חברים שלום,
בשבוע וחצי האחרונים כל הארץ הייתה תחת מתקפת טילים, בית שמש נכנסה גם לטווח הירי ונשמעו אזעקות ברחבי העיר.
האם את/ ה כתושב העיר הרגשת בטוח בסביבת המגורים שלך והאם קיבלת מענה הולם בהסברה בדף הפייסבוק של העירייה, ובעבודת העירייה כמו: מקלטים ציבורים, שירות המוקד העירוני 106 ובכלל, בימים אלו? והאם היית משנה או יש לך הצעת ייעול? 

אלי בן משה


שלום. אכן אנו נמצאים בעיצומה של מלחמה כנגד ארגונים אסלמיים קיצוניים הרוצים בהשמדתה של מדינת ישראל. זוהי מלחמה על קיומנו וריבונותנו על מדינתנו.
כיתר הערים בארץ גם בבית שמש הרגשנו ושמענו היטב את צופרי המלחמה מידי פעם ופעם, וכמו כולם
ירדנו אל המקלטים, מי אל ממ"ד ביתו, ומי אל המקלטים הפזורים במרחבי העיר. הואיל ובביתי ישנו ממ"ד, לא זכיתי להכיר את המקלטים השכונתיים של העיר, את מצבם ותקינותם, הפתוחים הם אם בחלקם סגורים, אלא ניזונתי מכתבות ופוסטים למיניהם של תושבים המתאוננים  כי חלק מן המקלטים היו סגורים, וחלקם אף לא היו ראויים לשימוש כתוצאה ממחדלים כאלה ואחרים.
מן הסתם אני מניח שעיריית בית שמש שמה לה בעדיפות ראשונה ולאור המצב את עניין המקלטים על סדר יומה הראשון, שאם לא כן אבוי לנו!
זאת ועוד, שבעתות מצבי חירום כגון אלה, כולנו מאוחדים הרבה מעבר לימי השגרה, ללא שום הבדלי גזע דת לאום ומין. על עיריית בית שמש ובתום המלחמה, להסיק מיד מסקנות מאירועים שקרו בעת הזו, ולטפל ללא כל דיחוי במקלטים אשר יהיו ראויים לסיבוב הבא, ולנוחות כלל התושבים, וטוב יעשו בעלי התפקידים אילו יתקינו בחלקים מסוימים בעיר ממ"דים כמו בערים אחרות, לתושבים אשר אין באפשרותם להגיע אל מקלט סמוך ובזמן. שהרי הוכח ממקרים אחרים שממ"די הרחוב מצילים חיים, כל שכן מקלטים הראויים לאכלס כמות מספקת של תושבים.
לעניין מוקד 106 העירוני, לא יצא לי בעימות הנוכחי כל קשר אתו, ומה גם שלא שמעתי על תלונות כאלה ואחרות, מלבד כמה בודדות. על פניו וכפי הנראה ממבט ראשוני, עיריית בית שמש הופתעה מעט כמו יתר הערים בארץ, מגודל המערכה העיקשת שניחתה עלינו, ובעקבות כך לא הייתה ערוכה דייה לקליטת כל התושבים ולהגנתם! ברם יחד עם זאת, מאמין אני כי יוסקו המסקנות ותעשה היא את כל הנדרש
לרווחת התושבים, ואם לומר את האמת אני סמוך ובטוח כי משה אבוטבול ראש העיר הוריד הנחיות לגורמים הרלוונטיים לעניין ביטחונם של ציבור התושבים!
מכאן, ובהזדמנות זו, אאחל לצבא ההגנה לישראל, העושים ימים ולילות תוך חירוף נפש לשמירה על ביטחוננו, שמי ייתן ויחזרו הם בשלום לביתם, וברכת ה' תבוא עליהם, עד תום הימים הקשים העומדים בפניהם ובפני כל עם ישראל בעת הזו!  עם ישראל חי!!!  אמן!
עו"ד רינה הולנדר


בשבוע האחרון, עם פרוץ מבצע צוק איתן, חשנו שוב את אשר אנחנו חשים שנים רבות- תושבי בית שמש הם נהדרים, אין כמוהם, אך לצערנו משום מה הם לא זוכים לקבל את השירות המגיע להם מהעירייה. העירייה לא מתפקדת. רק בחסדי שמים ובזכות התושבים המדהימים של העיר הזו, לא קורים פה אסונות.
עם פרוץ הלחימה, ולאחר שכבר היה ברור כי גם בית שמש נכנסה לטווח הטילים, המקלטים בעיר הוותיקה היו במצב קטסטרופלי. חלק גדול מהם היו נעולים ורובם המכריע היו במצב שאינו ראוי לשהיית בני אדם. רק בזכות השינשינים, ומתנדבים צעירים מארה"ב וכן  תושבים טובים מהעיר, בוצע ניקיון בחלק מהמקלטים. במקום לדאוג לניקיון המקלטים ולבצע את התפקיד המוטל עליה על פי חוק מזניחה העירייה את המקלטים ומשאירה את העבודה למתנדבים.
דוגמא נוספת – תושבת רב"ש טיילה להנאתה עם ילדיה  בקניון ביג פאשן בשבוע שעבר, כאשר לפתע נשמעה אזעקה. אך היא נחרדה לגלות כי כל המרחבים המוגנים בקניות נעולים על מנעול ובריח!!! כתושבת אכפתית, דאגה מיד להתקשר להנהלת הקניון אשר סירבה לבקשתה לפתיחת המרחבים המוגנים. היא פנתה למוקד 106 ונענתה כי אין זה תפקידה של העירייה לדאוג לפתיחת המרחבים המוגנים בקניון. לאור העובדה כי על פי חוק זהו בדיוק תפקידה של העירייה, הרי שתשובת המוקדנית מקוממת ביותר. אך אותה תושבת לא נואשה, פנתה לפיקוד העורף אשר ענה לה כי אכן תפקיד העירייה לדאוג לכך כי המרחבים המוגנים בקניון ייפתחו ורק לאחר סבב שיחות, פניה לתקשורת ואיומי תביעה- נאותה העירייה לבצע את המוטל עליה מלכתחילה.
תושבים יקרים- אנחנו משלמים מיסי עירייה כחוק, כספים אלו אמורים לשרת אותנו בעתות שלום ובייחוד בעת מלחמה. העירייה לא עושה לנו טובה כאשר היא נותנת לנו שירותים בסיסיים המגיעים לכל אזרח, היא חייבת לעשות זאת ושילמנו על כך במיטב כספינו. מחמם את הלב לראות שיש בקרבנו כל כך הרבה תושבים נהדרים המתנדבים ופועלים לרווחת כולנו. אנחנו חייבים הכרת הטוב לכל האנשים הטובים באמצע הדרך הדואגים כי יהיה לכולנו פה טוב.
אסיים בתפילה כי מבצע צוק איתן יסתיים בקרוב, ללא נפגעים נוספים וכי כל חיילנו ישובו בשלום.


מתי גרינפלד

כניסתה של העיר בית שמש, כמו גם ערי גוש דן, אל טווח הטילים הנורים עלינו ע"י מחבלי החמאס מרצועת עזה, אינה מרנינה. וזאת בלשון המעטה. מפלס החרדה אצל תושבים רבים זינק, וכולנו חשים כעת את מה שעובר בשנים האחרונות על תושבי הדרום, ומייחלים לסיומו של סבב הדמים הנוכחי.
עם זאת, בשעה זו מתגלה לעיני כל משמעותם הברורה ביותר של פסוקי התהילים "הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל: ה' שֹׁמְרֶךָ ה' צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ" (תהלים קכ"א). למעלה מאלף טילים נורו אל יישובי ישראל כאשר כ-80% מהם נפלו בשטחים פתוחים עוד כ-16% יורטו והעשרות הבודדות שנפלו בכל זאת במקומות יישוב נפלו בין הבניינים וזרעו הרס מועט מאוד.
מול תופעה זו גם מחבלי החמאס עומדים חסרי אונים. בראיון בתקשורת הזרה נשמע אחד ממחבלי החמאס כשהוא מבכה את אי ההצלחה לדבריו, "אנחנו מכוונים בדיוק לנקודה, איפה שאנחנו מסמנים X הטיל אמור ליפול שם, אבל האלוהים של היהודים מזיז את הטילים לעבר שטחים פתוחים".
הצלחתה של מערכת היירוט כיפת ברזל גם היא שמימית, ההישג הטכנולוגי האדיר שמציגה המערכת בפגיעה ברקטה במעופה היא מתנת ה' לעם ישראל, הפגיעה בטיל במעופו שקולה ליכולת לפגוע בכדור רובה תוך כדי מעופו ולהסיטו הצידה. מדובר בהישג בלתי נתפס ואין ספק כי יד ה' עושה את כל זאת.
גם מי שעדיין סבור שיש כאן עניין צבאי וטכנולוגי בלבד, אני תוהה כיצד הוא יסביר את נפילתם של הטילם הבודדים שלא יורטו אל "בין הבניינים", אל מקומות בהם אין אזרחים. את זה כיפת ברזל לא יכולה לעשות...
ומכאן למענה לשאלת כיכר העיר. כאשר רואים בחוש ניסים שכאלה תחושת הביטחון גדלה. אני אומנם ממהר אל הממ"ד או אל המרחב המוגן בהישמע האזעקה אולם בליבי שוכנת האמונה הגדולה בשמירת העל של הקב"ה על עמו ישראל.
לא כ"כ נתקלתי בעבודת העירייה בימים אלו. אין לי פייסבוק. ברמת בית שמש, בה אני מתגורר אין מקלטים ציבורים ומשכך פעולת העירייה אינה נוגעת לי במישור האישי. אני סבור שעיקר הפעילות היא של פיקוד העורף העושה עבודה יפה בהסברה בקרב האזרחים.