ביום חמישי שעבר התבשרה הארץ כי בין הגורמים שרצחו את הנער הערבי מעורבים 2 צעירים מבית שמש, האחד קטין. (נשלחה אליכם הודעה לעיתונות מלשכת רה"ע בעניין).

אלו פעולות צריך לנקוט בכדי שמקרים כאלו לא ישנו במחוזותינו והאם להערכתכם צריכה הנהלת העיר להעביר מסר למשפחת הנרצח?

 


דניאל גולדמן


לפני הכל אני מצטרף לגינוי החריף לרצח הנתעב. וכמו שנאמר ע"י משפחת פרנקל אין שום הבדל בין דם של ילד אחד מול דם של ילד אחר. חייבים לגנות פעולות נקם בכלל ואלימות כלפי חפים מפשע בפרט. זה צו המוסר ואלה ערכי תורתנו.

עצם זה שהחשודים באים מקרבינו רק מחריף את המועקה ואפילו הבושה. נכון שהיה יכול להיות מצב שבאו מעיר אחרת, וגם לא הייתי קושר בין הפשע הנורא הזה ועניינים כלליים בעירנו, אבל תמיד חשוב לקחת נשימה עמוקה ולעשות חשבון נפש אמתי לגבי הנוער, מצב החינוך והתייחסות לשולי החברה שממנה יוצאים הדברים האלה.

בכל משפחה טובה ככל שתהיה יכול להיות ילד בעייתי, ולפחות על פי הודעת ראש העיר זה במקרה שלנו. מה שמלמד שאף אחד מאתנו אינו חסין לסכנה מי מילדינו ידרדר לאלימות או פשיעה. הרי אין זה דבר חדש שיש בעיה של בני נוער נושרים שאיבדו את דרכם, עד כדי שוטטות ברחובות וללא כל מסגרת. (אגב זה נכון לגבי בנים ובנות כאחד).

על הנהגת העיר להוביל פעולות במספר מישורים. בחינוך הפורמלי ובכל המגזרים חייבים לתת התייחסות למקרה הנוכחי ולתת מסר ברור שתהיה אפס סבלנות לאלימות. לא באופן חד פעמי אלא שימת דגש לאורך זמן ממושך. לצערי, ברמה האישית חוויתי אלימות מילולית קשה ברחובות העיר, וגם ראיתי מקרים אחרים.

חייבים מנהיגות ברורה וכלל מגזרית להוביל את המהלך. למען הסר הספק, אני מצפה שרבנים ואישי ציבור מכל המגזרים יעבדו ביחד ובאופן פומבי בכדי להראות שבעיה זו היא נחלת הכלל ושאין מקום להניף אצבע מאשימה אלא בעבודה משותפת. כמובן שגם מתח פנימי בתוך העיר מושפע ומשפיע מחוסר שיתוף פעולה, אבל מנהיגי הקהילות חייבים לגלות אחריות ולשים בצד מחלוקות של יום יום.

מעבר לזה, כנראה שחסרות מסגרות ותוכניות ייחודיות בעיר במתן מענה לנוער שכבר נפלט. ישנן עמותות שפועלות בעניין אבל מהשטח אני מקבל את הרושם שלא תמיד התקציבים הולכים למקומות הנכונים, ולכן, קשה להתמודד עם כמות הנוער הבעייתי. אני קורא גם לעירייה וגם לארגונים האזרחיים לפעול רק על פי הצרכים וקידום אלא שמוכיחים בשטח יכולת טובה, ולא חס וחלילה על בסיס קירבה פוליטית או קירבה אישית.

גם במצב חירום חייבים לשמור על קור רוח, ולכן אני קורא לכל מנהיגי העיר לפעול מהראש, וגם עלינו התושבים מתפקידנו לקחת אחריות, כל אחד בחצר ביתו ובחוגים והמעגלים הקרובים אליו.
בתקווה שנשמע בשורות טובות יותר ממה ששמענו בימים האחרונים!


חנוך דרנגר

לעניות דעתי אין שום קשר של בית שמש (כעיר) למקרה הנורא שקרה.
רצח של ילד הוא דבר אכזרי ונפשע שרק חיות אדם יכולים לעשות, וכולי תקווה שהם ייענשו במלוא חומרת הדין למען ישמעו וייראו.
חשבון הנפש הראשון צריך להיות של הנהגת המדינה, שמאז מציאת גופות הנערים אינה עושה מאומה (גם לא למראית עין) ומאפשרת לתושבי המדינה כולם (ימניים כשמאלניים) להסתובב בתחושת זעם ותסכול, מה שגרם להתפרצות טירוף אצל חלאות האדם הללו.

וחשבון הנפש החשוב לא פחות הוא שלנו כעם. איך צומחים ספיחי פרא שכאלו מבלי שאנחנו שמים לב אליהם? איך יכולה יד יהודי לרצוח ילד ועוד ברציחה אכזרית שכזו?

בטוחני שאם נגביר את אהבת האחים שבנו, נפסיק עם ההתנצחויות וההתלהמות ההדדית, הדבר יקרין וישפיע גם על אותם פראי האדם שבתוכנו, והשלום ישכון בארץ.


 

ראובן כהן


קראתי את ההודעה לעיתונות והיא אכן משתדלת להקיף את מה שצריך, למרות שמאז פרסומה הוסר הצא"פ ופרטי העצורים ידועים.
אכן, אני מכיר את אב המשפחה, כידיד טוב אני יכול לומר שמדובר באבא לתפארת שעשה הכול למען הילדים שיצאו מחונכים כדרכי אבותיהם. לצערנו אנו רואים שישנם נערים שלא השכילו ללכת בדרכי הוריהם ומתפתים ללכת למחוזות לא טובים וברוב המקרים מי שמשלם על הצעדים הבלתי מחושבים הללו זה ההורים, ובמעט מקרים כמו אצלנו <בהנחה שאכן החשודים הם הרוצחים, במידה ולא אזי דבריי לא נוגעים אליהם> מי שמשלם את המחיר זה הקהילה ואו השכונה הסובבת ועוד יותר מצער שבמקרה הספציפי הזה עם ומדינת ישראל כולל ערביי ישראל משלמים מחיר דמים מאוד כבד תרתי משמע.

המקרה אכן כואב ומייסר איך קרה לנו לעיר שלנו שיתכן ויצאו מכאן רוצחים? ובלי קשר לעירנו איך למען ה' מסוגל נער לבצע רצח כ"כ נוראי, הרי זה רצח כ"כ נתעב שרק מלחשוב עליו השערות סומרות, וכן אגיד בבושה נוראית, איך קרה לנו למגזר החרדי שדבר כזה לא נשמע במחוזותינו, שנער ירצח אדם אחר, שנערים מהחברה החרדית ביצעו דבר כ"כ נוראי? אל לנו להתחמק אלא זה דבר שכולנו צריכים להכות על חטא כי כולנו נגועים ברצח האיום הזה.

נכון יש טענות שונות על הערבים / פלסטינים או איך שלא נגדיר אותם אבל את כל זה אפשר להשמיע, ידיים? מחוץ לתחום, ובכלל ילדים ונערים הינם מחוץ לתמונה, נושא של אלימות, עונשים וכד' יש את מערכת הביטחון האמונה על הנושא הזה והם ב"ה מראים לכולנו שהם עושים את העבודה בצורה הכי טובה שיכולה להיות וכמובן הכול  בעז"ה.

אנצל את הבמה לומר שאני מוחה ומוקיע את הרצח הנוראי הזה ומקווה שמבצעי הרצח יבואו על עונשם ויזכו לשוב בתשובה שלמה.
המסר למשפחת הנערים מבית שמש חמים ומחבקים, כי אם נחשוב טוב נראה שהנערים לא רצחו את הנער אלא את הוריהם ובני משפחתם, מי שעכשיו לא יכול לצאת לרחוב זה ההורים והמשפחה, היות ומדובר במשפחה נורמטיבית ואיכותית עלינו לחבקם ולתת להם כתף ולעזור להם לעבור את התקופה הקשה בקלות למען יוכלו להמשיך ולגדל את ילדיהם האחרים בדרך התורה והמצוות.


מתי גרינפלד

אין בידי פרטים על החקירה בעניין הרצח המתועב. אולם כפי שידוע כעת שניים מתושבי עירינו היו מעורבים בצורה זו או אחרת ברצח.
יש בתורה פרשה שנקראת "עגלה ערופה".  הפרשה מתארת גופת אדם הרוג בשדה, ולא ידוע מי רצח אותו. במקרה זה על זקני העיר (המנהיגות של העיר), הקרובה ביותר לגופת הנרצח, לרדת אל הנחל הקרוב, לערוף שם עגלה, לרחוץ את ידיהם ולומר את המילים הבאות:

יָדֵינוּ לֹא שָׁפְכוּ אֶת הַדָּם הַזֶּה וְעֵינֵינוּ לֹא רָאוּ: כַּפֵּר לְעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר פָּדִיתָ ה' וְאַל תִּתֵּן דָּם נָקִי בְּקֶרֶב עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל
ורק אז, קובעת התורה: וְנִכַּפֵּר לָהֶם הַדָּם.

במשנה שואלים "וכי על דעתנו עלתה שזקני בית דין שופכי דמים הן? אלא שלא בא לידינו ופטרנוהו (בלא מזון), ולא ראינוהו והנחנוהו (בלא לויה)". (מסכת סוטה, פרק ט, משנה ו)
בגמרא נחלקו על מי מכוונים הדברים על הרוצח או על הנרצח. חכמים בתלמוד הירושלמי מסבירים שהתביעה על זקני העיר היא כלפי הרוצח, "שלא ראינוהו והנחנוהו", קרי לא טפלנו באותם עשבים שוטים בשולי החברה שמהם יכול להגיע מצב נוראי כזה של רצח.
התורה מטילה את האחריות למעשה הרצח על זקני העיר, מנהיגי העיר, בשל האחריות והערבות הדדית בה הם נושאים.

התורה לא מסבירה אילו פעולות יש לנקוט כדי שהמעשה לא יעשה אולם עצם פעולת העגלה ערופה, אותו טקס קדום, היה נעשה "ברוב עם" כולם היו יוצאים אל הנחל ורואים כיצד הזקנים מתחלחלים ממעשה הרציחה ומבקשים סליחה ומחילה מהנרצח. אין לי ספק שהעצם לקיחת האחריות בצורה כל כך פומבית ולא רק בדיבורים היא חלק מהטמעת המסר שמעשה רצח הוא מעשה שפל שלא יעשה במקומנו.

לדעתי על ראשי העיר, להעביר תנחומים למשפחת הנרצח. יתכן שיש מקום גם לביקור תנחומים בו יבהירו ראשי העיר כי "יָדֵינוּ לֹא שָׁפְכוּ אֶת הַדָּם הַזֶּה וְעֵינֵינוּ לֹא רָאוּ"