה. זה לא ביה"ס, זה - בית".

רחלי אבוקסיס היא אם נוספת מבית שמש שבתה – אורפז סיימה ביוני את לימודיה בבית הספר 'אורט בית הערבה'.

רחלי ואורפז אבוקסיס על בית הספר:

רחלי: "בתי אורפז למדה בבית ספר תיכון בעיר. לצערי הרב, היא עברה תקופה לא פשוטה חברתית וסבלה ממש. הלב פשוט נכמר על מה שקרה לה שם".

אורפז: "לא הסתדרתי שם משום בחינה. לא לימודית ולא חברתית. לא הייתי מצליחה להתעורר בבוקר ללימודים, ההורים היו מנהלים איתי מלחמות בכדי שאקום ואלך לביה"ס. עברתי קשיים וסבל אמתי, ובכיתה - ח' פשוט נטשתי את הלימודים ונשרתי. הסתובבתי ושוטטתי באפס מעשה, במקום להיות במסגרת של בית ספר".

איך התקבלת לביה"ס 'אורט בית הערבה' ואיך עברה עלייך תקופת הלימודים בו?

"המנהלת רויטל קיבלה אותי בזרועות פתוחות וממש חיבקה אותי. בביה"ס לומדים בכל כיתה כ15 תלמידים, והצוות מעניק להם יחס של משפחה. הגעתי לביה"ס שקטה ומופנמת, בקושי דברתי והייתי עם אנרגיות נמוכות. ביה"ס שינה אותי מקצה לקצה. הביטחון העצמי שלי שם גבר והרגשתי כאילו הגעתי לבית. אני לא מכירה את החוויה הזו מבית ספר. בכמה בתי ספר תלמיד מרגיש שזה כמו בית? מתלמידה שהתקשתה להתעורר וללכת ללימודים, כיום הייתי מוכנה לחזור ולחוות את השנים שם מחדש. למדתי ב'אורט בית הערבה' במגמת תקשוב. כחלק מתוכנית  הלימודים גם יצאתי לעבודה מקצועית,- כנציגת שירות בחברה סלולרית והצלחתי שם מאוד. סיימתי את לימודיי בתיכון עם תעודת טכנאית מחשבים. זה משרה עליי רוגע וביטחון. אני רק בת 18 וכבר יש לי מקצוע בידיים".

רחלי: "אני ממליצה על ביה"ס בחום ואהבה, ומודה מקרב לב לצוות המורים ולרויטל אמיר מנהלת ביה"ס. רויטל היא הרבה מעבר למנהלת. היא מקסימה ומקצועית, והיא פשוט אמא שנייה לתלמידים. אורפז הייתה אמורה לצאת בזמנו עם משלחת תלמידים ל'פולין' ואני הייתי מאושפזת בבית חולים, ולא הייתה לי אפשרות כלכלית לשלם על המסע. רויטל השיגה מלגות ודאגה שאורפז תצא עם המשלחת ל'פולין'. ביה"ס מוציא את התלמידים לטיולים נהדרים. מקבלים שם ארוחת צהרים, ובבוקר לחמניות חמות, זה לא מובן מאליו . מתקיימות שם מחוות אנושיות נפלאות. 'אורט בית הערבה' הוא פשוט ביה"ס מעולה והוא משמש עבור התלמידים – כבית. אני מאחלת לכל אחד ללמוד שם".

בתמונה - מנהלת בית הספר -הגב' רויטל אמיר