מי אחראי על פינוי גניזה בעיר? האם זה מתפקידה של המועה"ד  או אולי של העירייה שנוהגת לפנות כל אשפה או פסולת עירונית קיימת. המועה"ד בבית שמש, טוענת שאין זה מתפקידה ולכן אינה מחויבת להניח או להציב כלי קיבול לאיסוף גניזה, ומה שהיא עשתה עד כה, נעשה מתוך דאגתה  וחרדתה לקודשי ישראל. אז של מי האחריות?

בהיעדר כלי קיבול לגניזה, מושלכת זו בביזיון לא מעט על הקרקע, בבית העלמין העירוני.  בתי מדרש, מוסדות, ישיבות או אפילו בתי פרטים מביאים את הטעון גניזה לבית העלמין, זו הייתה המסורת מקדמא דנא. ולכן הוצב במקום פח צפרדע ענק אליו הושלכה הגניזה. את הצפרדע פינתה המועצה הדתית לקבורה. כך היה כאשר בית שמש התה עדיין כפר, עיירה ואולם מאז שרבו כאן הישיבות ועולם התורה גדל, כך גם גדלה כמות החומר לגניזה.

ההוצאה הכספית לפינוי גניזה גדלה עם השנים, ואם בעבר דובר בסכום זניח, הרי שבשנים האחרונות ההוצאה עשתה חור בתקציב המועה"ד עד קבלת החלטה לצמצם בהוצאות ולבטל את המנהג.

בשנים האחרונות נתנה הוראה להוציא את הצפרדע בו רוכזה הגניזה לפינוי מבית העלמין, ולמביאי הגניזה בימים האלה אין מקום מתאים לשים את הספרים המשומשים הקרועים והבלויים.  מה עושים? פשיטא, משאירים מופקר בבית העלמין. כך נוצר ביזיון קודש חמור, ערימות של ספרי קודש פזורים, עפים ברוח, נרטבים בגשם,  מתייבשים בשמש, ואפילו סכנת אש מאיימת עליהם.

ברוב אדיקותם  ורצונן לשמור על בית העלמין נוהגים מנהלי המועה"ד לפנות את חומר הגניזה מידי פעם. מנהלי המועה"ד תלו במקום שלטים מאירי עיניים האוסרים להשליך גניזה בשטח בית העלמין.  בערב יום הזיכרון האחרון לחללי צה"ל, דאגו במועצה הדתית לנקות את בית העלמין, כולל כל חומרי הגניזה המושלכים  בכניסה.

חלפו ימים אחדים, ושוב ערימות חומר טעון גניזה נמצא הבוקר בין הקברים, בין השבילים וברחבה הקטנה בכניסה.

במועה"ד רותחים מכעס. "מה אנחנו יכולים לעשות עוד, תלינו שלטים, ביקשנו, הזהרנו,  ניקינו". נציין כי פינוי גניזה נעשה בידי חברה מתמחה לכך, שמקבלת  תשלום בגין שירותיה.  "אנחנו נפנה גם היום את בית העלמין, ואם נצטרך כדי לעקוב אחרי המשליכים, נשים גם מצלמות והם יהיו שם." אמר מ"מ מזכיר המועצה הדתית רועי גלנטי. לגבי הערימות שהצטברו בימים האחרונים, כבר היום יטופלו ותוזמן  חברת הפינוי לאסוף את החומרים.

מה שברור  הוא כי המועה"ד לא תוכל להרשות לעצמה להמשיך לעשות עבודה שאינה באחריותה אלא אם העירייה תממן את הפעולה הזו  תעביר תמורה כספית לקופת המועה"ד  כנהוג ברשויות מתוקנות אחרות.

ביקשנו  תגובת עיריית בית שמש לאחריות פינוי הגניזה. כאשר תגובתם תגיע תצורף לכתבה.

תמונה: גניזה פזורה בבית העלמין כפי שצולמה בעדשת מצלמת מבקר