"לא נוכל להביט בעיניים של מאות העובדים שיפוטרו אם חברת מלט הר-טוב תיסגר, אלו עובדים ממיטב בניה של עירנו בית שמש, וחשוב לזכור מעבר למספרים ולמילים הגדולות גם את העובדים שעתידם עומד על כף המאזנים, והמדינה לא יכולה לאטום אוזניה מזעקתם", כך אמר ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול בדיון מקצועי שנערך בהשתתפות כ-70 כלכלנים ואנשי מקצוע שעסקו בשאלת עתיד מפעלי המלט בישראל.

במשך שעות ארוכות דנה הוועדה המייעצת להיטלי סחר בהמלצות של הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה והתעשייה, דני טל, להטיל היטל היצף על יבוא של מלט מיוון ומטורקיה. במהלך הדיון נשמעו עמדות של הצדדים המעורבים בסוגיה, נציגי תעשיות המלט הישראליות נשר והר טוב ונציגי היבואנים והיצרנים הזרים.

ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול הציג בוועדה את עמדת העיר בית שמש, שמפעל המלט הוותיק הר-טוב נמצא בתחומה, מפעל המלווה את העיר מיום הקמתה, וכי שציין ראש העיר כי גם בסמל של בית שמש יש את ציור המסטרינה (כף בנאים) של המלט לכבוד המפעל.

"בית שמש", אמר ראש העיר, "גם חוותה מראות קשים של סגירת מפעלים כמו ביטול בניית מטוס הלביא במנועי בית שמש, מפעל אמקור שנסגר. כל סגירת מפעל זו בכייה לדורות, המנהלים אולי מצליחים לצאת לדרך החדשה, אבל לא כן העובדים, יש עובדים שעובדים במלט הר-טוב עשרות שנים ואין להם לאן ללכת, רק לרחוב. כשאנו באים לדון בשאלת המלט, צריך לזכור גם את מאות העיניים של העובדים, הם חלק בלתי נפרד מהשאלה העומדת על הפרק".

"העיר בית שמש נמצאת בתנופת בניה גדולה", הוסיף משה אבוטבול, "כ-30 אלף דירות נבנים בו זמנית בבית שמש, ולמפעל המלט הר-טוב יש שותפות אמיצה בבנייה הזו, אם אנו רוצים לבנות ולא להיות תלויים לחסדיו של הסולטן ארודאן, אנו צריכים לטפח את התעשייה המקומית, לעודד מפעלים ולחזק יוזמות".

בהמשך דבריו גם ציין ראש העיר את תרומת מפעל הר-טוב לכלל תושבי העיר, ואמר "מפעל הר-טוב הוא מפעל חיוני לבית שמש, המפעל מלווה יוזמות קהילתיות, הוא גם מכשיר עובדים מכלל המגזרים כולל עובדים חרדים, הנהלת המפעל קשובה לצרכי בית שמש, ואנשיה הם חלק בלתי נפרד מהקהילה בעיר".

את דבריו סיים ראש העיר משה אבוטבול באומרו "תקוותי כי אנשי הוועדה יקשיבו לקולות העולים מהשטח, וייזכרו את ציבור העובדים הנאמן והמסור של המפעל. ולבעלי מפעל הר-טוב אני אומר, כי ההחלטה החשובה שקיבלתם להעביר את המפעל לשמירת שבת מלאה, היא החלטה שתביא עמה ברכה גדולה למפעל, והשבת היא מקור הברכה, כך שאין לי ספק שתצליחו גם במאבק המוצדק שלכם לשמור על היצור המקומי, ולתת תקווה למאות עובדים מתושבי בית שמש שאין להם לאן ללכת".

אגב, לפני כשנה פנה ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול בקריאה דחופה לראש הממשלה מר בנימין נתניהו ולשרי הממשלה הרלוונטיים, שר האוצר מר משה כחלון, שר הפנים הפריפריה הגליל והנגב הרב אריה דרעי, שר הכלכלה מר אלי כהן, להיות שותפים למאבק למען מפעל המלט בבית שמש, שנמצא בסכנת סגירה בשל השינויים שנעשו בענף בלי לקחת בחשבון את חשיבות התעשייה הישראלית.